EUROBASKET U LITVI

Bogdanović izvukao Hrvatsku protiv Finske: 'Isto nas čeka i protiv Makedonije...'

Vrankovićevi izabranici tek su u završnici slomili anonimce iz Finske na kraju pobijedivši 84-79. Najbolji strijelac u našim redovima bio je Bojan Bogdanović s 27 poena
Piše: Gordan GrabovecObjavljeno: 31. kolovoz 2011. 23:58

ZAGREB - Očekivanje da će hrvatski košarkaši jedan Eurobasket otvoriti pobjedom bez puno muke, iako su protiv sebe imali reprezentaciju iz dodatnih kvalifikacija, pokazalo se zabludom. Bodovi su osvojeni i to je, uz odličnu večer Bojana Bogdanovića (27 poena, šut 9/13, 7 skokova), jedino što valja zapamtiti iz dvoboja s Fincima.

Psihološki pritisak prve utakmice zavezao je ruke i noge pojedinim igračima, pa su Finci u prvih 16 poena na utakmici ugradili pet trica, a postiglo ih je pet različitih igrača.

- Počeli smo u grču. Iako smo znali koja su oružja Finaca, znali što moramo zaustaviti, to nismo uspjeli napraviti. No, došli smo do pobjede i to je jedino važno - rekao je Bojan Bogdanović, najzaslužniji za prva dva boda.

Da nije bilo Bojanovih trica (6/8) te Tomićevih poena (14), skokova (8) i asistencija (3), tko zna kako bi ova utakmica završila.

- Centri su nam otvarali dosta šuteva, a Ante je uglavnom pospremio u koš sve lopte koje smo mu spustili - istaknuo je Bogdanović.

Hrvatska je protiv Finske u 16. minuti gubila sa 11 razlike (31-42), a najveću prednost imala u 29. minuti (60-52). Međutim, Finci nijednog trenutka nisu mijenjali način igre. I kad ih je u drugom poluvremenu stao šut, ponešto zahvaljujući umoru, a više zahvaljujući boljoj obrambenoj reakciji naših košarkaša, nisu se ustručavali opaliti i sa osam metara. Promašaje su nadoknađivali napadačkim skokovima i agresivnošću u obrani, što je na ovoj utakmici najviše nedostajalo Vrankovićevoj momčadi.

Čak 20 izgubljenih lopti pokazuje da bi Hrvatska mogla imati problema protiv reprezentacija koje će moći napraviti pritisak na vanjsku liniju. Srećom, trice Bogdanovića i Markote te mirna Popovićeva ruka sa slobodnih bacanja u posljednje dvije minute, bili su dovoljni za startnu pobjedu.

Za utjehu, nisu Hrvati jedini koji su se mučili u prvoj utakmici. Gotovo svi favoriti su imali problema, čak i Španjolci protiv oslabljenih Poljaka. Ritam utakmica je takav da nema vremena za velike kritike, jer već u četvrtak (20 h) Hrvatska ima priliku pokazati se u puno bolje izdanju protiv Makedonaca koji su tek u produžetku izgubili od Crne Gore.

- Očekuje nas slična utakmica kao protiv Finske, s tim da Makedonci igraju s manje igrača u rotaciji - rekao je Bogdanović.

Prije tog dvoboja u Alytusu će se igrati utakmice BiH - Crna Gora (14.30 h) te Grčka - Finska (17 h).

HRVATSKA - FINSKA 84-79

Hrvatska (84): Tomić 14, Andrić 6, Popović 12, Bogdanović 27, Stipčević 3, Tomas 2, Draper, Simon 4, Markota 11, Rudež, Žorić 5, Barać.

Finska (79): Koivisto 6, Nikkilä 2, Muurinen 7, Huff 11, Lee 7, Salin 13, Kotti 6, Koponen 14, Mäkäläinen, Möttöla 3, Virtanen, Rannikko 10.