AFP
NBA LIGA

WARRIORSI ISPISALI POVIJEST Curry i društvo srušili 67 godina stari rekord

Piše: HinaObjavljeno: 25. studeni 2015. 08:13

Golden State Warriorsi poderali su Los Angeles Lakerse 111-77 i 67 godina stari rekord NBA lige.

Naime, slavljem u utorak navečer momčad iz Oaklanda došla je do skora od 16 pobjeda i nula poraza na početku sezone, što je najbolji ulazak u povijesti lige. Do sada su rekord držali Washington Capitolsi koji su u sezoni 1948/49 sezonu započeli s 15-0. Mnogo kasnije, u sezoni 1993/94 rekord su izjednačili Houston Rocketsi pod vodstvom velikog Hakeema Olajuwona, ali tih 15 pobjeda na otvaranju nitko nije prestigao.

Kad su Capitolsi postavili rekord na njihovoj je klupi sjedio legendarni trener Red Auerbach koji je kasnije stvorio najveću NBA dinastiju u povijesti, Boston Celticse. U ovalnom uredu Bijele kuće sjedio je Harry. S. Truman, kultni američki slikar Jackson Pollock bližio se vrhuncu svoje slave, a otac Lukea Waltona, današnjeg privremenog trenera Golden State Warriorsa (dok se Steve Kerr ne oporavi od bolesti), Bill, još se nije ni rodio. U košarci se napad mogao igrati neograničeno dugo, zakucavanje se smatralo avangardnim poput Pollockovih slika, a trica, zaštitni znak najboljeg igrača Golden Statea, neće postati dio NBA lige još 32 godine.

Nitko nije sumnjao da će Warriorsi svladati Lakerse večeras, osim možda Kobea Bryanta koji je pred utakmicu komentirao da su se i "čudnije stvari znale dogoditi". Možda, ali ne ovu večer. Predvođeni MVP-om lige Stephom Curryjem aktualni prvaci na svojem parketu već su u prvoj četvrtini smlavili goste sa 30-11, onda malo stali u drugoj (Lakersi su tu četvrtinu dobili 27-24), da bi s 35-17 u trećoj četvrtini odagnali svaku naznaku iznenađenja i zadnjih 12 minuta odigrali u revijalnom tonu s rezervnom postavom.

Koliko su Warriorsi bili dominanti najbolje pokazuje podatak da su imali 32 asistencije tijekom utakmice, uz samo 8 izgubljenih lopti, što je im je rekord sezone.

"Ovo je prilično kul postignuće. Nikome u povijesti NBA lige nije ovo uspjelo, što znači da smo na dobrom putu" - kometirao je Curry nakon utakmice prije nego što su navijači "Dubsa" (popularni naziv za Warriorse) glasnim navijanjem prekinuli njegovo odgovaranje na pitanja novinarke.

"Ovo su najbolji navijači u ligi i donose veliko veselje i nama i cijelom gradu" - odmah im je komplimentirao Curry. Na pitanje što su ovom pobjedom poručili ostatku lige tek je skromno slegnuo ramenima i odgovorio: "Za nas nema šampionskog mamurluka. Nastojimo biti čim bolji i fokusirani."

Curry je u velikoj pobjedi zabio 24 poena (šut 10-21, trica 4-12) i dodao 9 asistencija, a kao mnogo puta ove sezone sekundirao mu je Draymond Green s 18 poena, 7 skokova i 5 dodavanja. Green u ovoj sezoni polako postaje Curryjev Scottie Pippen, pa se nešto manji učinak Klaya Thompsona, koji je zabio 11 poena Lakersima, niti ne osjeti.

Kod očajnih gostiju tek su tri igrača zabila 10 poena, a katastrofalnu partiju pružio je Kobe Bryant koji je zabio tek 4 poena uz jezivi šut od 1-14 iz igre.

Indiana je svladala Washington u gostima 123-106, a sjajne partije pružili su Paul George i C.J Miles koji su zajedno zabili 72 poena. Pogotovo je impresivan bio George koji svakom novom utakmicom tjera sjećanje na groznu ozljedu prije početka prošle sezone. George je ubacio 40 poena uz 8 skokova i pokazao zašto bi Pacersi mogli zagorčati život svakome na Istoku ove sezone. Inače, Indiana je sinoć za tricu gađala 19-26 ili nevjerojatnih 71, 3 % koji su izludili momčad Washingtona za koju je bekovski duo Beal-Wall ubacio 38 poena zajedno, dok je zamjena Gary Neal neočekivano ubacio 23.

Atlanta Hawksi su, nakon četiri poraza u pet zadnjih utakmica, sa 121-97 pobijedili Boston Celticse, a do pobjede su ih prevdodili Paul Millsap sa 25 i Jeff Teague sa 16 poena. Kod Bostona je najbolji bio Avery Bradley s 25 poena, a Isaiah Thomas je dodao 14. Kyle Korver, Thabo Sefolosha i Mike Scott su svaki zabili po 15 koševa i Hawksi nisu gubili ni jednom na utakmici osim u prvim minutama prve četvrtine.

Memphis Grizzliesi su ostali neporaženi i šestu utakmicu zaredom, a Mike Conley je zabio 21 koš u pobjedi Memphisa od 110-96 nad Dallas Mavericksima. Marc Gasol je ubacio 15 koševa uz 10 skokova za Memphis. RaymondFelton i J.J. Barea su svaki zabili po 16 koševa pokušavajući vratiti Maverickse u igru u zadnjoj četvrtini. Dirk Nowitzki je utakmicu završio sa 14 koševa, a Zaza Pachulia sa 13 i obojica su ugrabila 10 skokova.

Los Angeles Clippersi su prkeinuli niz od tri poraza, a Blake Griffin i DeAndre Jordan su postigli svaki po 18 poena za pobjedu nad Denver Nuggetsima od 111-94. Jordan je učinku dodao i 11 skokova te četiri blokade, a Griffin 10 skokova. Chris Paul je zabio 15 koševa uz 10 asistencija. Danilo Gallinari je predvodio Denver sa 20 koševa i 18 skokova.

Derrick Rose se vratio na teren nakon pauziranja od dvije utakmice zbog ozljede zgloba i zabio 17 koševa u pobjedi Chicago Bullsa od 93-88 nad Portland Trail Blazersima. Jimmy Butler je ubacio 22 koša za Bullse koji su pobijedili u pet od zadnjih šest utakmica. Damian Lillard je za Portland zabio 19 koševa uz 10 skokova i osam asistencija.

2. Utah 6 7 .462 2

3. Minnesota 6 8 .429 2 1/2