MUČENJE U SLOVENIJI

HRVATSKA - GRUZIJA 77-76 Ante Tomić iščupao pobjedu, nada u drugi krug i dalje živi!

Hrvatska košarkaška reprezentacija u neizvjesnoj je utakmici izborila minimalnu pobjedu protiv Gruzije (77-76) u 2. kolu skupine C Europskog prvenstva u Sloveniji
Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 05. rujan 2013. 11:15

Košem Ante Tomića dvije sekunde prije kraja hrvatska košarkaška reprezentacija vratila se u život i pobijedila Gruziju, izravnog suparnik za odlazak u drugi krug 77-76.Tomić je prije toga pogodio i dva slobodna bacanja za vodstvo 75-73 i time se iskupio za slabu igru protiv Španjolske i u prve tri četvrtine protiv Gruzije. Prije pobjedničkog koša Sinakidze je pogodio tricu za Gruzijinih +1. U završnici su odlično odigrali Draper i Markota.

Za razliku od fijaska protiv Španjolske, Hrvatska je utakmicu protiv Gruzije otvorila pogođenim šutom. Kruno Simon pogodio je tricu i navijestio da će, ako ništa drugo, reprezentacija postići više koševa nego na otvaranju Europskog prvenstva.

Štoviše, skoro su do poluvremena (35) nadmašili ukupni (40) učinak s utakmice protiv Španjolske. I kapetan reprezentacije Roko Leni Ukić je napadački raspoloženo krenuo u utakmicu s četiri uzastopna koša. I trica je bolje funkcionirala, do poluvremena su Hrvati pogodili pet iz deset pokušaja - 50 posto!

Prvo poluvrijeme proteklo je u skoro stalnom vodstvu Hrvatske, ali su Repešini izabranici propustili odlijepiti se na nedostižnu razliku kada su sredinom druge četvrtine, nakon dvije uzastopne trice Drapera i Šarićevog koša pobjegli na 25-17. Damir Markota je na startu utakimice ukočio najboljeg igrača Gruzije u pobjedi protiv Poljske, Viktora Sanikidzea, koji je prvo poluvrijeme završio s jednim realiziranim slobodnim bacanjem. No, teško je bilo očekivati da se to neće promijeniti. Pedeset sekundi prije kraja poluvremena Gruzijci su došli do jedinog vodstva u prvom poluvremenu (32-33), ali je Simon svojom drugom tricom rezultatsku klackalicu vratio na stranu Hrvatske.

Nadu u uspješniji nastavak prvenstva podgrijao je i 19-godišnji Dario Šarić hrabrim ulaskom pod obruč i košem uz faul nakon napadačkog skoka. Govor tijela postao je pobjednički, ali ništa nije bilo gotovo. Tko god gleda utakmice hrvatske košarkaške reprezentacije zna da je tako. Naturalizirani Gruzijac Ricky Hickman iz Maccabija bio je enigma za hrvatsku obranu, postigao je 15 koševa u 12 minuta prvog poluvremena. Pratio ga je centar Šermadini s osam koševa i sedam skokova.

Drugo poluvrijeme nudilo je dramu iako je Simon ponovno krenuo pogođenom tricom. Gruzijcima su se probudili Sanikidze i Cincadze te su ubrzo stigli na pet koševa prednosti (40-45). Bogdanović je uzvratio novom tricom, a rezultatski priključak održavao je Šarić sa šest uzastopnih hrvatskih koševa, ali je u tom razdoblju i promašio tri slobodna bacanja. U posljednju četvrtinu ušlo se s vodstvom Gruzije od dva koša (50-52).

Sedam minuta prije kraja utakmice Hrvatska se vratila u vodstvo. Draper je u kratkom razdoblju postigao osam koševa (dvije trice), pratili su ga Bogdanović hrabrim prodorom te Markota te je Hrvatska povela 64-58. Oko dvije stotine navijača osjetili su da se utakmica lomi i postajali su sve glasniji.

