Cropix/peđa Milosavljević
EUROLIGA

Cedevita izbjegla debakl

Košarkaši Cedevite u susretu su 13. kola skupine E TOP-a 16 Eurolige izgubili na gostovanju kod Panathinaikosa u Ateni sa 60-76 (7-20, 12-22, 18-16, 23-18).
Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 02. travanj 2016. 00:45

Dugo je izgledalo da će Cedevita biti samo kulisa u Panathinaikosovoj fešti pred 18.200 gledatelja, ali su se košarkaši hrvatskog prvaka nekako dovukli do prihvatljivih 76-60.

Zagrepčani su u prvoj četvrtini postigli su samo pet koševa (šut iz igre 2/11, čak 10 izgubljenih lopti!), na poluvremenu su također bili ispod prosjeka od jednog poena po minuti (rezultat je bio 42-19), sve je navodilo da će u dvorani OAKA biti ugrožen najteži poraz u europskoj povijesti (Žalgiris – Cedevita 90-62 u jesen 2012. godine).

U završnici su uspjeli doći i na devet, deset koševa zaostatka, ali su u sljedećim napadima trice pogađali veterani Fotsis i Diamantidis.

Zelena fešta

Upravo je Dimitris Diamantidis bio središnji lik večeri. Zeleni dio Atene je još od zagrijavanja pjevao u njegovu častjer je i službeno proglašen euroligaškom legendom.

Prije njega priznanje su još dobili samo Papaloukas, Navarro, Šiškauskas i Jasikevičius. U ostatku večeri raspoloženje im je popravila potvrda prolaska u četvrtfinale.

Šarić bez četvrtfinala

Cedeviti nije preostala niti kakva-takva utjeha (zapravo bi bila samo sitna) da u posljednjem kolu, u petak u Draženovom domu, odlučuje o prolasku C. zvezde u četvrtfinale. Beograđani su, naime, već unutra i neće im trebati pobjeda u Zagrebu, a skupocijeni Efes i Dušan Ivković su drugu godinu zaredom krahirali.

Naime, Željko Obradović uspio je motivirati svoje košarkaše na pobjedu protiv Efesa Darija Šarića (12 koševa, 7 skokova) te tim rezultatom iz natjecanja izbacio velikog gradskog, državnog i europskog suparnika.

Cedevita je trice šutirala 2/16, a potpuni debakl izbjegla je zahvaljujući 16 napadačkih skokova. Marko Arapović bio je jedini dvoznamenkasti Hrvat (11 koševa, 8 skokova). James Gist je za domaćine postigao 15 uz 9 skokova i 3 krađe, a slavljenik Diamantidis postigao je 10 koševa.

22. rujan 2024 05:12