Švicarci su s 3:1 otvorili Euro, a strijelci su bili Duah, Aebischer i Embolo
Piše: Mihael Farkaš, HinaObjavljeno: 15. lipanj 2024. 16:39

Mađarska - Švicarska 1:3 (Varga 66./Duah 12., Aebischer 45., Embolo 90+3.)

Köln, RheinEnergieStadion

MAĐARSKA: Gulacsi - Lang (od 46. Bolla), Orban, Szalai 🟨(od 79. Dardai) - Fiola🟨, A. Nagy (od 67. Kleinheisler), Schafer, Kerkez (od 79. Adam) - Sallai, Szoboszlai - Varga⚽

ŠVICARSKA: Sommer - Schär, Akanji, Rodriguez - Widmer🟨(od 58. Stergiou), Freuler🟨(od 86. Sierro), Xhaka, Ndoye (od 86. Rieder)- Aebischer⚽, Vargas (od 74. Embolo⚽) - Duah⚽(od 68. Amdouni)

POGOTKE POGLEDAJTE OVDJE

Švicarska nogometna reprezentacija pobjedom je otvorila EURO, u susretu prvog kola skupine A pobijedila je u Kölnu Mađarsku s 3-1 (2-0).

Švicarska je na poluvremenu imala prednost od dva pogotka, a strijelci su bili Kwadwo Duah u 12. i Michel Aebischer u 45. minuti. Nada za Mađare otvorila se u 66. minuti kada je Barnabas Varga pogodio za 1-2, ali je sve zaključeno pogotkom Breela Embola u 93. minuti za konačnih 3-1.

Grafika: Sofascore

SOFASCORE

Kroz cijelo prvo poluvrijeme vidjela se velika razlika u izvedbi te su Švicarci apsolutno dominirali tijekom uvodnih 45 minuta. Daleko rastrčaniji i s vrlo djelotvornim presingom Švicarci su posve razoružali Mađare koji nisu ni jednom kvalitetno zaprijetili Sommeru.

S druge strane, Švicarska je bila vrlo konkretna u svojim napadima te je relativno lako lomila neuvjerljivu mađarsku obranu. Švicarska je povela iz prve prave akcije na susretu, u 12. minuti. Sjajnu je asistenciju poslao razigrani Aebischer, što je bila polovica pogotka, a sve ostalo je obavio strijelac Duah koji je lako prevario Gulacsija za 1-0.

KIRILL KUDRYAVTSEV Afp

Primljeni pogodak dodatno je uzdrmao slabašnu Mađarsku, a nakon pogreške u mađarskoj obrani mogao je u 20. minuti zabiti Vargas za 2-0, ali je lopta pogodila suparničkog vratara i nije odsjela u mreži.

Švicarska je sve do kraja prvog dijela kontrolirala igru te se uglavnom igralo na mađarskoj polovici, a jedina šansa Mađarske u prvom dijelu dogodila se u 40. minuti. Szoboszlai je ubacio, a Orban na kraju nije reagirao na pravi način.

Na samom kraju prvog poluvremena Švicarska je povećala vodstvo. Odlični Aebischer je na vrhu šesnaesterca varkom tijelom izbacio jednog suparničkog igrača te je, praktički s mjesta, odlično naciljao za vrlo lijepi pogodak i 2-0 Švicaraca.

Odmah na startu drugog dijela, u 47. minuti, priliku za drugi pogodak na ogledu imao je Duah, ali je tada, za razliku od 12. minute, obranio mađarski vratar Gulacsi.

Potom je Švicarska prepustila loptu znatno više svojim suparnicima, no Mađari ni u takvom odnosu snaga nisu imali recept kako zaprijetiti švicarskoj obrani i Sommeru. Traljavo je Mađarska napadala, ali je u 64. minuti napokon stvorila pravu šansu. Nakon ubačene lopte Varga je na skoku ostao sam, dobro je pucao glavom, ali je lopta prošla tik pored švicarske vratnice.

Bila je to najava onoga što se dogodilo u 66. minuti kada je Mađarska smanjila. Dobru je loptu u šesnaesterac poslao Szoboszlai, a duel je dobio Varga i glavom pogodio za 1-2.

Barnabas Varga

Nastavio se potom pritisak Mađarske koja je najčešće izjednačenje tražila s brojnim ubacivanjima i na tragu svog prvog postignutog pogotka. Mađarska do kraja više nije zaprijetila na pravi način, ali su se nizale velike prilike na drugoj strani.

Prvo je u 90. minuti Xhaka, nakon kornera, pucao, ali je odlično reagirao Gulacsi, dok je u idućem napadu Rieder išao sam prema mađarskom vrataru, ali je nakon driblinga otišao previše u stranu. Sve je zaključeno u 93. minuti kada je ponovno pogriješio Orban, a sve je iskoristio Embolo koji je prebacio Gulacsija i postavio konačnih 3-1.

