SRUŠIO JOŠ REKORDA

Stephen Curry i dalje Jordanovim stopama: MVP lige uništio Minnesotu s 46 poena

Curry je peti puta dosegnuo 30 poena prije početka posljednje četvrtine, a s jučerašnjim učinkom ukupno je zabio 333 poena u prvih deset utakmica sezone
Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 13. studeni 2015. 10:27

U četvrtak navečer igrale su se tri utakmice na NBA terenima, od kojih izdvajamo jubilarnu desetu pobjedu Golden Statea koji su u gostima svladali Minnesotu. Prošlogodišnji prvaci tako i dalje ostaju jedina neporažena momčad u ovoj sezoni.

"Nikada nemojte podcijeniti srce šampiona" - govorio je veliki NBA trener Rudy Tomjanovich u sezoni u kojoj su njegovi Rocketsi obranili naslov kontra predviđanjima. Mi bismo dodali očito - nemojte ni podcijeniti kako igraju. Upravo se to dogodilo Golden State Warriorsima u uvodu sezone - iako su osvojili naslov i pritom zabilježili 67 pobjeda u regularnom dijelu protekle sezone, većina medija u prvi je plan istaknula "upgrejdane" San Antonio Spurse i LeBronove Cavse. U utrci za MVP još manje je njih vidjelo Stephena Curryja kako brani prošlogodišnju titulu. A onda su krenule pobjede i nevjerojatni ulazak u sezonu za Curryja i eto usporedbi s Jordanovim Bullsima iz 95/96 sezone kad su ovi ostvarili neponovljivih 72 pobjede.

Budući da se američki mediji vrlo lako oduševe, takve natpise ne bi još trebalo uzimati ozbiljno, ali je očito da su Curry i Warriorsi na tragu nečeg velikog. Pogledajte samo statistiku prošlogodišnjeg MVP-a u jučerašnjoj utakmici - 46 poena (šut iz igre 15/25, trica 8/13), 5 skokova i 4 asista. Od toga je samo u prvoj četvrtini ubacio 21 poen, što mu je četvrti puta ove sezone da je u jednoj četvrtini premašio brojku od 20 poena. Russellu Westbrooku je za to trebala cijela prošla sezona.

Osim toga, Curry je peti puta dosegnuo 30 poena prije početka posljednje četvrtine, a s jučerašnjim učinkom ukupno je zabio 333 poena u prvih deset utakmica sezone (pritom šutirajući 53.2 % iz igre, tricu 47.3 %, a slobodna bacanja 92.6 %). Zadnji koji je toliko ubacio na početku sezone - Michael Jordan 1992. s 338 poena u prvih deset utakmica. Dobro društvo, primijetili bismo. No, tu nije kraj velikim brojkama - Steph je ove sezone zabio već 52 trice (!), što bi ga ovim tempom moglo dovesti do brojke od 426 ako odigra svaku utakmicu do kraja sezone (prošle godine ubacio je 286, što je rekord NBA lige). Osim što zabija preko 33 poena po utakmici, Curry uhvati 5.3 skoka i asistira 5.6 puta, a svake večer u krade i 2.6 lopte (drugi najbolji u ligi).

Možda najbolji podatak koliko je Curry ključan za Warriorse je njihov omjer koševa s njim u igri i bez njega - kad je Steph bio na terenu (353 minute ove sezone) Golden State je ubacio ukupno 158 poena više od svojih suparnika. U 137 minute što nije bio na parketu, zabili su tek 18 poena više.

Daleko od toga da je prošlogodišnji MVP jedini igrač koji čini razliku kod Warriorsa. Odlični Draymond Green jučer je zabio 23 poena, uz 12 asista i 8 skokova. Thompson, Barnes i Ezeli također su prebacili deset poena, što je bilo dovoljno za pobjedu nad mladim i talentiranim Timberwolvesima kod kojih je Wiggins zabio 19 poena, a Karl-Anthony Towns ubilježio već šesti double-double sezone čime je samo potvrdio kandidaturu za rookieja godine. Damjan Rudež ostao je bez učinka za malo više od minute provedene na parketu.

U preostalim utakmicama večeri Miami je teškom mukom svladao Utah Jazz, dok su Sunsi iznenadili pobjedom protiv Clippersa. U toj su utakmici briljirali Brandon Knight s 37 poena te Eric Bledsoe s 26 poena, 10 skokova i 9 asistencija.

Rezultati susreta NBA lige:

Miami - Utah Jazz 92-91

Minnesota - Golden State 116-129 (Damjan Rudež je za Minnesotu igrao minutu bez učinka)

3. Denver 4 4 .500 1

4. Minnesota 4 4 .500 1