BOZIDAR VUKICEVIC/CROPIX Cropix
VAŽNI BODOVI

Roko Ukić kao iz najboljih dana za važnu pobjedu Splita! ‘Ovakvu smo utakmicu priželjkivali‘

Krucijalna pobjede u borbi za izbjegavanje 13. mjesta u ABA ligi, a koje vodi u kvalifikacije
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 19. ožujak 2021. 18:09

SPLIT – MEGA 74:65
(24:30, 18:10, 18:17, 14:8)

SPLIT – Dvorana KK Split. Bez gledatelja. Suci: Petek, Nikolić, Kruljac.
SPLIT: Đoković 11p, 3a, Perković 5, Gizdavčić, Perasović 2, Kedžo, Ukić 29p, 4s, Marčinković 9p, 5s, 4a, Čampara, Babić 7s, 9a, Luković 16p, 4s, Vranković 3s, 4il, Marić 2p, 3s, 3a. Trener: Mile Karakaš.
MEGA: Jović 10p, 9s, Mišković, Smith 2p, 8a, 3il, Petrušev 24p, 7s, 4a, 5il, Tepić 2p, 7s, Kljajević, Momirov 2, Simonović 15p, 11s, 4a, 3il, Cerovina, Matković 6, Cazalon 4p, 5a, 5il, Langović. Trener: Vladimir Jovanović.

----------------------
Split je pobijedio Megu i došao do krucijalne pobjede u borbi za izbjegavanje 13. mjesta u ABA ligi, koje vodi u kvalifikacije za ostanak. Ključnu ulogu odigrao je Roko Ukić. Valjda se ni on neće lako sjetiti kad je u ovako važnoj utakmici postigao 29 koševa uz šut 64 posto (4-7 za 2, 5-7 za tri, 6-6 slobodna bacanja). Pogađao je kad bi svi drugi stali, praktički držao Split iznad površine i u vjeri da se utakmica može dobiti. Uz Ukića presudna je bila obrana, jer nakon što je Mega prvu četvrtinu završila s 30 koševa, u sljedećih 30 minuta su stali na 35!

Prva četvrtina protekla je u napadačkim valovima, serijama s jedne i druge strane, bez konstante (16:11, 16:20, 21:20, 21:28). Žuti, očekivano, nisu mogli braniti Petruševa (16 koševa do poluvremena, promašio je tek osmi šut), ali nisu očekivali da će im Matković u kratkom intervalu triput zakucati. Ipak, tih 21:28 je relativno brzo anulirano, Marčinkovićeva četiri koša uz dvije ukradene lopte primakle su domaćina na 32:34. Obrana se učvrstila, Mega je u drugoj četvrtini ubacila samo deset koševa, a Ukić je naoko neprimjetno postigao 14 u prvih 20 minuta. Njegovom tricom Split je poveo 37:36 i na odmor otišao sa 42:40. Ono najvažnije, samo su četiri lopte izgubljene.

Tricama Ukića i Đokovića, pa još jednim ubačajem Đokovića, Split je 47:51 pretvorio u 55:51 u 26. minuti i u tim trenucima je izgledalo da bi mogao prelomiti susret. Umjesto toga opet se sve zapetljalo, iscurili su ziceri Lukovića i Marčinkovića, šutnute su dvije nerezonske trice, Vranković je izgubio neke lopte, pa je Mega opet povela (55:57). Samo da bi Ukić četvrtom tricom došao već do 22 koša za 60:57 uoči posljednjih deset minuta.

To, naravno, nije bilo sve od Ukića, koji je vezao pet poena za 65:59, a potom je Marčinković iz kontre položio za 67:59 u 33. minuti. Činilo se da bi Mega mogla biti slomljena, djelovali su umorno i demotivirano, promašili pet slobodnih bacanja u nizu. Kao za vraga, stao je i Split, više od pet minuta bez koša, dok Đoković na lijevom ulazu nije pogodio za 69:63 na 2:17 do kraja. Pobjedu je potpisao, tko drugi, Roko Ukić. Položio je na asistenciju Đokovića za 71:65, ostalo je samo 37 sekundi na semaforu.
Za još efektniji dojam Luković je zaključio utakmicu tricom.

- Ovakvu smo utakmicu priželjkivali. Znači, tvrdo, na mišiće, iako nije bilo tako u prvoj četvrtini. Reakcija nakon toga je bila kvalitetna, puno energije, svi su dali obol – rekao je Mile Karakaš. – Obrana je presudila, njih nije išao, trice su im 2-22, ali ima tu naših zasluga. Roku sam rekao da sam imao dojam kao da gledam flashback. Roko je zbog ovoga došao, od dolaska se postavio kao lider, ne bježi od odgovornosti. Neće on zabiti 29 za 24 minute svaki put, niti mi to očekujemo.
- Opet smo igrali dva totalno različita poluvremena. Split se smanjenjem petorke uspio primaknuti, u drugom dijelu smo im dopustili sedam skokova u napadu i počeli promašivati slobodna bacanja. Jako je teško igrati bez šuta – rekao je trener Mege Vladimir Jovanović. – Ukić je pokazao klasu, možda je iznenadio mlađe, mene nije.

08. srpanj 2024 08:22