Burno je bilo u NBA ligi posljednjih tjedan dana. Čak 22 od 30 momčadi su sudjelovale u barem jednom od tradeova u kojima je 60-ak košarkaša promijenilo svoje klubove, a u zamjene je bilo uključeno i na desetke pickova prve i runde drafta. Navijači će se sljedećih dana privikavati na nove izglede svojih momčadi, a bit će zanimljivo vidjeti tko je na kraju iz cijele priče izašao kao pobjednik, a tko kao gubitnik.
Među pobjednike bi u ovom trenutku svakako stavili Brooklyn i Philadelphiju, momčadi koje su bila akter najvećeg među svim tradeovima. Samo nekoliko sati prije trade deadlinea Netsi i Sixersi su napravili veliki trade u kojem su u pravcu Philadelphije otišli James Harden i Paul Millsap, a u suprotnom Ben Simmons, Seth Curry, Andre Drummond i dva picka prve runde. Obje momčadi su tako dobile što su željele, na papiru su se pojačale, ali i ispravile neke greške koje su ih dovele u situaciju da uopće i rade ovaj trade.
Philadelphia je od početka sezone igrala bez Simmonsa koji je na kraju prošle sezone zatražio odlazak iz kluba, a kada do njega nije došlo jednostavno odbio igrati za Sixerse. Takav njegov status se zadržao do srijede kada je glavni čovjek Sixersa Daryl Morey napokon dobio ono što je želio - Hardena. Morey je vodio Houston i stvarao momčad oko 'Brade', želio ga dovesti još početkom prošle sezone, ali je Harden tada ipak došao u Brooklyn. Morey je odbijao sve ponude za Simmonsa imajući u mislima Hardena i iskoristio priliku koja mu se ukazala kada je postalo jasno nema suživota 32-godišnjeg košarkaša s Kevinom Durantom i Kyriejem Irvingom.
Sada je Harden došao u Philu, a tamošnja zvijezda i jedan od MVP kandidata Joel Embiid dobio najboljeg suigrača u karijeri. Hardenove šuterske brojke ove sezone u Brooklynu nisu bile na razini njegovih najboljih izdanja iz Houstona, ali ako se on uspije vratiti u potpunu formu, suradnja s Embiidom bi mogla biti jedna od najteže rješivih zagonetki u NBA ligi. Igra 'dva na dva' Hardena i Embiida otvara toliko mogućnosti Sixersima u napadu da je teško izabrati manju opasnost, a potencijalno se oni s ovom rotacijom penju do statusa najvećeg izazivača prvacima iz Milwaukeeja na cijelom Istoku. Morali su se u cijelom poslu odreći odličnog šutera u vidu Curryja te Drummonda koji je bio ove sezone odličan back-up centar, ali dovođenje Hardena ipak ima neku cijenu.
Ako postoje pitanja oko Hardenove spreme i uklapanja u momčad Sixersa, što tek reći za Simmonsa i Netse? Brooklyn je u tužnoj seriji od čak 10 uzastopnih poraza, igra bez ozlijeđenog Duranta dok Irving igra samo na gostujućim utakmicama, a sada su doveli igrača koji nije nastupio od kraja prošle sezone i koji je okrenuo leđa svojim bivšim suigračima. Na prvi pogled ne izgleda obećavajuće, ali Simmons bi se mogao dobro uklopiti u momčad Netsa. On donosi ono što Brooklynu nasušno treba - obranu, a činjenica da je tu Irving kao organizator napada smanjit će s njega pritisak s kojim se očigledno nije uspijevao nositi. Ako je barem malo popravio šut, bit će to dobro za momčad, a sigurno će imati dosta prilika za utrčavanja i korištenje asistencija od Irvinga i Duranta. Brooklynu će dobro doći i Curry s obzirom na to da je njihov glavni šuter Joe Harris još uvijek ozlijeđen. Curry i Patty Mills sada tvore pakleni šuterski tandem, a i Drummond će biti koristan na 10-ak minuta jer je Brooklyn imao problema s visokim igračima.
