AP
NOVI KIKS KRALJEVA

Barca na pogon argentinskog čarobnjaka razbila Atletico i još malo pobjegla Realu

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 16. prosinac 2012. 22:15

Iako je Radamel Falcao doveo Atletico Madrid u vodstvo na Camp Nouu, derbi dviju prvoplasiranih momčadi Primere pripao je Barceloni koja je na koncu slavila s 4-1. Pobjegli su Katalonci Atleticu na devet bodova prednosti, a pred najvećim rivalom Real Madridom sada imaju velikih plus 13. U 16 su kola ostvarili 15 pobjeda i jedan remi i doista je teško povjerovati da ih itko može zaustaviti na putu do naslova. Dvoboj Barcelone i Atletica je najavljivan i kroz prizmu ogleda dvojice fantastičnih strijelaca - Lionela Messija i Radamela Falcaa. I obojica su u nedjelju bili na visini zadatka, ponovno su matirali suparničke vratare, ali je, dakako, više razloga za zadovoljstvo na kraju imao Messi. Prvi se, međutim, smijao - Falcao.

Nezaustavljivo se u 31. minuti Kolumbijac sjurio s centra, pobjegao je svim čuvarima i svladao Victora Valdesa za vodstvo 1-0. Bio mu je to već 17. pogodak u aktualnom prvestvu.

Barcelona 0-1 Atl. Madrid by simaotvgolo12

Barcelona je do preokreta došla već do poluvremena. Najprije je u 36. minuti sjajnim pogotkom izjednačio Adriano. Brazilac je s vrha šesnaesterca, iskosa s desne strane, potegnuo lijevom nogom i pogodio suprotne rašlje gostujućeg vratara Thibauta Courtoisa. U posljednjoj minuti prvog dijela Sergio Busquets se dokopao lopte u jednoj gužvi nakon kornera i iz blizine pogodio za 2-1.

Barcelona 1-1 Atl. Madrid by simaotvgolo12

U nastavku je svoj pečat odlučio ostaviti i Messi. Prvo je u 57. minuti odmjerenim udarcem po zemlji sa 16 metara zabio za 3-1, a u 87. minuti je postavio konačan rezultat, iskoristivši pogrešku Diega Godina.

Barcelona 3-1 Atl. Madrid by simaotvgolo12

Protiv Atletica je Messi ukupno zabio 17 golova u Primeri, nijedan drugi klub mu nije bolja mušterija. Ove je sezone u Primeri postigao već 25 pogodaka, a nije odigrana još ni polovica natjecanja. Ukupno, pak, u 2012. godini na kontu ima 90 golova računajući sva natjecanja!

Barcelona 4-1 Atl. Madrid by simaotvgolo12

Kiks Reala

Real Madrid još je jednom neugodno iznenadio svoje navijače nakon što je u 16. kolu Primere na Bernabeuu odigrao 2:2 protiv Espanyola.

Jose Mourinho još je jednom odlučio na klupi ostaviti Argentinca Angela Di Mariju i od prve minute u vatru poslati Luku Modrića. Luka je dobro ušao u susret i u uvodnih nekoliko minuta odlično razigravao svoje suigrače da bi se u 27. minuti i sam našao u prilici nakon koje je zatresao vratnicu, ali potom je zajedno sa ostatkom momčadi Reala nestao s terena.

Real je uglavnom kružio oko šesnaesterca Espanyola, ali osim spomenute Lukine vratnice nije ozbiljnije ugrozio vrata gostiju iz Barcelone pa je, kako već to u nogometu biva, uslijedila kazna. Modrić je prihvatio loptu na sredini igrališta, nakon čega mu ju je zbog neopreznosti Verdu 'oteo' i odlično proigrao Sergija Garciju koji se sjurio prema vratima domaćih i matirao Ikera Casillasa za iznenađujuće vodstvo.

Real je izjednačio u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela. Modrić je gurnuo loptu Samiju Khediri na desnoj strani, Nijemac je ubacio pred gol gdje je Cristiano Ronaldo đonom pospremio loptu u mrežu za svoj 14. ovosezonski prvenstveni pogodak. Iako je bljesnuo nekoliko puta, Luka je ukupno gledajući odigrao prosječnu partiju u dresu Reala, u kojoj je osim što je bio jedan od glavnih krivaca za pogodak imao previše netočnih dodavanja koje na sreću po Madriđane nisu završile pogotkom.

Real Madrid 0-1 Espanyol by simaotvgolo12

Ipak, Mourinho je na poluvremenu ostavio Modrića u svlačionici i uveo u igru Di Mariju, a Madriđani su poveli već u 47. minuti. Svoj prvi gol u Primeri zabio je Portugalac Fabio Coentrao na asistenciju sunarodnjaka Ronalda.

Real Madrid 1-1 Espanyol by simaotvgolo12

No, Realu to nije bilo dovoljno za pobjedu. U 88. minuti je izjednačio Juan Albin kojem je glavom nakon kornera loptu proslijedio Hector Moreno.

Real Madrid 2-1 Espanyol by simaotvgolo12

Spomenimo i da je u ranijem teminu Rayo Vallecano kao gost svladao Valenciju s 1-0. Jedini je strijelac za madridsku momčad u 83. minuti s bijele točke bio Alejandro Dominguez. Drugi klub iz Valencije bio je u nedjelju bolje sreće. Levante je s 1-0 kao gost bio bolji od Zaragoze pogotkom Rubena Garcije.

Mourinho: Morao sam izvaditi Modrića iako to nije zaslužio

- Luka je odigrao svih 90 minuta protiv Celte u Kupu, a kad igra dvije utakmice u tri dana, ima problema. Boli me što sam ga morao izvaditi jer to nije zaslužio. Ali, bio je to starteški potez. Mislio sam da će Di Maria doprinijeti s klupe i napravio je to - rekao je portugalski stručnjak.

Primera, 16. kolo:

Barcelona - Atletico Madrid 3-1 (Adriano 36, Busquets 45, Messi 57, 87 / Falcao 31)

Real Madrid - Espanyol 2-2 (Ronaldo 45+1, Coentrao 47 / Garcia 30, Albin 88)

Valencia - Rayo Vallecano 0-1 (Dominguez 83 - 11m)

Zaragoza - Levante 0-1 (Garcia 19)

1. Barcelona 16 15 1 0 54-18 +36 46

2. At. Madrid 16 12 1 3 36-17 +19 37

3. Real Madrid 16 10 3 3 39-14 +25 33

4. Malaga 16 8 4 4 25-10 +15 28

5. Levante 16 8 3 5 21-21 0 27