Hrvatska košarka je u rujnu ostala bez kapetana reprezentacije (Bojan Bogdanović), jednog od najdugovječnijih reprezentativaca (Kruno Simon), izbornika (Damir Mulaomerović) i predsjednika Saveza (Stojko Vranković). Nešto ranije, točnije još tamo u srpnju kad se odlučilo “napadati” Amerikanca odnosno dovesti ga u reprezentaciju, otišao je i predsjednik Stručnog savjeta (Dino Rađa) pa reći da nam je košarka “obezglavljena” bi bilo ublažavanje situacije.
Korak naprijed u smislu kadroviranja napravio je HKS krajem prošlog tjedna imenovanjem Ace Petrovića novim sportskim direktorom (takva funkcija dosad nije postojala), koji će se predstaviti danas na konferenciji za novinare, no, u međuvremenu se oglasio i objavio kako će do predstavljanja iskristalizirati ime novog izbornika među pet kandidata koja nije imenovao, ali o istima se naveliko priča po kuloarima...
Tih pet navodno su: Neven Spahija, Dario Gjergja, Igor Miličić, Jurica Golemac i Ivan Rudež. Od jednog je pak već stigla javna odbijenica, Golemac je otvoreno rekao da zbog klupskih obaveza ne može preuzeti hrvatsku reprezentaciju. Od preostale četvorice samo je Spahija trenutno bez posla, dok dvojica - Gjergja i Miličić - imaju reprezentativne angažmane pa bi na raspolaganju mogao biti još samo Rudež, koji je ljetos dobio posao u Mađarskoj pa ni on nije potpuno dostupan.
Postoji, naravno, i šesti kandidat. Aco Petrović. To bi značilo da novi sportski direktor u ovako kratkom vremenu nije pronašao adekvatno rješenje pa bi u prijelaznom razdoblju i četvrti put u karijeri poveo Hrvatsku, sada u pretkvalifikacijama za Eurobasket, koje su prestale biti sudbonosne kad su Poljaci umjesto Ukrajine dobili domaćinstvo jedne skupine završnog turnira. Kako kvalifikacije za taj Eurobasket startaju tek u studenom sljedeće godine, sportski direktor bi svojim imenovanjem kupio vrijeme za nekog od onih koji ne mogu odmah preuzeti reprezentaciju...
Ovo je pak Acinih pet kandidata:
NEVEN SPAHIJA (59)
Najiskusniji i najtrofejniji u ovom društvu, ali i jedini trenutno bez angažmana. Osvajač Eurokupa s Valencijom, jedan od dva hrvatska trenera od osmostaljenja s europskim trofejom, prvak u šest zemalja, čovjek s četverogodišnjim NBA iskustvom kao pomoćnik u Hawksima i Grizzliesima, vodio europske velikane kakvi su Maccabi, Baskonia, Fenerbahče... Spahija je pritom i bio izbornikom, naslijedio je 2001. baš Acu Petrovića i vodio Hrvatsku sve do 2005. i Eurobasketa na kojem smo brutalno pokradeni u beogradskom četvrtfinalu protiv Španjolske. Bolje rješenje od Nevena Spahije vjerojatno nemamo, ali tu su i pitanja ambicija, odnosno motiva, s obzirom da je šibenski stručnjak sad već punih 17 godina isključivo klupski trener, ujedno i jedan od cjenjenijih u europskim okvirima, uvijek u prvim redovima kad klubovi iz najjačih liga traže nova rješenja na klupi.
Ako se pak sve poklopi i Spahija bude taj s kojim je Petrović odlučio krenuti u novu eru hrvatske košarke, šibenska veza u svakom slučaju izgleda kao dobra opcija za ono što treba našoj reprezentaciji...
DARIO GJERGJA (47)
Prilično dugo je ovaj zadarski stručnjak, koji je karijeru počeo graditi u Trnskom, kasnije Ciboni te se s Draženom Anzulovićem otisnuo u inozemstvo i skrasio u Belgiji, gdje od 2009. radi kao prvi trener, bio “skriven” široj javnosti, pa čak i u košarkaškim krugovima. Iako mu posljednjih 13 godina ide prilično dobro s obzirom da je osvojio 24 trofeja, vodio Oostende do 11 uzastopnih naslova prvaka Belgije. Međutim, tek na klupi reprezentacije zemlje, čije je dobio i državljanstvo, Gjergja se predstavio hrvatskoj košarkaškoj javnosti. Opet jako dobro, s obzirom da je Belgija na Eurobasketu u skupini skinula Španjolsku, jedina na cijelom turniru te s tri pobjede izborila nokaut fazu u kojoj naletjela na Sloveniju u osmini finala.
