Ronald Gorsic / CROPIX
POVRATAK OTPISANIH

Euforija u Domu sportova: Cedevita pregazila Crvena zvezdu i vratila se u igru!

Ništa nije gotovo. Nakon dva poraza u Beogradu, Cedevita je u Zagrebu odigrala utakmicu za pamćenje i doslovno pomela Marjanovića i društvo.
Piše: Jutarnji.hrObjavljeno: 30. travanj 2015. 00:16

Hrvatski prvak se u velikom stilu održao na životu i vratio u finalnu seriju ABA lige. Cedevita je fantastičnom košarkom s 72-62 smanjila vodstvo Crvene zvezde na 2-1 i izborila četvrtu utakmicu koja se igra već večeras u Domu sportova (20.30). Treća četvrtina bila je impresivna, kao iz snova Cedevitinih navijača, 27-13.

Koliko god neki zagovarali završnicu u obliku Final Foura, playoff i puna dvorana (kao i one dvije lijepo popunjene protiv Budućnosti) su najbolja stvar, uz plasman u Euroligu, koja se mogla dogoditi Cedeviti.

Dvadeset minuta prije početka utakmice na tribinama je bilo više ljudi nego na ijednoj utakmici ove sezone u Domu sportova, u “dvojku” se do kraja prve četvrtine natiskalo oko 3500 ljudi. Sjedilo se na stepenicama, stajalo na galeriji. Jedini propust je tiskanje više ulaznica nego što je u dvorani bilo mjesta.

Nakon što je policija zaključala dvoranu zbog procjene da na tribinama više nema mjesta deseci ljudi ostali su razočarani ispred vrata jer nisu uspjeli ući u dvoranu. S time da je i sama policija blokirala stotinjak mjesta u dvorani kako bi odvojila stotinjak glasnih navijača beogradskog kluba.

Cedevita je utakmicu otvorila puno bolje nego u Beogradu. Do sredine osme minute hrvatski prvak postigao je više koševa nego u obje prve četvrtine (bilo je 18-12) i na velikom odmoru vladao je dojam da je plus osam (41-33) premala razlika u odnosu na prikazano na parketu.

Zagrepčani su prednost gradili prvenstveno šutom i kontrolom skoka. Dugo vremena izgledalo je kao da ne mogu promašiti. Prva trica ubačena je nakon tri i pol minute (Ukić), a druga već u sljedećem napadu (opet Ukić). Bilan je u prvim napadima nagovijestio Marjanoviću da će se bez straha ići na njega (i pogađati), a Tomas bio napadački inspiriran kad god je bio u igri. Oduševila je i Baraćeva dionica kada je nakon nesporske pogreške najvišeg igrača na parketu realizirao oba bacanja te pogodio tricu za 29-16 u 13. minuti, a treća četvrtina prometnula je Luku Babića u najboljeg igrača utakmice.

Obrana na Marjanoviću nije bila znatno drugačije nego u Beogradu, uglavnom ga se čuvalo “jedan na jedan” (odlični Barać i Bilan), a u napadu pokušavalo što prije izmoriti jer jedini preostali Zvezdin centar, Nijemac Zirbes, nije bio u sastavu. Cedevitina obrana na vanjskim igrača ponovno je bila jako dobra, a Žganec i Zubčić pronašli su način kako utišati Mitrovića.

I drugo poluvrijeme otvoreno je u istom stilu. Prednjačio je Tomas zahvaljujući kojem je Cedevita otišla i na 15 razlike (50-35) u 24. minuti, a srčani domaćin je imao dovoljno raspoloženih igrača koji su nadoknadili njegov odlazak na klupu jer je već 60 sekundi kasnije dobio četvrtu osobnu pogrešku. Prvi se ukazao Barać sa četiri uzastopna koša, a zatim je štafetu preuzeo Babić.

S dvije ukradene lopte u manje od minute i četiri koša još jednom je tisuće ljudi podignuo na noge, a prednost je do kraja treće četvrtine narasla na velikih 22 (68-46). Zahvaljujući tricama Pilepića i Babića “dvojka” je eruptirala, a utakmica, već tada, završila.

23. rujan 2024 09:27