AFP
ISTINA KATALONCA

Guardiola: 'Tiki-taka je izmišljotina, hrpa gluposti u koju se ne smije vjerovati'

Piše: Vladimir ZrinjskiObjavljeno: 16. listopad 2014. 23:44

Španjolski novinar Martin Perarnau proveo je s Pepom prvu sezonu u Bayernu, a sve što je vidio sada je prenio u knjizi koja iz prve ruke otkriva Guardiolin svijet...

Neobična averzija prema tiki-taki, medijsko žongliranje s Mourinhom, noćni razgovori s Messijem te odbijanje Romana Abramoviča… Izabrani su to naglasci iz knjige “Pep: Povjerljivo” koja je ovih dana izašla u Velikoj Britaniji, a koja sumira prvu sezonu Pepa Guardiole u Bayernu, kao i ono što joj je prethodilo.

Dosad su o njemu u svojim knjigama govorili drugi (Ibrahimović, Mourinho, Jorge Valdano…), a sada smo uvid u Guardiolin svijet dobili iz prve ruke, preko pera španjolskog novinara Martija Perarnaua koji je s njime iza kulisa proveo cijelu prvu sezonu u Bayernu.

Pernau je bilježio Pepove vrhunce i padove u Münchenu, prožimajući ih s prisjećanjima na ono što se događalo tijekom četverogodišnjeg mandata u Barceloni. Još i prije nego je raspakirao sve svoje stvari u novom uredu u Säbener Strasse, Guardiola je kroničaru ispričao kako je redom slao odbijance Chelseaju, Manchester Cityju i Milanu, a negdje u sebi se potajno nadao da će ga dočekati poziv iz Manchester Uniteda. Taj ipak nije stigao.

“Nisu to zapravo bile ponude, više ljubavna pisma s velikim projektima koji su trebali privući tada najtraženijeg trenera”, piše Perarnau pa precizira kako je izgledalo nagovaranje otočkih klubova.

Financijski uvjeti

S Abramovičem se našao u Parizu. Rus je pokušao iskoristiti sav svoj šarm i nudio Pepu da si prilagodi momčad kako god mu odgovara. Iz Manchester Cityja su bili vrlo uporni, gotovo dosadni. Njihov direktor Txiki Begiristain, inače Guardiolin bivši suigrač, non-stop je podsjećao Pepa da ga čeka mjesto na Etihadu.

Negdje usred one slobodne godine, zagrijao se i Silvio Berlusconi, vabeći Guardiolu u Milan. Na kraju su sva trojica lovaca ostala razočarana. Nakon razgovora s Ulijem Hoenessom u New Yorku, nazvao je svojeg prijatelja Manela Estiartea i rekao mu:

“Pripremi se, Manel. Izabrao sam Bayern.”

Bilo je to u trenutku kada ugovor još nije bio potpisan. Uslijedili su pregovori o financijskim uvjetima, no Hoeness je obećao Guardioli: “Ne brini, pronaći ćemo mi novac.” Tek nakon što je članove kluba i sponzore zamolio za “novo ulaganje”, sredstva za Španjolčev bogati ugovor bila su osigurana.

Premda se od početka njegova mandata u Münchenu stvorilo javno mnijenje da je jednostavno prekopirao svoje inovacije iz Barcelone te pretvorio Bavarce u novi stroj za dodavanja, Guardiola iznenađujuće objašnjava Perarnauu koliko zapravo ne podnosi tiki-taku. Nekoliko mjeseci nakon početka sezone, taj je stav proklamirao i u Bayernovoj svlačionici.

“Budite ono što jeste. Morate razviti svoj DNA. Mrzim tiki-taku, to je hrpa sr*** i izmišljotina koja znači dodavati se radi dodavanja, bez jasne namjere. Ne vjerujte ono što ljudi pričaju. Barça nije igrala tiki-taku, to su novinari izmislili. Ne vjerujte im ni riječ! U svim momčadskim sportovima, tajna je samo jedna: prenapučiti jednu stranu terena kako biste tamo navukli suparnika i natjerali ga da drugu stranu ostavi nebranjenu”, pričao je Guardiola nakon jedne utakmice.

Svojim briljantnim igračima, kaže, nije htio dozvoliti da povjeruju u bedastoće. “Tiki-taka nema smisla. Loptu uvijek morate distribuirati s određenom namjerom, s ciljem da je dovedete do suparničkog gola napadajući njegovu slabiju stranu. Tako bi naša igra trebala izgledati. A ne šuplja tiki-taka.”

Trenutak inspiracije

Perarnau je zamolio Pepa da se prisjeti jedne od svojih najčuvenijih novina - famozne lažne devetke. Kako je Lionelu Messiju dodijelio novu ulogu i na taj način u jednom od najčuvenijih “el clásica” srušio Real, posebna je priča.

Na zamisao je došao večer prije utakmice. Bio je praznik. Guardiola se zaključao u svoj ured na Nou Campu, pustio laganu glazbu i počeo proučavati prednosti i nedostatke Realove momčadi. Gledao je utakmice koje su mu pripremili njegovi asistenti, usput vodeći bilješke.

