EUROLIGA

Pobjeda Himkija, Planinić najbolji

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 29. studeni 2012. 21:32

U prvoj utakmici 8. kola skupine A košarkaške Eurolige moskovski Himki je na svom parketu, uz sjajnu igru hrvatskog reprezentativca Zorana Planinića, slavio protiv talijanskog sastava Cantua 77-53.

Zoran Planinić bio je najbolji pojedinac susreta u kojem je Himki pobjedom praktički izborio plasman u drugu fazu natjecanja, dok je istovremeno Cantu praktički ostao bez šansi za to. Planinić je za 26 minuta na parketu upisao 14 poena (6-7 šut za dvicu, 0-2 za tricu, 2-2 s crte slobodnog bacanja), četiri skoka, šest asistencija, dvije ukradene i tri izgubljene lopte. Sve skupa donijelo mu je valorizaciju 27, najbolju od svih igrača na susretu.

Drugi hrvatski reprezentativac u momčadi Himkija, Krešimir Lončar, odigrao je nešto manje od 16 minuta, koje je iskoristio za četiri poena (2-4 za dvicu) i sedam skokova. Najbolji je uz Planinića u redovima Himkija bio Paul Davis s također 14 poena, te četiri skoka.

Kod gostiju je jedino Markoishvili bio kolko-tolko raspoložen za nadmetanje, te je za 31 minutu na parketu ubacio 16 poena, te upisao četiri skoka, tri ukradene lopte i dvije asistencije.

Pobjedom je Himki došao do omjera pobjeda i poraza 5-3, dok je Cantu pao u praktički nenadoknadivi zaostatak od 2-6.

Roko Ukić odigrao je vrlo dobru utakmicu u dresu grčkog Panathinaikosa u sklopu 8. kola skupine A košarkaške Eurolige protiv slovenske Union Olimpije.

Grčki sastav slavio je rezultatom 80-72, a naš reprezentativac ugradio je 14 poena, četiri skoka, dvije asistencije i jednu izgubljenju loptu u pobjedu. Iz igre je gađao 4-5 za dvicu, 0-1 za tricu i 6-8 s crte slobodnog bacanja. Uz Ukića najefikasniji igrač Panathinaikosa bio je Marcus Banks s također 14 poena.

Iako je na poluvrijeme otišao s tek +2 (35-33), Panathinaikos je u trećoj dionici u potpunosti dominirao i napravio zalihu od 15-ak i više poena, nakon čega više nije bilo povratka za slovenski sastav.

U posljednjoj je dionici ljubljanska momčad došla na -4 (74-70), ali bolje od toga nije mogla. Spomenimo i da je najefikasniji u redovima gostujućeg sastava bio Jaka Blažić sa 17 poena, dok je Dino Murić pridodao 16.

U skupini B izraelski Maccabi potvrdio je prolazak u drugu fazu natjecanja domaćom pobjedom protiv francuskog Chalona 78-73.

Tri je četvrtine vodio Chalon, no tada je u posljednjoj u potpunosti posrnuo i dopustio Maccabiju da povede i do s osam koševa razlike. Domaće je do potvrde prolaza iz skupine predvodio Devin Smith s 19 poena, dok je 17 pridodao David Logan, a 10 Shawn James.

Kod gostiju je Brion Rush bio najefikasniji sa 17 poena i šest skokova.

U Cedevitinoj skupini C Caja Laboral ostavila je zagrebački sastav na životu pobjedom nad Armani Milanom 64-62. Vodio je talijanski sastav tijekom cijele utakmice i sa po 15-ak poena razlike, ali je momčad hrvatskog trenera Žana Tabaka odigrala sjajnu obranu u drugih 20 minuta primivši samo 20 poena, te zabivši pritom 36.

Posljednju dionicu Caja Laboral dobila je s 19-9, te ostavila sebe, ali i Cedevitu u igri za prolazak skupine s četvrtog mjesta.

U sljedećem kolu Caja Laboral gostuje kod Efesa, Armani dočekuje Žalgiris, a Cedevita aktualnog prvaka Europe Olympiakos. Ukoliko Caja i Cedevita pobjede, a Milano izgubi, tada će u posljednjem kolu u Španjolskoj Caja i Cedevita odlučivati o pitanju tko je posljednji putnik u drugi krug Eurolige. Pod predpostavkom, naravno, da će Armani Milano izgubiti kod Olympiakosa.

U prve dvije utakmice skupine D košarkaške Eurolige moskovski CSKA slavio je u Njemačkoj protiv Brose Basketsa 97-89, dok je Partizan u Beogradu na iglenu ušicu prošao pored Lietuvos Rytasa (75-74).

Obrana Partizana zaustavila je posljednji napad Renaldasa Seibutisa, koji je imao priliku donijeti litavskom sastavu drugu pobjedu u skupini. Ovako je momčad Leona Radoševića, koji je odigrao još jednu dobru utakmicu, ostala na jednoj pobjedi, i s vrlo malo šansi za prolazak dalje.

Radošević je za malo manje od 27 minuta na parketu ubacio 15 poena (6-11 za dvicu, 3-6 s crte slobodnog bacanja), upisao tri skoka i četiri asistencije. Najefikasniji u gostujućim redovima bio je Nemanja Nedović sa 16 koševa.

Kod domaćina je Davis Bertans ubacio 14, a Vladimir Lučić 13 poena.

CSKA je na krilima novog američkog pojačanja Diontea Christmasa, 21 poen, slavio kod njemačkog Brose Basketsa 97-89. Osim Christmasa, raspoloženi su kod ruske momčadi bili i Miloš Teodošić s 19 poena, Nenad Krstić s 18 i Sonny Weems sa 16.

Imao je i njemački sastav raspoloženih igrača, Casey Jacobsen 18 koševa, Anton Gavel 16 i Boštjan Nachbar 15 koševa, međutim to na kraju ipak nije bilo dovooljno za veliki skalp protiv ruskog prvaka.

Euroliga, 8. kolo:

Skupina A

Himki - Cantu 77-53

Panathinaikos - Union Olimpija 80-72

Redoslijed: 1. Real Madrid 5-2, 2. Himki 5-3 (+1), 3. Panathinaikos 5-3 (+1), 4. Fenerbahce 4-3, 5. Union Olimpija 2-6 (+1), 6. Cantu 2-6 (+1)

Skupina B

Maccabi - Chalon 78-73

Alba Berlin - Asseco Prokom 67-64

Redoslijed: 1. Unicaja 6-1, 2. Maccabi 6-2 (+1), 3. Siena 4-3, 4. Alba 4-4 (+1), 5. Chalon 2-6 (+1), 6. Asseco Prokom 1-7 (+1)

Skupina C

Cedevita - Efes Anadolu 81-73

Caja Laboral - Armani Milano 64-62

Redoslijed: 1. Žalgiris 6-1, 2. Olympiakos 5-2, 3. Efes Anadolu 5-3 (+1), 4. Armani Milano 3-5 (+1), 5. Cedevita 2-6 (+1), 6. Caja Laboral 2-6 (+1)

Skupina D

Brose Baskets - CSKA 89-97

Partizan - Lietuvos 75-74

Redosljed: 1. Barcelona 7-0, 2. CSKA 7-1 (+1), 3. Beşiktaş 4-3, 4. Partizan 2-6 (+1), 5. Brose Baskets 2-6 (+1), 6. Lietuvos Rytas 1-7 (+1)

24. rujan 2024 15:23