U petak je, u prvom kolu ove skupine A, domaćin Njemačka pobijedila Škotsku s 5-1. U drugom kolu se sastaju Njemačka - Mađarska i Škotska - Švicarska, a susreti su na rasporedu u srijedu, 19. lipnja.

Švicarska je dominirala većinu utakmice, vodila 2:0, ali onda su se Mađari probudili i smanjili prednost krajem utakmice. Činilo se da ćemo gledati dramatičan završetak, ali previše pogrešaka mađarske obrane došlo je na naplatu i onda je Embolo par minuta prije kraja lobom postigao treći pogodak i stavio točku na "i". Švicarci su tako upisali tri boda te su se na bodovnom kontu izjednačili s Njemačkom.

KRAJ UTAKMICE

Još jednom je neobjašnjivo pogriješio Willi Orban, a Embolo je izbio pred Gulacsija i u stilu Davora Šukera lobom stavio točku na "i".

90+3.GOOOL!

Gotovo je, Embolo zabija za 3:1!

JAVIER SORIANO Afp

90+1. Švicarska je mogla zapečatiti susret!

Sam pred Gulacsija izbio je Rieder nakon katastrofalne pogreške Orbana, ali zakomplicirao je situaciju i nije riješio utakmicu.

90. 🕖

Igrat će se najmanje pet minuta nadoknade vremena.

89. Udarac iz kuta za Švicarsku:

Sjajna reakcija Gulacsija koji izbija loptu van igre.

86.

Dvije promjene u Švicarskoj.

Izašli su Freuler i Ndoye, a ušli Sierro i Rieder.

79.

Dvije promjene u redovima Mađarske.

Izašli su Szalai i Kerkez, a ušli Dardai i Adam.

U proteklih nekoliko minuta vidjeli smo nekoliko zamjena, a između ostaloga, ušao je igrač Hajduka Laszlo Kleinheisler.

Lazslo Kleinheisler

TOM DUBRAVEC Cropix

Još jedan predivan ubačaj Szoboszlaija s lijevog krila, "kifla" u kazneni prostor, a Varga je naletio i pogodio u mrežu Sommera.

Mađarska igra sve bolje, a sada im se to isplatilo. Mogu li se vratiti u potpunosti?

66.GOOOL!

Varga je zabio i smanjio na 1:2!

63. Odlična prilika za Mađare!

Jako lijepo je ubacio s lijevog krila Szoboszlai, ali Varga glavom ne uspijeva pogoditi mrežu.

59. 🟨

Drugi žuti karton u redovima Švicarske - nakon prekršaja na Szoboszlaiju požutio je Freuler.

58. Zaletio se Ndoye prema vratima Mađarske, pucao s nekih 20-ak metara, ali preko vrata.

Dan Ndoye

57. Ubacio je Szoboszlai u sredinu iz slobodnog udarca, ali Widmer je izbacio van granica igrališta.

Nakon udarca iz kuta, pokušali su Mađari kombinacijom, ali bez ikakvog uspjeha.

54. Predivno igra Švicarska.

Sjajnih par dodavanja na malom prostoru prethodilo je udarcu, ali Gulacsi brani. Upravo je on najzaslužniji što prednost nije i veća...

Peter Gulacsi

51. Dobru dugu loptu poslao je Szalai Sallaiju koji je onda proslijedio Szoboszlaiju, ali kapetan Mađarske vrlo neprecizno puca i nema opasnosti po vrata Sommera.

48. Prijeti Švicarska na početku drugog dijela.

Pokušao je Duah uputiti udarac u donji lijevi kut gola, ali iščupao je Gulacsi.

46. 🕖

Počelo je drugo poluvrijeme.

Promjene u reprezentaciji Mađarske na poluvremenu.

Izašao je Lang, a ušao Bolla.

Malo je reći da Mađari nisu zadovoljni viđenim u prvih 45 minuta:

Aebischer danas igra sjajno - u prvih 45 minuta zabilježio je pogodak i asistenciju.

Ovo mu je ujedno i prvijenac za Švicarsku.

Gledali smo potpunu dominaciju Švicarske u prvom dijelu. Okrunili su bolju igru pogotkom za vodstvo u 12. minuti kada je Duah zatresao mrežu, a VAR naknadno priznao gol jer je prvotno označeno zaleđe.

Točku na "i" u prvom poluvremenu stavio je Aebischer predivnim pogotkom u desni kut nemoćnog Gulacsija. Marco Rossi, izbornik Mađarske, morat će puno toga promijeniti u drugom dijelu ako želi spasiti utakmicu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45.GOOOL!

Fantastičan pogodak Aebischera, Švicarska vodi 2:0!

43. Još je nekoliko minuta do kraja poluvremena. Švicarska puno bolja, Mađarska je tek prije koju minutu imala prvu pravu priliku.

Willi Orban

40. Odlična prilika za Mađarsku!

Nakon ubačaja iz slobodnog udarca, glavom je pucao Orban, ali loptu je uhvatio Sommer.

