PORAZ PRVAKA

Drama u Ljubljani: Grčka sredila Španjolsku, braća Dragić uništili Talijane

Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 12. rujan 2013. 21:55

Na Eurobasketu više nema neporaženih reprezentacija, a život u skupini F potpuno se zakomplicirao povratkom u život Grka. Domaćin je srušio dosad savršenu Italiju (84-77), a u život se vratila i Grčka velikom pobjedom protiv Španjolske (74-68).

Zapravo, za Hrvatsku bi to mogao biti dobar scenarij jer bi s dvije pobjede u isto toliko preostalih utakmica osigurala prvo mjesto i relativno slabijeg suparnika u četvrtfinalu. No, moglo bi se dogoditi i da nam jedna pobjeda ne bude dovoljna za prolazak.

Grci su pokazali veliki karakter i ostali u igri za četvrtfinale. Neki su se nadali porazu koji bi ih izgurao iz borbe za jednu od četiri pozicije u skupini, ali nisu pali unatoč tome što su u prvom poluvremenu gubili i s deset razlike. Gasola su rano opteretili osobnim pogreškama (tri

u prvoj četvrtini) i oplodili to u nastavku utakmice. Ubacio je 20, ali i izgubio pet lopti. Isti broj koševa postigo je Fernandez kao i najbolji Grk Spanoulis. Rolu za pamćenje odigrao je Bourousis. Realizirao je dva bacanja, u obrani blokirao Rodrigueza te u kontri zabio za 68-64. Španjolcima više nije bilo povratka.

Slovenci su uspjeli iskažnjavati 'nizinu' Talijana i nedostatak klasičnog centra, a taj recept trebala bi koristiti i Hrvatska. Pred okruglih 10.000 gledatelja (službeni podatak organizatora) uhvatili su 15 lopti više od suparnika (44-29), imali su i 14 napadačkih skokova. Slična dominacija kao i Hrvata protiv Finaca. Mlađi brat Dragić, Zoran, imao je 'double-double' učinak, 15 koševa i 10 skokova. Stariji, Goran, bio je najefikasniji s 22. Talijanske strijelce predvodio je Gentile (20).