Aleš Fevžer/CROPIX
SLAVLJE U SLOVENIJI

Hrvatska nakon produžetka slomila Slovence, odluka danas protiv Češke!

Hrvatska je nakon produžetka pobijedila Sloveniju i tako stigal do trećeg uzastopnog slavlja na Eurobasketu. Odluka za drugi krug pada sutra u 17.45 protiv Češke
Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 08. rujan 2013. 20:27

Hrvatska košarkaška reprezentacija, čini nam se, polako počinje naplaćivati dugove iz prošlosti i na dobrom je putu da potpuno promijeni smjer kotača sreće. No, da se put izlaska iz krize uistinu nastavi, da veličanstvena pobjeda (74-76, 65-65) protiv Slovenije u celjskom grotlu bude naznaka nove budućnosti nužno je pobijediti Češku (ponedjeljak, 17.45). Bez toga, bit će to još samo jedna u nizu noćnih mora hrvatske košarke.

Hrvatska je opet bila blizu ponora. Slovenija je početkom drugog poluvremena vodila s 13 razlike, ali nije imala snage i znanja završiti utakmicu. Repešini izabranici i treću uzastopnu utakmicu pokazali su stav u kojem nema odustajanja. Dvadeset sekundi prije isteka četrdesete minute Tomić je realizirao jedno slobodno bacanje koje je utakmicu odvelo u produžetak jer je Nachbar promašio tricu. Dodatnih pet minuta bili su jednosmjerna ulica. Rudež je stavio dvije trice, Bogdanović pogodio još jednu i pobjeda koja će svoju rezultatsku vrijednost imati tek ako se Hrvatska probije u drugi krug bila je zapečaćena. Bez obzira što je Tomić četiri sekunde prije kraja promašio oba slobodna bacanja. Hrvatska je imala tri razlike, a Bogdanović je napravio mudar faul. Muk više od pet tisuća domaćih gledatelja ima neprocjenjivu vrijednost.

Izbornik Repeša je protiv Slovenije naplatio i svoju višemejsečnu strpljivost. Niti u jednoj pripremnoj utakmici, niti na prvenstvu, nije htio koristiti zonsku obranu koju je spremao samo za ovu utakmicu. I koju je tijekom istih napada mijenjao s 'čovjekom'. Niti slovenski izbornik Božo Maljković niti njihova zvijezda NBA-a Goran Dragić (unatoč većim dijelom odličnoj igri) nisu znali kako u kontinuitetu efikasno napadati hrvatsku obranu i to je bio prvi ključ uspjeha. Drugi su bili protunapadi.

Posebna priča ove utakmice bili su suci. U prvom poluvremenu te početkom drugog bilo je to klasično domaćinsko suđenje na koje su Repeša i neki igrači pretjerano reagirali. Slovenci su dobili vjetar u leđa, kao i u dvije prethodne utakmice, ali ga protiv odlične Hrvatske nisu znali i mogli iskoristiti. U završnici utakmice, pak, Hrvati su ti koji mogu biti zadovoljniji suđenje.

Goran Dragić je rekao da 'ne razumije suce, ali to je košarka', dok je Božo Maljković bio puno izravniji. Prvi poraz Slovenije i odmah paljba po sucima, bez obzira na to koliko su im pomagali u dosadašnjem dijelu Eurobasketa. Ipak je glavni čovjek Eurobasketa bivši sudac Iztok Rems.

- Makedonija je velika zemlja, ali ne znam tko je taj Milojević koji je donio pet ili šest pogrešnih odluka na našu štetu. I protiv Češke smo skoro izgubili zbog njegovih odluka. Dosad sam šutio, ali nezadovoljan sam suđenjem na EP-u. Ipak ja živim od košarke.

Pritisak je napravljen, vidjet ćemo što će se danas događati.

SLOVENIJA - HRVATSKA

KRAJ UTAKMICE, POBJEDA HRVATSKE!

Tomić je promašio oba slobodna bacanja, sada bacaju Slovenci.

Hrvatska vodi 3 razlike šest sekundi prije kraja. Lopta je naša!

Rudež vraća na pet razlike!

Lorbek ponovno vraća Slovence u život.

Roko Ukić polaže sa sedam razlike!

Damjan Rudež i Bojan Bogdanović su pogodili trice.

Produžetak:

Nachbar nije uspio, igraju se produžeci!

Tomić je pogodio sam jedno slobodno bacanje, Slovenci imaju loptu tri sekundi prije kraja.

Prodali smo loptu, a Murić je zalucao za +1 Sloveniju 50 sekundi do kraja.

Murić je pogodio tricu, ali vraća Bogdanović!

Dvije minute nitko nije zabio koš...

Bogdanović vraća Hrvatskoj vodstvo, do kraja je četiri minute!

Goran Dragić spašava Slovence, a Tomić je promašio dva šuta zaredom.

Šarić je zabio za prvo vodstvo Hrvatske!

Četvrta četvrtina:

Roko Ukić je proigrao, Hrvatska se približava.

Ukić i Žorić smanjuju rezultat.

Nachbar je zabio šestu slovensku tricu za +12.

Luka Žorić ima ogromnih problema s Vidmarom.

Simon pogađa prvu hrvatsku tricu.

Hrvatska se sve više gube u ludnici Celja...

Užasan start u četvrtinu. Dragić nas torpedira, a Žorić je zaradio tehničku pogrešku.

Treća četvrtina:

Hrvatska dobija koš u posljednjoj sekundi nakon skoka u napadu.

Slovenci rade 4-0 nakon tehničke pogreške Repeše.

Izjednačenje tri minute prije kraja poluvremena.

Dragić je slučajnom tricom zaustavio našu seriju.

Stisnuli smo u obrani, Slovenci izgledaju sve nervoznije.

Hrvatska nakon četiri minute postiže koš iz igre. Sjajan prodor Drapera...

Lorbek pogađa tricu u zadnjoj sekundi napada, i to preko Šarića.

Slovenci pogađaju prvu tricu za osam razlike.

Hrvatska radi previše prekršaja, a Slovenci uglavnom zabijaju iz slobodnih bacanja.

Druga četvrtina:

Žorić je zakucao u zadnjoj sekundi...

Slovenci su napravili 4-0, ali uzvartio je Žorić nakon slobodonih bacanja.

Potpuno smo uhvatili proključak nakon zakucavanja Bogdanovića.

Ante Tomić je zaustavio slovensku mini-seriju.

Ante Tomić je napravio nesportsku pogrešku nad Goranom Dragićem, Hrvatska je u bonusu nakon manje od tri minute.

Slovenci zahvaljujući Dragiću i Begiću rade seriju 5-0.

Utakmicu je odlično otvorio Bojan Bogdanović sa četiri koša

Prva četvrtina.

Dvorana je puna do posljednjeg mjesta, a u njoj se našlo mjesta i za stotinjak hrvatskih navijača.

22. rujan 2024 09:20