“Tada mi dolazi inspiracija, ideja kako ću pobijediti. To su stvari zbog kojih moja profesija dobiva smisao. Trenutak prosvjetljenja traje možda samo jednu minutu, ali radi se o momentu u kojem shvaćam da je moj posao doista važan”, kaže Pep.

Kako će srušiti Real, shvatio je kada je vidio koliko su u prethodnoj utakmici njihovi stoperi Fabio Cannavaro i Christoph Metzelder stajali blizu Ikeru Casillasu, ostavljajući velik prostor između zadnje linije i veznih igrača. Istovremeno, veznjaci Guti, Gago i Drenthe radili su pritisak na Xavija i Yayu Touréa. Guardiola je odlučio: u brisani prostor ubacit će Lionela Messija.

Bilo je 10 sati navečer, svi su se već pokupili doma, a on si je savršeno jasno predočio kako će se Messi slobodno kretati preko velikog slobodnog prostora. Odlučio ga je nazvati.

“Leo, ja sam. Upravo sam dokučio nešto važno. Vrlo važno. Možeš li doći ovamo, molim te? Odmah sada.”

Pola sata kasnije, 21-godišnji je Messi pristojno pokucao na vrata Guardiolina ureda. Trener mu je pustio video, zaustavljajući snimku da Argentincu pokaže prazan prostor koji je trebao monopolizirati. Novu taktiku nije htio razotkriti odmah na početku utakmice, nego tek kada on dâ signal.

Lopte za Messija

Do sljedećeg popodneva, kada je Pep svoje namjere povjerio Titu Vilanovi, nitko osim njega i Messija nije znao za ovaj plan.

Tik uoči početka utakmice saznali su ga Xavi i Iniesta, koji su loptama trebali hraniti Lea. U jednom trenutku derbija na Bernabéuu stigao je trenerov mig: Samuel Eto’o, koji je igrao u špici, povukao se na krilo, a Messi je otišao prema sredini. Revolucija je počela.

Te večeri, 2. svibnja 2009., Barcelona je razbila Real sa 6-2 i nanijela mu najteži poraz u posljednjih 80 godina.

Sukob s Mourinhom

Taktika je funkcionirala besprijekorno: Messi je zabio dva gola, rođena je lažna devetka.

Posebno poglavlje knjige “Pep: Povjerljivo” posvećeno je Joséu Mourinhu, s kojim je Katalonac imao nebrojene okršaje tijekom njihovog rada u Primeri, a kao treneri Chelseaja i Bayerna pokefali su se čak i nakon prošlogodišnjeg Uefina Superkupa.

Sve do travnja 2011., kada su Real i Barça odigrali četiri derbija u razmaku od 18 dana, Guardiola se držao striktne klupske politike da se na provokacije iz suparničkih tabora ne odgovara. Kod Mourinha je to bio poseban izazov, budući da su otrovne strelice stizale svako malo. No kap koja je prelila čašu dogodila se 26. travnja, večer uoči prve utakmice polufinala Lige prvaka.

Guardiola i njegovi igrači taman su ručali u madridskom hotelu, kada je na televiziji Mourinho držao presicu uoči utakmice. Pep je bio okrenut televizoru, no jedan od pomoćnika sugerirao mu je da se okrene i posluša što Portugalac govori.

“Čini se da smo ušli u novu eru”, počeo je Mourinho. “Dosad smo imali vrlo malu grupu trenera koja ne govori o sucima te vrlo veliku grupu, u koju i sâm spadam, koja ih kritizira. No nakon posljednjih Pepovih komentara, počela je nova era s trećom grupom trenera. U njoj je zasad samo jedna osoba, čovjek koji kritizira suce kada donose dobre odluke. To još nismo imali.”

Osobni trofej

Kada je čuo Mourinhov monolog, Guardiola je odlučio odgovoriti. Dotad se suzdržavao, ali sada više nije mogao, bez obzira što ga je sportski direktor Andoni Zubizaretta molio da se ne uvuče u raspravu. Prije nego je otišao na posljednju press konferenciju prije utakmice, igrači su Guardioli zaželjeli sreću. Svi su znali da je sastavio oštru repliku.

“Gospodin Mourinho dozvolio si je luksuz da me zove Pep pa ću ja njega zvati José”, krenuo je Guardiola. “Sutra u 20.45 susrest ćemo se na terenu. Ovu bitku izvan terena on je već dobio. Ako želi svoj osobni trofej Lige prvaka izvan terena, samo mu ga dajte, neka si ga uzme doma i uživa. U ovoj sobi Mourinho je j***** šef, j***** kralj. On zna sve o ovome i ja se s njime ovdje ne želim natjecati.”

Guardiola je zatim podsjetio Portugalca da je s njime u Barceloni radio četiri godine.

“Vrlo dobro se poznajemo. Ako su mu vrijednosti njegovih prijatelja novinara kojima Florentino Perez informacije daje u hranilici važnije od našeg odnosa, to je njegov izbor. Trudim se od Joséa učiti na terenu, ali se i nadam da ću od njega čim manje naučiti izvan terena.”

Kada se Guardiola s presice vratio natrag u hotel, igrači su ga dočekali aplauzom. Ovakav su odgovor čekali već duže vrijeme.

Sljedeće večeri, Barcelona je prošla u finale uz dva gola Lionela Messija.

Linker
08. studeni 2024 11:43