Bijeli sretno do sva tri boda u Gradskom vrtu, Andrija Balić strijelac u slavlju Hajduka

Piše: Nikola PatkovićObjavljeno: 08. ožujak 2015. 11:37

Hajduk je nakon šest i pol godina prekinuo neugodnu tradiciju u Gradskom vrtu. Zgoditkom svog wunderkinda Andrije Balića odnijeli su sva tri boda iz Osijeka u susretu u kojem je njihov trener Stanko Poklepović najavio da bi ga zadovoljio i bod.

To bi vjerojatno bio i najrealniji ishod s obzirom na sve što je Osijek propustio, no nakon tri bajkovita kola stala je serija Ive Šuška. „Bijelo-plavi“ nisu znali naći put do Kalinićeve mreže. Borba za ostanak i dalje će biti grčevita. Osijek je istina u prvom dijelu bio opasniji, življi i angažiraniji, ali nedorečen u završnici. Sjajne su prigode propustili Šorša, nakon ubačaja Barišića kada je Kalinić njegov udarac glavom izvadio ispod grede te Vojnović kojemu je s desnog boka asistirao angažirani Šorša. No, Aljoša je glavom pucao visoko iznad grede, iako je tu loptu mogao čak i primiriti. Hajduk je bio u podređenom položaju, a u pojedinim situacijama bilo je vidljivo nerazumijevanje u njihovoj igri. Sve što su pokušavali bile su neke individualne opcije preko Maglice, Balića i Sušića, koje su bile osuđene na propast.

U Poklepovićevoj spiralnoj impostaciji bilo je teško formacijski smjestiti Vukovića, koji je formalno bio u veznom redu, ali je zapravo imao funkciju priljepka na najboljem Osječaninu Vojnoviću. Bilo je to i prilično rastrzano poluvrijeme, što zbog kriterija suca Vučkova koji je svirao praktički svaki kontakt, što zbog navijačkih incidenata i ubacivanja baklji i dimnih bombi te u konačnici ozljeda. U dvije minute Splićani su ostali bez dva igrača, jer su iz igre prisilno morali Maglica i Jozinović. Niti tu situaciju „bijelo-plavi“ nisu uspjeli materijalizirati, a dvije-tri presječene lopte nakon pogrešnih dodavanja iz Hajdukove zadnje linije nisu znali konkretizirati. U sudačkoj nadoknadi poluvremena Osijek je bio u dvije situacije dobrim ubačajima ugroziti Kalinića, no jedna izgubljena lopta Jamaka u 16-ercu Splićana – koja je možda bila i rezultat prekršaja na Osijekovom igraču, dovela je goste u poziciju kontre. Brzi Vršajević probio je desni bok, izbacio Vlašića na kojeg Mikulić izlazi reda-radi, pa ga Blankin mlađi brat bez problema zaobilazi, ali pogađa vratnicu. No, lopta se odbija do Andrije „Luckyja“ Balića, kojega posljednjih dana ide gol, i ovaj tinejdžer pogađa za vodstvo gostiju koji su minutu prije vjerojatno jedva čekali da sudac odsvira kraj 45-minutne patnje. Ovako su na odmor otišli s najboljim mogućim raspletom i vodstvom do kojeg su došli „iz ničega“.

S obzirom na rezultat Hajduk je u nastavak ušao s nakanom da bedem u zadnjoj liniji izdrži osječke pokušaje, a onda iz kontre preko mladih Balića i Vlašića, odnosno Vršajevića ugroze Mikulića. Osijek je diktirao igru, ali probiti se do Kalinića nisu znali. Najopasnije situacije kreirane su udarcima iz daljine. No, Barišićev projektil na letu prema mreži Kalinića pogodio je suigrača mu i sumještanina Peroševića, dok je Jamakov udarac otišao malo pokraj vratnice. Fenomenalnu prigodu propustio je u 57. minuti Škorić, kojemu je Milović nakon Osijekovog kornera servirao loptu na volej, a Osijekov vezist ju je poslao preko gola iz praktički matne situacije. Vrlo brzo Ivo Šušak odlučio je još pojačati napad tako da je stopera Bralića zamijenio napadačem Mešanovićem. Vukobratović se povukao na stopera, a Vojnović u vezu. Odlični Balić je nešto poslije izbacio Vlašića samog pred Mikulića, ali gola nije bilo. Slabi su bili pokušaji Osječana iz daljine. Bile su to lopte i bez snage i bez prave adrese. A onda je Vlašić propustio završiti utakmicu u 75. minuti nakon što mu je Milevskyi lijepo asistirao, no još jedan tinejdžer loptu je uputio pokraj gola. Do kraja su Osječani stihijski pokušavali. Nije bilo ni brzine, ni snage, ni prave akcije za gol.

OSIJEK - HAJDUK 0-1 (Balić 45)

KRAJ UTAKMICE

84. minuta - Vojnović je zapucao s tridesetak metara, ali udarac je bio vrlo neprecizan

74. minuta - Propala je dobra prilika za goste. Milevskij je odlično dao na starnu za Vlašića koji s desetak metara ne uspijeva pogoditi vrata Osijeka

70. minuta - Mešanović je zapucao iz daleka, ali Kalinić brani

65. minuta - Balić je odlično uposlio Vlašića koji je pucao s desetak metara iskosa s desne strane, ali Mikulić zaustavlja njegov pokušaj

58. minuta - Nakon ubačaja iz kuta i nekoliko odbijanja u šesnaestercu, lopta je stigla do Škorića koji s desetak metara šalje loptu visoko iznad grede. Propala je odlična prilika za domaćine

54. minuta - Jamak je topovski zapucao s više od 25 metara, ali lopta je otišla malo pored lijeve vratnice

47.minuta - Nakon oštrog ubačaja u šesnaesterac, Maloča je glavom uspio izbiti loptu ispred Peroševića

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOOL 45. MINUTA - Hajduk je zabio iz svoje prve prave prilike. Vršajević je uposlio Vlašića koji pogađa stativu, a na odbijenu loptu natrčava Balić i šalje je u mrežu

38. minuta - Kontranapad Osijeka umalo je okončan pogotkom. Šorša je bio neprecizan sa 15 metara

33. minuta - Nova nevolja za Splićane. Vasilj je ušao umjesto ozljeđenog Jozinovića

30. minuta - Maglica mora vani zbog ozljede, ulazi Milevski

20. minuta - Osijek dominira, a Hajduk se 'utaborio' ispred Kalinića

16. minuta - Vojnović je sam ostao na petercu, a Šorša ga je idealno poslužio. Najiskusniji igrač Osijeka neometan s pet metara puca glavom preko gola

13. minuta - Udarac Šorše brani Kalinić. Najbolja prilika u dosadašnjem djelu utakmice

6. minuta - Hajduk prvi prijeti. Udarac Vršajevića sa 15 metara odlazi pokraj vratiju