Kvalifikacijska utakmica za odlazak na Europsko prvenstvo između Srbije i Albanije prekinuta je u 42. minuti zbog velikih nereda na tribinama, ali i terenu.
Naime, u jednom trenutku je bespilotna letjelica s albanskom zastavom i porukom na kojoj je bila karta velike Albanije i male Srbije preletio iznad stadiona što je dodatno usijalo ionako već užarenu atmosferu u Beogradu.
Sudac utakmice Martin Atkinson odlučio je prekinuti susret, a zastavu je potom uhvatio Stefan Mitrović.
Nakon tog poteza prišlo mu je nekoliko igrača Albanije i započeo je sukob i opća makljaža na travnjaku.
Stvari su se brzo zahuktale, a neki navijači odlučili su utrčati na travnjak te pokušali napasti Albance dok su ovi bježali prema tunelu.
Valja istaknuti kako je nakon prekida utakmica trebala biti nastavljena i kako su igrači Srbije izašli na travanjak, ali su s druge strane Albanci odlučili ostati u svlačionici. Delegacija Albanije tražila je od organizatora utakmice i Uefe da se isprazne tribine Partizanova stadiona te kako je to jedini uvjet da se susret nastavi, ali takav se scenarij ipak nije dogodio.
Inače, beogradski Blic javlja da je na stadionu u VIP loži zbog izazivanja incidenta sa zastavom uhićen Olsi Rama, brat albanskog premijera Edija Rame. Prema informacijama RTS -a, letjelica sa zastavom puštena je s krova Crkve Svetog Arhanđela Gavrila u Humskoj ulici, a Ramin brat upravljao je njome daljinskim upravljačem iz VIP lože. Albanski mediji prenijeli su vijest kako je Rama bio zadržan oko 40 minuta u policijskoj postaje te se potom zajedno s novinarima vratio u Albaniju.
Srpski B92 prenosi kako su na albanskoj zastavi koja je isprovocirala nerede bile fotografije političara Ismaila Đemalija i Preka Calija. Ismail Đemali je albanski državnik koji je sudjelovao u pisanju albanske deklaracije nezavisnosti. Bio je prvi premijer i ministar vanjskih poslova nezavisne Albanije u periodu od 1912. do 1914. godine.
Hoće li utakmica u konačnici biti odigrana u srijedu bez gledatelja ili će za zelenim stolom biti registrirana 3-0 za Srbiju ili Albaniju, ovisi o Uefi.
- Svi ste vidjeli što se dogodilo, izvijestit ću kolege o tome. Ne želim govoriti o tome tko je kriv, to će učiniti kontrolna i disciplinski odbor Uefe. Okolnosti su bile takve da se utakmica nije mogla nastaviti - rekao je delegat utakmice, Harry Been.
Prije nego li je počela utakmica Srbije i Albanije bila je proglašena dvobojem visokog rizika, te je bio zabranjen i dolazak albanskih navijača, dok je dvoboj osiguravalo oko 4000 policajaca. Iako nereda na terenu više nema, strahuje se od onih na ulicama. Naime, po završetku čitave drame Koha.net prenio je vijest kako je albanska policija čuvala srpsku ambasadu u Tirani dok su s druge strane u Prištini građani odlučili izači na ulice i proslaviti.
Ministar vanjskih poslova Srbije, Ivica Dačić u izjavi za Blic kazao je kako je incident smišljena i planirana provokacija, dok je kapetan Orlova otkrio da su igrači Srbije čitavo vrijeme bili uz igrače Albanije.
- Mi smo kao momčad htjeli nastaviti susret. Bili smo svo vrijeme uz igrače Albanije kad su bili neredi. Zaista nam je bila želja vratiti se na teren, čak smo razgovarali i s predstavnicima UEFE, ali su nam oni poručili kako Albanci nisu bili spremni ni fizički niti psihički vratiti se na travnjak. Teško je govoriti o dojmovima - govorio je Branislav Ivanović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....