EUROBASKET

Španjolci razbili domaćine, Srbi bolji od Njemačke, nova pobjeda Makedonije

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 04. rujan 2011. 18:32

Košarkaši Makedonije nastavljaju s pobjedama na Europskom prvenstvu kojem je domaćin Litva. U skupini C, nakon Hrvatske i Grčke, pobijedili su i Finsku 72-70.

Time je Makedonija došla do treće pobjede čime je definitivno najugodnije iznenađenje u ovom dijelu ždrijeba Eurobasketa. Do pobjede protiv Finaca su došli na dramatičan način, nakon silnih pogrešaka s obje strane u posljednje četiri minute kada niti jedni, niti drugi nisu mogli postići koš.

Utakmica je u rezultatskom smislu bila potpuno izjednačena velikim dijelom ogleda, s tim da je Finska ipak napravila malu prednost krajem treće i početkom zadnje četvrtine. No, Pero Antić (14 poena i 19 skokova) i McCalebb (18 poena, pet skokova i četiri asistencije) su bili ključni igrači u prijelomnim trenucima i makedonski junaci.

Do prvih pobjeda na prvenstvu su došli Velika Britancija u skupini A i Izrael u skupini B. Velika Britanija je bila bolja od Portugala 85-73 uz sjajnog Luola Denga koji je ubacio 31 poen, uz deset skokova i četiri dodavanja. Izrael je bio bolji od Latvije 91-88, a odlično je odigrao Lior Eliyahu (26 poena i 10 skokova). Gruzija je u skupini D došla do druge pobjede uz laku pobjedu protiv Ukrajine 69-53.

Košarkaši Grčke uspjeli su se oporaviti nakon iznenađujućeg poraza od Makedonije, te su u nedjelju, u sklopu skupine C Europskog prvenstva u Litvi, pobijedili Crnu Goru 71-55. U pitanju je bio ogled 4. kola nakon kojeg Grčka ima tri pobjede i jedan poraz, baš kao i Makedonija. Do istog omjera može i Hrvatska ukoliko uspješno odradi utakmicu u nedjelju navečer protiv Bosne i Hercegovine.

Grčka je s Crnogorcima imala problema samo u prvom dijelu, nakon kojeg je vodila 32-31. No, startnom serijom u nastavku su se odlijepili na desetak poena razlike i na kraju lako trijumfirali sa 71-55. Predvodio ih je Kostas Koufos sa 19 poena, dok je Fotsis dodao 14 uz pet skokova. Jedini sa dvoznamenkastim brojem poena kod Crne Gore je bio Nikola Peković (15 i sedam skokova).

Talijani su i treću utakmicu izgubili na isti način. Nakon što su se dobro držali i protiv Njemačke i protiv Srbije u završnicama su padali. Sve se ponovilo i protiv Francuske koja je pobijedila 91-84 makar je gubila veći dio ogleda.

Boris Diaw je ubacio 21 poen za Francuze, a Nicolas Batum 20. Kod Talijana je prvo ime bio Andrea Bargnani sa 22 poena. Najveće iznenađenje je priredila Poljska svladavši svjetske doprvakeTurke 84-83. Time su ih i preskočili na ljestvici skupine A (Poljska 3-1, Turska 2-2). Igrač utakmice je bio Dardan Berisha sa 21 poenom.

Bez poraza je i dalje Rusija i to u skupini D. U nedjelju su slomili Bugarsku 89-77. Rusija i Francuska su se time plasirali u drugi krug Eurobasketa.

Unatoč domaćem parketu i velikoj podršci navijača košarkaši Litve su bili posve nemoćni u utakmici 4. kola skupine A Europskog prvenstva. Španjolski košarkaši su razbili domaćina sa 91-79.

Konačan rezultat još i izgleda dobro, jer dvanaest razlike minusa je sasvim pristojno s obzirom u kakvoj rupi je bila Litva tijeom utakmice. Španjolska je fantastično odigrala prvo poluvrijeme koje su dobili s nevjerojatnih 62-36! U obje četvrtine su Španjolci zabili po 31 poen i nakon toga su dozvolili suparniku da ublaži poraz. Španjolci su lomili Litvu kako su sjetili, a nezaustavljivo su suparnika trpali Juan Carlos Navarro (22 poena, trice 5-9), Pau Gasol (17), Serge Ibaka (15) i Jose Calderon (12). Odličnih 13-26 su gađali Španjolci za tri poena.

Španjolska je jedna od pet reprezentacija sa savršenih 4-0, što je sve te momčadi gurnulo prema drugom krugu. U skupini B su to Francuska i Srbija, koja je u nedjelju svladala Njemačku 75-64. Dirk Nowtizki sa 25 poena nije mogao sam zagorčati utakmicu Srbima koje su predvodili Teodosić sa 12 poena, te po devet asistencija i skokova, te Savanović sa 18 poena.

Slovenci su do 4-0 došli uz još jednu "obrambenu utakmicu", pa su tako pobijedili Belgiju 70-61.

Eurobasket, 4. kolo:

Skupina A

Velika Britanija - Portugal 85-73

Poljska - Turska 84-83

Španjolska - Litva 91-79

Redoslijed: 1. Španjolska 4-0, 2. Litva 3-1, 3. Poljska 3-1, 4. Turska 2-2, 5. Velika Britanija 1-3, 6. Portugal 0-4.

Skupina B

Izrael - Latvija 91-88

Francuska - Italija 91-84

Srbija - Njemačka 75-64

Redoslijed: 1. Francuska 4-0, 2. Srbija 4-0, 3. Njemačka 2-1, 4. Italija 1-3, 5. Izrael 1-3, 6. Latvija 0-4.

skupina C

Makedonija - Finska 72-70

Grčka - Crna Gora 71-55

BiH - Hrvatska 92-80

Redoslijed: 1. Makedonija 3-1, 2. Grčka 3-1, 3. BiH 2-2, 4. Hrvatska 2-2, 5. Finska 1-3, 6. Crna Gora 1-3.

skupina D

Gruzija - Ukrajina 69-53

Rusija - Bugarska 89-77

Slovenija - Belgija 70-61

Redoslijed: 1. Rusija 4-0, 2. Slovenija 4-0, 3. Gruzija 2-2, 4. Ukrajina 1-3, 5. Bugarska 1-3, 6. Belgija 0-4.

07. listopad 2024 13:25