Ronald Gorsic / Cropix
NEMA KOD NAS LAGANO

BIT ĆE DRAME Hrvatska napokon saznala protivnika u osmini finala Eurobasketa!

Košarkaši Litve svladali su Češku s 85-81 u produžetku i osvojili prvo mjesto u skupini D, dok je Češka osvojila treće mjesto te će se u nedjelju već u 12 sati u Lilleu suprotstaviti Hrvatskoj u osmini finala EuroBasketa.
Piše: HinaObjavljeno: 11. rujan 2015. 00:51

Litva je na poluvremenu zaostajala 10 koševa (27-37), ali su se Litavci vratili sjajnom trećom četvrtinom (28-14) i do pobjede mogli i bez dodatnih pet minuta. Mantas Kalnietis imao je loptu za pobjedu u ruci, ali je njegov pokušaj polaganja ostao na obruču. No, isti je igrač u produžetku ubacio dvije trice i pokrenuo Litvu prema pobjedi.

Kuzminskas je s 18 poena bio najbolji strijelac Litve, Jonas Valančiunas je dodao 13 koševa uz 10 skokova, a Kalnietis je završio s 15 poena i 4 asistencije. Schlib je s 18 koševa i 8 skokova bio najbolji strijelac kod Čeha, uz sjajnog Tomaša Satoranskog koji je uz 11 poena imao čak 15 asistencija.

Osim, Litve i Češke iz skupine D se se u drugi krug plasirali još Latvija i Belgija. Osim Hrvatske i Češke, parove osmine finala čine Grčka - Belgija, Slovenija - Latvija i Litva - Gruzija.

Nizozemska je odigrala još jednu vrlo dobru i hrabru utakmicu, ali su Grci i bez pomoći Vasilisa Spanoulisa uspjeli u završnici odnijeti pobjedu 68-65. Antetokounmpo s 11, Koufos, Sloukas i Bourousis sa po 9 poena bili su najbolji grčki strijelci. Nizozemce je s 15 koševa, 6 skokova i 4 asistencije predvodio Charlon Kloof.

EuroBasket: Raspored utakmica osmine finala i četvrtfinala

U posljednjoj utakmici prvog kruga Eurobasketa 2015. odigranoj u četvrtak u Berlinu Turska je tek u produžetku svladala Island sa 111-102.

Za Turke pobjeda nije ništa značila, jer se nisu mogli pomaknuti s četvrtog mjesta u skupini B, ali su na taj način odredili redoslijed drugog i trećeg, Španjolske i Italije. Da je kojim slučajem Island stigao do prve pobjede, Italija bi bila druga, a Španjolska kao treća došla u dio ždrijeba s Hrvatskom.

Tursku je do pobjede predvodio Muhammed Ali s 28 koševa i 12 skokova. Osman je ubacio 22 koša, Ilyasova 19, a Erden 18. Najbolji strijelac Islanđana bio je Sigurdarson s 22 koša, a Gunnarsson, koji je ubacio 16 poena, pogodio je tricu za produžetak.

Raspletom skupine B u kojoj je prvo mjesto bez poraza osvojila Srbija, drugo Španjolska, treće Italija, a četvrto Turska, popunjen je raspored nokaut faze EuroBasketa, koja će biti odigrana u Lilleu, a započet će u subotu, 12. rujna.