Aleš Fevžer / CROPIX
HRVATSKA - ITALIJA 76-68

Veliki preokret Hrvatske protiv Talijana za četvrtfinale Europskog prvenstva!

Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 14. rujan 2013. 14:49

Hrvatska je nakon četiri godine u četvrtfinalu Europskog prvenstva. Za šestu uzastopnu pobjedu skalpirani su Talijani 76-68. Trijumf nad Grčkom u ponedjeljak (14.30) donijet će nam prvo mjesto u skupini i relativno lakšeg suparnika u eliminacijskoj utakmici.

Dvadeset minuta igre čekalo se na hrvatski uragan. Zid na koji su Finci naletjeli na početku utakmice, u dvoboju s Talijanima podignuo se u drugom poluvremenu. Treća dionica bila je nezaboravna, vrhunska! Hrvatska 26, Italija 9. Kada Španjolci tako igraju onda im se pola Europe klanja. Jučer im se u Stožicama poklonilo pet tisuća hrvatskih navijača.

Hrvatska je spojila razdoblje igre u kojoj je agresivnom obranom sprječavala slobodne šuteve suparnika, tjerala ih na pogrešna dodavanja, gurala u istek napada. I uz sve to počela pogađati otvorene šuteve. Bogdanović i Simon vezali su četiri pogođene trice (više nego cijela momčad u prvom poluvremenu) i ubrzo je bilo 49-43. Minutu ranije Hrvatska je imala prvo vodstvo. Dovoljno da se osjeti trenutak u kojem se lomila utakmica. Igrači su visoko podignutim rukama pozivali navijače, koji su odgovorili pjesmom. Talijanskih uzvika nije bilo niti u tragovima.

Hrvatska je propustila tri napada na tih plus šest, ali je Bojan uskoro povisio na osam razlike. U sljedećem napadu promašio je polaganje, pao i uhvatio se za koljeno. Repeša je zaradio tehničku zbog ulaska na teren, ali Talijani nisu iskoristili priliku za hvatanje priključka. Srećom, niti Bogdanović nije bio dugo izvan igre. Treća četvrtina završena je sa šest Ukićevih koševa, fantastičnim prodorom protiv Datomea, a između tih poena Stožice je na noge podigao i Dario Šarić svojom trećom blokadom.

No, utakmica nije bilo gotova, Talijani su odbijali kapitulirati, a Hrvati nisu znali završiti utakmicu. Tri pol minute prije kraja nakon slobodnih bacanja Datomea približili su se na samo -5 (67-62), a Draper, Simon i Markota imali su četiri osobne pogreške. Bogdanović je odgovorio tricom, ali i Datome novim košem. Nakon što Talijani nisu iskoristili dva napada na 70-66 Simon je minutu i pol prije kraja prekinuo hrvatski post, Gentile ne uspijeva niti dobaciti do koša, i hrvatsko slavlje bilo je sve bliže.

Prvo poluvrijeme obilježio je katastrofalno loš šut hrvatskih košarkaša, a nije bilo očekivani dominacije u skoku koja je to uspjela kompenzirati u prethodnoj utakmici protiv Finske. Talijani su u dva navrata imali i 13 koševa razlike (11-24, 13-26). Onaj tko je zakasnio na utakmicu i pogledao prve četvrtine mogao je samo trljati oči u nevjerici. Šut 4/18, rezultat 17-8 za Talijane.

Lopte su se redovito gubile, a centri su bili nemoćni u reketu iako su od većine suparnika bili za glavu viši. U obrani nisu kupili lopte, a u napadu su slabo rješavali situacije nakon što su bili udvojeni. I za gorki kraj prvog dijela - pet promašenih slobodnih bacanja (Žorić tri, Bogdanović dva) u manje od minute. Minus pet na poluvremenu bio je dobar rezultat s obzirom na to kako je igrala Hrvatska. Od Repešinih sinova najbolji je bio Datome s 10 koševa i četiri skokova. Utakmicu je završio s 24 poena.

KRAJ UTAKMICE

28 sekundi prije kraja Simon ima dva slobodna bacanja.

Simon je pogodio.

Minutu i 46 sekunde prije kraja Hrvatska ima plus 4 i napad.

Tri i pol minute prije kraja Bogdanović je pogodio tricu za 8 razlike.

Draper je napravio npotreban prekršaj, Talijani imaju priliku doći na minus 5.

Tomić je košem otvorio posljednju dionicu utakmice.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

Opet Ukić!

Ukić je sa dva odlična prodora doveo Hrvatsku na plus 10.

Repeša je napravio bespotrebnu tehničku pogrešku i dao priliku Talijanima da se vrate u susret.

U prvih šest minuta nastavka Hrvatska je napravila seriju 18:7.