Sa svim ovim argumentima je Gjergja prilično dobar kandidat za hrvatskog izbornika, no, tu postoji problem ili problemi koji se zovu Oostende i reprezentacija Belgije, dva projekta koje ne može ostaviti “preko noći”. Pogotovo jer su u tijeku kvalifikacije za SP u kojima postoji solidna šansa za odlazak na taj turnir sljedeće godine. U međuvremenu, Hrvatska izbornika treba - odmah.
IGOR MILIČIĆ (46)
Još jedan s kojim su se mnogi upoznali u prvoj polovici rujna, tijekom Eurobasketa na kojem je Poljska, gdje je rođeni Brođanin izgradio ime i zaradio nadimak koji sve govori - Profesor - priredila najveću senzaciju turnira, u četvrtfinalu eliminirala aktualne europske prvake Slovence i ušla u borbu za medalje do koje na kraju nije došla. Međutim, sjajno odrađeni posao Igora Miličića nije prošao nezapaženo, pogotovo jer je došao kao vrhunac jedne još uvijek jako mlade trenerske karijere negdašnjeg velikog talenta, kojeg je kao klinca uzeo ondašnji najbolji europski klub, splitska Jugoplastika, da bi rane ozljede limitirale njegov razvoj. Međutim, to ga je u konačnici odvelo u Poljsku, gdje je odigrao 11 od svojih 18 profesionalnih sezona te odmah po oproštaju 2014. uskočio u odjelo kao trener Koszalina u kojem je igrao posljednjih šest godina karijere. Od tada je u Wloclawek (Anwil) donio dva i Ostrow Wielkopolski (Stal) prvi naslov prvaka uopće, triput je proglašen i najboljim trenerom u Poljskoj, dok je reprezentaciju preuzeo prošle godine.
Stoga, nakon polufinala u Berlinu i ususret sljedećem Eurobasketu 2025. za koji je Poljska dobila domaćinstvo jedne skupine, nije realno da Igora Miličića vidimo u Hrvatskoj prije no što 13. studenog dovede reprezentaciju Poljske na usret pretkvalifikacija za EP na koji se pak već plasirao...
JURICA GOLEMAC (45)
Još otkad je kao pomoćnik Slavenu Rimcu na klupi Cibone - podsjetimo, njih dvojica vodila su Vukove do titule u ABA ligi - iskazivao slinu želju da jednog dana samostalno vodi momčad, Jurica Golemac nudio je sliku jednog od predvodnika novog hrvatskog trenerskog vala. Sedam godina kasnije, otkad je nakon odlaska iz Cibone vodio Šentjur, potom i vrlo uspješno Primorsku s kojom je uzeo prve trofeje - naslov prvaka Slovenije, ABA 2 ligu te po dva kupa i superkupa - pa baš od velikog prijatelja Rimca u siječnju 2020. preuzeo Cedevitu Olimpiju, Zagrepčanin sa slovenskim državljanstvom i dalje je na istom putu. Stoga je navodno i bio “prvi pick” Ace Petrovića, ali ujedno i prvi koji se javno oglasio na ovu temu te preko slovenskih medija poručio kako zbog klupskih obaveza ne može prihvatiti posao hrvatskog izbornika.
IVAN RUDEŽ (42)
Bivši pomoćnik Ace Petrovića u Cedeviti i Jasmina Repeše u Ciboni, stariji brat dugogodišnjeg hrvatskog reprezentativca Damjana spominjao se i u priči oko Cibone prije nekoliko mjeseci. Kako tu postoji zajednička crta, odnosno Ivan Rudež je tada bio kandidat za struku grupacije koja je htjela ući u klub, a koju je aktivno podržavao Aco Petrović, prilično je jasno da se tu definitivno radi o “čovjeku od punog povjerenja” novog sportskog direktora Hrvatskog košarkaškog saveza. Do te mjere da je proteklih dana Rudež isplivao kao favorit u Acinoj potrazi za izbornikom, dijelom i zbog odbijenica ostalih...
Međutim, Ivan Rudež je svakako legitimni kandidat za izbornika s obzirom da je, uz školovanje pod nekima od najeminentnijih hrvatskih trenera, odradio i cijelo desetljeće kao prvi trener u Slovačkoj, Švicarskoj, Njemačkoj i prošle sezone Nizozemskoj, bio je dvije godine i slovački izbornik te dvaput prvak Švicarske. Ljetos je preselio u Mađarsku, preuzeo je Kaposvar, ali to vjerojatno ne bi bila prepreka u slučaju da mu se ponudi hrvatska reprezentacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....