Strijelac prvog pogotka Kwadwo Duah debitirao je za Švicarsku prije 11 dana.

U debiju na velikim natjecanjima je već nakon 12 minuta zatresao mrežu.

27. Švicarci izgledaju puno bolje od Mađara nakon nešto manje od pola sata igre.

Prednost od jednog pogotka mogla je biti i veća da Gulacsi nije sjajno reagirao nakon udarca Vargasa.

20.

Umalo je Švicarska povećala prednost!

Kerkez je loše dodao i Vargas je izbio sam pred Gulacsija, ali mađarski vratar spriječio je katastrofu.

Veselje Duaha nakon priznatog pogotka najbolje opisuje ovo:

Nešto bolje su Švicarci otvorili utakmicu i to im se isplatilo.

Lijepu loptu u prostor Duahu je poslao Aebischer, a napadač Švicarske lakoćom je matirao Gulascija.

14.GOOOL!

Pogodak vrijedi, Švicarska vodi 1:0!

12. Švicarska je postigla pogodak, strijelac je Duah, ali pomoćni sudac podigao je zastavicu zbog zaleđa.

Čekamo pravorijek VAR-a...

Pozdrav dvaju trenera, Murata Yakina i Marca Rossija.

10. Evo i prve prilike Mađarske.

S nešto manje od 20 metara pucao je Sallai, ali je gađao preko vrata.

5. 🟨

Vrlo brzo pala je prva javna opomena. Požutio je Widmer nakon neopreznog starta.

1. 🕖

Počela je utakmica na RheinEnergieStadionu.

14.37 Ovako bi Mađarska trebala izgledati na terenu:

14.30 Dominik Szoboszlai postat će najmlađi kapetan u povijesti natjecanja kad izvede momčad Mađarske na teren.

Ima 23 godine, sedam mjeseci i 21 dan.

SOFASCORE

Najavu piše: Ante Šakić

Reprezentacije Mađarske i Švicarske otvorit će svoju kampanju na Euru u skupini A danas od 15 sati u Kölnu. Ovo je tek drugi put da je ždrijeb spojio ove dvije reprezentacije na velikom turniru, pri čemu je Mađarska slavila u prethodnom susretu 2:0 na Svjetskom prvenstvu 1938. godine. Švicarci su, pak, u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji bili bolji u oba međusobna susreta, postigavši pritom osam golova.

Nakon što nije uspjela proći grupnu fazu Eura 2021., sada postoji mnogo optimizma oko reprezentacije Mađarske, a momčad Marca Rossija mnogi smatraju jednim od potencijalnih iznenađenja turnira u Njemačkoj. Izgubila je Mađarska samo jednu od svojih zadnjih 14 utakmica od početka 2023. i prošla neporažena kroz kvalifikacije, pobijedivši u pet i remiziravši u tri utakmice za vrh svoje skupine. Rangirani 26. na svijetu prema FIFA-i, Mađarska treći put uzastopno nastupa na europskim prvenstvima. Otputovali su Mađari u Njemačku nakon što su slavili protiv Izraela 3:0 u posljednjoj pripremnoj utakmici. Mađarska će svakako željeti pobjednički startati u njihovoj A.

Švicarska je, pak, smještena na 19. mjesto u svijetu prema FIFA-i, te je izdržala izazovnu kvalifikacijsku skupinu za Euro i izborila se za četiri pobjede i pet neodlučenih rezultata iz deset utakmica kako bi završila druga u skupini iza Rumunjske. Njihova neuvjerljiva kampanja potom je povećala pritisak na izbornika Murata Yakina krajem prošle godine, ali 49-godišnjak je zadržao posao i priprema se za svoj prvi Euro kao švicarski izbornik, s nizom od četiri utakmice bez poraza od početka godine. U pripremama za Euro Njemačkoj, Švicarska je razbila Estoniju s 4:0, te odigrala 1:1 s Austrijom.

Yakin je sada pod novim pritiskom, da povede Švicarce u nokaut rundu EP-a, budući da su Švicarci napredovali iz grupne faze na svakom od posljednjih pet europskih prvenstava, te stigli do četvrtfinala na Europskom prvenstvu 2021. godine.

Mađarski kapetan Dominik Szoboszlai bio je prisiljen napustiti igru u prijateljskoj pobjedi nad Izraelom zbog manjeg problema s mišićem, ali to je bilo samo iz preventivnih razloga i veznjak Liverpoola spreman je započeti u veznom redu, zajedno s Rolandom Sallaijem, koji bi trebao odigrati 50. utakmicu za reprezentaciju.

Što se tiče Švicarske, Steven Zuber je dobio udarac u remiju s Austrijom i mogao je sudjelovati samo u individualnom treningu u srijedu, što ga čini dvojbenim za današnji susret. Dvojac iz Monaca, Breel Embolo i Denis Zakaria, riješili su probleme s ozljedama i u konkurenciji su za utakmicu protiv Mađarske.

15. lipanj 2024 17:07