HRVATSKA - GRUZIJA 77:76

HRVATSKA: Ukić, Draper, Bogdanović, Rudež, A. Delaš, Simon, M. Delaš, Šarić, Markota, Tomić, Andrić, Žorić

GRUZIJA: Metreveli, Pkhakadze, Sanadze, Burjanadze, Tsintsadze, Shermadini, Hickman, Markoishvili, Patsatsia, Sanikidze, Lezhava, Tskitishvili

KRAJ UTAKMICE

40. minuta - Tomić zabija pobjednički koš u zadnjim sekundama

40. minuta - Tomić je realizirao oba slobodna bacanja, a Sanikidze zabija tricu na drugoj strani

40. minuta - Tsintsadze dovodi Gruziju do izjednačenja

39. minuta - Krenula je trica! Markota diže na +3 Hrvatske

38. minuta - Draper zabija novu tricu, a Sanikidze na drugoj strani zabija za Gruziju

36. minuta - Tsintsadze dalekometnom tricom dovodi Gruziju u vodstvo

35. minuta - Sanikidze postiže koš za Gruziju, Markota na drugoj strani uzvraća tricom

34. minuta - Draper zabija tricu, Tsintsadze uzvraća dvojkom

34. minuta - Draper zabija za Hrvatsku, Sanikidze za Gruziju

33. minuta - Žorić je dodao za Markotu koji vara braniča i zabija za +3 Hrvatske

32. minuta - Draper i Bogdanović zabijaju za vodstvo Hrvatske

31. minuta - Hickman zabija za Gruziju, Bogdanović za Hrvatsku

4. ČETVRTINA

30. minuta - Simon je uzeo šut na samom isteku treće četvrtine, ali bio je prekratak

30. minuta - Tsintsadze dovodi Gruziju u vodstvo

28. minuta - Hickman ponovno dovodi Gruziju u vodstvo, ali Šarić zabija u idućem napadu za Hravtsku

27. minuta - Novi koš Šarića

27. minuta - Nakon koša Gruzije, Šarić zabija za Hravtsku

26. minuta - Tomić pogađa jedno slobodno bacanje za -1 Hrvatske

25. minuta - Bogdanović svojom drugom tricom smanjuje zaostatak

24. minuta - Sanikidze zabija tricu

23. minuta - Tsintsadze postiže novi lagan pogodak za Gruziju, nakon njega i Shermadini

22. minuta - Šarić zabija za Hrvatsku, Tsintsadze za Gruziju

21. minuta - Simon zabija tricu na otvaranju drugog dijela, a Sanikidze na drugoj strani zabija za Gruziju

3. ČETVRTINA

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

20. minuta - Simon pogađa novu tricu za Hrvatsku

20. minuta - Gruzija dolazi u vodstvo

19. minuta - Tsintsadze pogađa za samo -1 Gruzije

17. minuta - Hickman dodaje novi koš za Gruziju

16. minuta - Hickman zabija svoj 13 koš na utakmici, Žorić pogađa na drugoj strani

15. minuta - Shermadini pogađa oba slobodna bacanja, a Šarić nakon što se izborio za loptu, postiže koš faul, ali nije uspio ubaciti dodatno slobodno bacanje

14. minuta - Serija trica s jedne i druge strane, ovog puta Bogdanović je precizan

14. minuta - Na drugoj strani Hickman uzvraća tricom za Gruziju

12. minuta - Hickman je realizirao oba slobodna bacanja, a Draper zvratio tricom u idućem napadu

11. minuta - Draper je ostao sam i ubacio tricu, a omdah u idućem napadu odlično asistira za Tomića

2. ČETVRTINA

10. minuta - Tomić zabija posljednji koš u prvoj četvrtini. Hrvatska u minimalnom vodstvu

10. minuta - Hickman ubacuje tricu za izjednačenje

8. minuta - Hickman postiže koš-faul, ali nije uspio realizirati dodatno slobodno bacanje

8. minuta - Burjanadze smanjuje zaostatak Gruzije

7. minuta - Odlično je Markota odigrao za Bogdanovića koji je sam pod košem

6. minuta - Tsintsadze je precizan za Gruzijce

5. minuta - Ukić pogađa 'floater'

4. minuta - Shermadini vraća Gruziju na samo -1, ali Bogdanović je precizan u idućem napadu Hrvatske

3. minuta - Markoishvili dodaje još jedan koš na konto Gruzije

3. minuta - Ukić s dva uzastopna koša povećava prednost Hrvatske

2. minuta - Markoishvili zabija za Gruziju, a u idućem napadu Markota je neprecizan s linije za tri

1. minuta - Simon ubacjuje tricu za vodstvo Hrvatske