EUROBASKET

Litva sredila slabe Francuze, Srbija se spašavala od blamaže protiv Belgije

Srbija sa pobijdila Belgijce 76-69 i sada momčad Dušana Ivkovića ima omjer 3-0, a Belgija 0-3
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 11. rujan 2013. 21:58

Košarkaši Srbije upisali su premijernu pobjedu u novoj skupini E Eurobasketa u Sloveniji. Pobijedila je Srbija sa 76-69 Belgiju i sada momčad Dušana Ivkovića ima omjer 3-0, a Belgija 0-3...

Tek se tijekom posljednje četvrtine Srbija nešto osjetnije odvojila od suparnika i činilo se kako će Krstić i društvo odvesti utakmicu na deset poena i više. No, Belgija je imala još snage za priključenje i tko zna kako bi završio ogled da u posljednje dvije minute Srbi nisu zabili ključne dvije trice ( Marković i Bogdanović).

U završnici je tako Belgija ostala bez velikog iznenađenja, a s obzirom na omjer 0-3 šanse za četvrtfinale su joj se rapidno smanjile.

Inače, sve su četvrtine bile prilično izjednačene, pa se najveći rezultatski razdor dogodio u posljednjih deset minuta koje su Srbi dobili s plus 4 (22-18).

Nenad Krstić je sa 17 poena i pet asistencija bio najbolji srpski košarkaš u ovom slavlju. Stefan Marković je dodao 15 poena uz po tri skoka i asistencije. Na drugoj je strani Wen Mukubu bio najbolji sa 16 poena, šest skokova i tri dodavanja.

U prvoj utakmica dana Latvija je lakše od očekivanog pregazila Ukrajinu sa 85-51. Čak petnaest trica su Latvijci zabili Ukrajincima. Imali su šut za tri poena preko 50 posto (15 od 29), a najbolji je bio Kristaps Janičenoks koji je pogodio četiri od četiri. Tri je pogodio Kuksiks, a po dvije Blums, Majeris, Bertans i Strelnieks.

Već poslije prve četvrtine bilo je 24-11 za Latviju koja je u nastavku meča samo dizala prednost i na kraju se zaustavila na plusu od čak 34 razlike (85-51). S 14 poena je prvi strijelac Latvije, gdje se samo Freimanis nije upisao u strijelce, bio Janičenoks. Meiers je dodao 11 poena uz deset skokova.

Kod Ukrajine izdvojimo tek Sergija Gladyra (12 poena) koji je jedini bio dvoznamenkasti u svojoj momčadi po broju poena.

U posljednjoj utakmici 1. kola košarkaši Litve pobijedili su Francusku 76-62, te su uhvatili priključak s vrhom ljestvice.Nakon prvih utakmica skupine Srbija ima omjer 3-0, a prate je Francuska i Litva s 2-1.

Trideset minuta se igralo vrlo tvrdo u dvoboju Litavaca i Francuza, pa tako niti jedna momčad, u niti jednoj od četvrtina, nije došla do brojke od 20 postignutih poena. Ipak, malo po malo, Litva je radila prednost: na poluvremenu je bilo +5 (32-27), a na kraju treće četvrtine +9 (51-42).

U posljednjoj četvrtini su Francuzi "zaboravili" na obranu, te su pokušali bržom igrom doći do preokreta. Takvu igru su Litavci iskoristili na još bolji način, do izražaja je došao njihov vanjski šut, te su na kraju prilično lako došli do slavlja.

Kod pobjednika su najbolji bili Renaldas Seibutis s 15 poena, te Jonas Valančiunas s 13 poena i šest skokova. Na drugoj strani je Nando de Colo postigao 12 poena, a Tony Parker 11 (većina u trećoj četvrtini) uz samo jednu asistenciju.

U četvrtak se igraju utakmice 1. kola skupine F, a hrvatski će košarkaši igrati protiv Finske (14.30 sati). U druga dva ogleda se sastaju, u ranijem terminu, Španjolska i Grčka (17.45), te u večernjem terminu Slovenija i Italija (21.00).

Eurobasket, skupina E, 1. kolo:

Srbija - Belgija 76-69

Latvija - Ukrajina 85-51

Francuska - Litva 62-76

Redoslijed: 1. Srbija 3-0, 2. Litva 2-1, 3. Francuska 2-1, 4. Latvija 1-2, 5. Ukrajina 1-2, 6. Belgija 0-3.

21. rujan 2024 17:40