Caja Laboral's Tiago Splitter (C) vies with CSKA's Zoran Planinic (2L) during a Euroleague basket match, on March 30, 2010, at Fernando Buesa Arena in Vitoria. Caja Laboral won 66-53. AFP PHOTO/Rafa Rivas
EUROLIGA

Planinić srušio Barcelonu

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 03. siječanj 2013. 20:07

Košarkaši Himkija ostvarili su veliku pobjedu u 2. kolu Topa 16 Eurolige. Na svome su parketu srušili Barcelonu sa 78-65 uz novu vrlo dobru izvedbu našeg Zorana Planinića

Barceloni je to tek drugi ovosezonski poraz u Euroligi i prvi u drugom krugu, a uvelike mu je kumovao izostanak njezina ponajboljeg igrača, ozlijeđenog Juana Carlosa Navarra. Himki je, pak, otvorio natjecanje u skupini F dvjema pobjedama, a tijekom cijele sezone u Euroligi nije ubilježio nijedan domaći poraz.

U četvrtak je ruski sastav dobio sve četiri četvrtine i na koncu prilično uvjerljivo slavio. Planinić je na terenu proveo 31 minutu i premda ga šut nije najbolje služio, sa 16 je koševa bio prvi strijelac svoje momčadi, a dodao je i tri skoka i šest asistencija. Za dva poena je gađao 5-16, trice 0-1, a slobodna bacanja 6-6. Njegov suigrač Krešimir Lončar je igrao manje od osam minuta, ubacio je tri koša (dvica 1-3, slobodna bacanja 1-1) i uhvatio jednu loptu pod obručima.

I kod Katalonaca je najbolji strijelac bio Hrvat. Poput Planinića, Ante Tomić je ubacio 16 koševa, a skupio je i pet skokova te jednu asistenciju. Iskoristio je sedam od devet pokušaja za dva poena, kao i oba slobodna bacanja.

Veliki pobjednički niz hrvatskog stručnjaka Žana Tabaka na klupi Caje Laboral nastavio se i u Tel Avivu gdje su Baski u 2. kolu Topa 16 Eurolige svladali Maccabi sa 71-70…

Momčad iz Vitorije je tako u skupini F startala s dvije pobjede, a ''izraelski ponos'' s dva poraza. Ujedno, Tabakovim je košarkašima ovo 12. uzastopna pobjeda, računajući i španjolsko prvenstvo i Euroligu.

Maccabi je prvu četvrtinu riješio u svoju korist s 23-20, da bi Caja Laboral u jednom dijelu druge dionice napravila seriju 16-3 i otišla na veliki odmor s prednošću 44-32. Baski su, međutim, potpuno pali u trećoj četvrtini u kojoj su ubacili svega šest koševa, a Izraelci su na kraju te dionice i na početku posljednje kreirali nevjerojatnu seriju 21-1. No, potom su opet uslijedile minute u znaku gostiju koji se vratili u vodstvo serijom 10-0.

U neizvjesnim posljednjim minutama momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, a na kraju su spretniji ipak bili Tabakovi košarkaši. Fernando San Emeterio je pogodio za 71-70 osam sekundi prije kraja, a domaći preostalo vrijeme nisu uspjeli iskoristiti za preokret.

Nemanja Bjelioca je sa 17 koševa i dvije važne trice u zadnjoj četvrtini bio najbolji kod gostiju. U Maccabiju je najefikasniji bio Ricky Hickman s 18 poena, a vrlo je dobru utakmicu za domaće odigrao hrvatski košarkaš Darko Planinić koji je nedavno stigao iz Širokog. Za 19 minuta igre je ubacio 11 koševa (3-4 za dva poena, 5-8 slobodna bacanja), te uhvatio dvije lopte.

Košarkaši Anadolu Efesa na svome su parketu deklasirali su Panathinaikos sa 78-64 u 2. kolu skupine E drugog kruga Eurolige. Real Madrid je, pak, u Bambergu svladao Brose Baskets sa 82-67…

Do premijerne pobjede u Topu 16 Efes je došao lakše od očekivanog. Imali su Turci nakon tri četvrtine velikih plus 21 (64-43) da bi se u posljednjoj dionici ipak malo opustili i dozvolili grčkom velikanu da ublaži poraz.

Jordan Farmar je s 13 koševa bio prvi strijelac kod domaćih za koje je nešto manje od 23 minute igrao i hrvatski reprezentativac Stanko Barać. Ubilježio je šest poena (šut iz igre 3-4), tri skoka i dvije blokade. Za goste iz Atene je Roko Ukić odigrao 19 minuta. Ubacio je četiri koša (dvica 2-4, slobodna bacanja 0-1) kojima je dodao i dva skoka, jednu asistenciju, te jednu ukradenu i dvije izgubljene lopte.

Real se u Njemačkoj doveo u manje probleme u trećoj četvrtini, ali je na kraju ipak uvjerljivo slavio i došao do druge pobjede u Topu 16. Nikola Mirotić je s 19 koševa i osam skokova bio prvo ime ''kraljevskog kluba''. Hrvatski reprezentativac Dontaye Draper u devet minuta na parketu nije postigao nijedan koš, štoviše samo je jednom šutirao, ali njegov pokušaj za tricu nije bio uspješan. Upisao je i dva skoka, te jednu izgubljenu loptu.

Euroliga, Top 16, 2. kolo:

Skupina E

Brose Baskets - Real Madrid 67-82

Anadolu Efes - Panathinaikos 78-64

Redoslijed: 1. Real Madrid 2-0, 2. CSKA 1-0 (-1), 3. Unicaja 1-0 (-1), 4. Anadolu Efes 1-1, 5. Panathinaikos 1-1, 6. Žalgiris 0-1 (-1), 7. Alba 0-1 (-1), 8. Brose Baskets 0-2

Skupina F

Himki - Barcelona 78-65

Maccabi - Caja Laboral 70-71

Redoslijed: 1. Himki 2-0, 2. Caja Laboral 2-0, 3. Montepaschi 1-0 (-1), 4. Barcelona 1-1, 5. Beşiktaş 0-1 (-1), 6. Olympiacos 0-1, 7. Fenerbahҫe 0-1 (-1), 8. Maccabi 0-2

21. rujan 2024 19:02