Dok je svima jasno što su i zašto napravili Brooklyn i Philadelphia, malo je čudno vidjeti posao koji je napravio Dallas. Mavericksi su shvatili da od Kristapsa Porzingisa ne mogu dobiti idealnog partnera za Luku Dončića pa su ga poslali u Washington, a iz suprotnog pravca su došli Spencer Dinwiddie i Davis Bertans. Dva su problema u ovom tradeu za Dallas - prvi je taj što ni Dinwiddie ni Bertans nemaju dobre sezone, a posebno se to odnosi na Bertansa koji nije ni blizu onom igraču koji je 2020. potpisao ugovor na 80 milijuna dolara. Dinwiddie je u Wizardsima u zadnje vrijeme igrao dosta loše, a Dallas na njegovoj poziciji već ima jako dobrog Jalena Brunsona. Znači, igrački malo toga mogu popraviti, a drugi je problem taj što su uzeli igrače koji imaju isti (Dinwiddie), odnosno godinu duži (Bertans) ugovor od Porzingisa pa nisu dobili ni fleksibilnost za slaganje momčadi u sljedećim godinama.
U Zapadnoj konferenciji je upitan posao napravio i Sacramento koji je sudjelovao u nekoliko poslova te dobio All-Star igrača Domantasa Sabonisa te Donte DiVincenza, Justina Holidayja, Josha Jacksona, Jeremyja Lamba i Treyja Lylesa. Riješili su se Kingsi velike greške na draftu Marvina Bagleyja kojeg su birali prije Dončića, kao i Buddyja Hielda te Tristana Thompsona, ali su izgubili i Tyresa Haliburtona, sjajnog mladog igrača koji je u svoje prve dvije sezone pokazao da bi u budućnosti mogao nositi Kingse. No, umjesto toga on će nositi Indianu, a Sacramento se još jednom pokazao kao franšiza koja u redovnim ciklusima pravi sumnjive poteze.
Naizgled sumnjive poteze je vukao Portland koji je ostao bez CJ McColluma, Normana Powella i još par igrača, a zauzvrat dobio tek jedan pick prve runde, nekoliko pickova druge runde i par korisnih, ali ništa više od toga, igrača. No, Blazersi žele okrenuti novu stranicu, oslobađaju se mjesta na salary capu i ovo treba gledati kao samo jedan potez prema slaganju momčadi za sljedeću sezonu.
U sličnoj poziciji je Indiana koja je dosta mijenjala zadnjih dana, ostala bez spomenutog Sabonisa i Carisa LeVerta, ali dobila odličnog Haliburtona te jedan pick prve runde. Dosta dobar posao Pacersa. Dosta je mijenjao i Boston, ostao bez čak sedam igrača, ali realno za niti jednim od njih neće pustiti suzu. S druge strane, od San Antonija su dobili Derricka Whitea koji će im riješiti velike problema koje su imali na bekovskim pozicijama. White je bio u reprezentaciji koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama i definitivno je njegovo dovođenje u Boston jedan od boljih poteza. Ipak, posebno je dobar potez napravio Cleveland koji je doveo LeVerta koji se odmah u prvoj utakmici pokazao kao pravo pojačanje.
Spursi su bili neočekivano aktivni te došli do dva picka prve runde, a uz Whitea nisu izgubili ništa važno. Dobar posao su napravili Pelicansi koji su došli do CJ McColluma, a lanjski finalisti, Milwaukee i Phoenix, su osnažili svoje rotacije dodavši Sergea Ibaku i Torreyja Craiga. Lakersi nisu bili aktivni posljednjih dana, a Clippersi su se pojačali dovođenjem Normana Powella.
Kockice su u NBA ligi nanovo presložene. Na papiru je bilo više onih koji su napravili dobar posao od onih koji nisu iskoristili mogućnosti koje imaju. Priliku za popravak će neki imati s angažmanom igrača koje će klubovi uskoro otpuštati, ali jedno je jasno - hvataju se vlakovi za što bolje pozicije. Ostalo je još samo nešto više od četvrtine sezone prije playoffa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....