Tim Goode/pa Images/profimedia
USPJEŠNA POVIJEST

Od debija Otta Barića do Dalića i Giggsa: Vatrenima su omiljena mušterija, Hrvatska poraz - ne pamti

Samo su tri reprezentacije protiv kojih je Hrvatska odigrala više utakmica
Piše: Predrag JurišićObjavljeno: 14. listopad 2023. 22:16

Naša je nogometna reprezentacija od 2002. godine odigrala sedam utakmica s Walesom i ni jednom nije bila poražena. Ostvarene su četiri pobjede, a tri su utakmice okončane remijima, uz razliku pogodaka 11:5. Zanimljivo je da su svi ogledi bez pobjednika završili 1:1 rezultatom...

Prvo sučeljavanje s Velšanima zbilo se u kolovozu 2002. godine u Varaždinu, u prijateljskom susretu bilo je 1:1. Bio je to debi novog hrvatskog izbornika Otte Barića, nakon debakla na SP u Japanu i Južnoj Koreji, kojeg je potpisao Mirko Jozić. Velšani, koje je s klupe vodio Mark Hughes, poveli su pogotkom Simona Daviesa u 11. minuti, a u 79. je izjednačio Mladen Petrić.

Luka Modrić protiv Walesa

ANTE CIZMIC Cropix

Osam godina kasnije, opet u prijateljskom nadmetanju, Hrvatska i Wales sastali su se u Osijeku. Na našoj je klupi bio Slaven Bilić, izbornik Walesa bio je nekad proslavljeni napadač John Toshack. Zgodicima Ivana Rakitića (45. minuta) i Drage Gabrića (82.) upisana je 2:0 pobjeda.

U listopadu 2012. godine, Hrvatska i Wales bili su istoj kvalifikacijskoj skupini za odlazak na SP u Brazilu. Prva je utakmica odigrana opet u Osijeku, izbornik je bio Igor Štimac (na suparničkoj je klupi sjedio Chris Coleman) i opet je Hrvatska u Slavoniji pobijedila 2:0. Ovaj su put velšku mrežu tresli Mario Mandžukić (27.) i Eduardo da Silva (57.).

Velšani su nas u tim kvalifikacijama ugostili u Swanseaju, u ožujku 2013. godine. I Hrvatska je na tom gostovanju doslovno iščupala pobjedu - Gareth Bale je, naime, pogotkom iz kaznenog udarca u 21. minuti donio domaćinu vodstvo, a preokret je uslijedio u završnici dvoboja, zgodicima Dejana Lovrena (77.) i Eduarda da Silve (87.). Iako nije bio strijelac, junak dvoboja bio je Ivica Olić, ušao je u igru u 73. minuti i unio nered u obranu domaćina. Asistirao je Olić Eduardu za pobjedonosni pogodak, a Lovren je, sjetimo se, izjednačio udarcem s 30-ak metara...

Mateo Kovačić protiv Walesa

U kvalifikacijama za Euro 2020. godine, Hrvatska je gostovala kod Walesa u Cardiffu i izvukla bod. Završilo je 1:1, našu je selekciju u vodstvo doveo Nikola Vlašić (9.), izjednačio je Bale (45.). Zlatko Dalić sjedio je na hrvatskoj klupi, Ryan Giggs na velškoj.

Posljednju, sedmu utakmicu s Walesom, Hrvatska je odigrala u ožujku ove godine u Splitu. I opet je bilo 1:1, Andrej Kramarić zabio je u 28. minuti za prednost “vatrenih”, a na izdisaju dvoboja, u 90. minuti, izjednačio je Nathan Broadhead i tako donio radost navijačima i igračima s Otoka, kao i njihovu izborniku Robu Pageu.

To je, eto, niz utakmica s Walesom bez poraza, a dodajmo da je Hrvatska igrala češće samo s Maltom (9 pobjeda, jedan remi), Izraelom (8-1) i Italijom (3-5), a da nije osjetila gorčinu neuspjeha.