EUROSONG 2024.

Poznati svi finalisti, došlo i do velikog iznenađenja, potres i na kladionicama: Baby Lasagna dominira!

Večerašnjih 10 najboljih prema glasovima publike ide u finale Natjecanja za pjesmu Eurovizije 2024.

Predstavnici Švicarske i Izraela

 Afp/

Održana je druga polufinalna večer Eurosonga u Švedskoj kojom su otkriveni i posljednji finalisti. Naš predstavnik Baby Lasagna s pjesmom "Rim Tim Tagi Dim" i dalje je na vrhu kladionice s 44 posto šanse za pobjedu. Na drugom je mjestu Švicarska sa 17 posto šanse te na trećem mjestu Ukrajina s 9 posto šanse za pobjedu.

U subotu u finalu gledat ćemo:

Portugal: Jolanda Costa - Grito

Slovenija: Raiven - Veronika

Ukrajina: alyona alyona i Jerry Heil - Teresa & Maria

Litva: Silvestras Beltė - Luktelk

Finska: Windows95Man - No Rules

Cipar: Silia Kapsis - Liar

Hrvatska: Baby Lasagna - Rim Tim Tagi Dim

Irska: Bambie Thug - Doomsday Blue

Luksemburg: Tali - Fighter

Srbija: Teya Dora - Ramonda

Latvija: Dons - Hollow

Austrija: Kaleen - We Will Rave

Nizozemska: Joost Klein – Europapa

Norveška: Gåte - Ulveham

Izrael: Eden Golan - Hurricane

Grčka: Marina Satti - Zari

Estonija: 5miinust x Puuluup - (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi

Švicarska: Nemo - The Code

Gruzija: Nutsa Buzaladze - Firefighter

Armenija: Ladaniva - Jako

Francuska: Slimane - Mon Amour

Španjolska: Nebulossa - Zorra

Italija: Angelina Mango - La noia

Švedska: Marcus & Martinus - Unforgettable

Njemačka: ISAAK - Always On The Run

Velika Britanija: Olly Alexander - Dizzy


23.14 Završila je druga polufinalna večer, a 10 zemalja koje su prošle u finale, koje će se održati u subotu, 11. svibnja, su: Latvija, Austrija, Nizozemska, Norveška, Izrael, Grčka, Estonija, Švicarska, Gruzija i Armenija.


23.02 Nastupa Kaarija s pjesmom ‘Cha Cha Cha‘ s kojom je prošle godine predstavio Finsku na Eurosongu.

image

Kaarija, prošlogodišnji finski predstavnik

Screenshot/youtube/

22.58 U show programu sada slušamo ‘We just love Eurovision too much‘.


22.50 Glasanje je završilo.


22.45 Trenutno publiku zabavlja Sertab Erener s pjesmom ‘Everyway that I can‘.


22.42 Tijekom glasanja nastupa Helena Paparizou s pjesmama ‘My number one‘ i ‘Take me to your heaven‘.


22.35 Završio je natjecateljski dio programa i počelo je glasanje. Slušali smo 19 pjesama, ali od njih se 16 natječe za prolazak u finale jer Španjolska, Francuska i Italija imaju direktan prolaz.


22.31 Posljednji nastupa Joost Klein (27), jedan od eurovizijskih favorita koji u pjesmi ‘Europapa‘ opisuje svoju ljubav prema pokojnom ocu. Kako kaže, ‘Europapa‘ govori o siročetu koje putuje svijetom kako bi pronašlo sebe i ispričalo svoju priču. Isprva ga ljudi ne prepoznaju, ali on nastavlja grabiti svaku priliku da bude viđen. Joost kaže da je pjesma autobiografska.


22.28 Zsa Zsa za Jutarnji list komentirala nastup Švicarca. Pročitajte OVDJE.


22.26 Dolaze predstavnici Norveške. Gåte je bend iz Trøndelaga u Norveškoj koji svira norvešku narodnu glazbu prožetu metalom i elektronikom. Pjevačica Gunnhild je kao dijete počela učiti kvede, tradicionalni norveški način pjevanja, koji dolazi iz drevne tehnike inspirirane uzgojem koza. Grupa će večeras otpjevati ‘Ulveham‘ (‘Vučje krzno‘), reinterpretaciju srednjovjekovne norveške balade ‘Møya i ulveham‘ (‘Djeva u vučjem krznu‘).


22.22 Vrijeme je za Izrael koji je morao izmijeniti tekst pjesme da bi se uopće mogao natjecati na Eurosongu. U cijelu priču upleo se i izraelski predsjednik Isaac Herzog koji je glazbenicima savjetovao da prilagode stihove, koji su se prema mnogim tumačenjima referirali na Hamasov napad na Izrael 7. listopada, kako se ne bi dogodilo da Izrael zbog političkog momenta u skladbi bude izbačen s Eurosonga. Nakon preinaka, EBU je odobrio sudjelovanje ove pjesme na natjecanju. Unatoč tome, nekoliko je zemalja pozvalo organizatore da Izraelu, odnosno 20-godišnjoj Eden Golan, zabrane sudjelovanje na Euroviziji u znak prosvjeda protiv velikih žrtava rata koji se vodi u Pojasu Gaze.

image

Predstavnica Izraela

Screenshot/youtube/

22.18 Švicarac nakon nastupa pao na eurovizijskim kladionicama, OVDJE pročitajte više.


22.17 Italiju predstavlja pobjednica Sanrema, Angelina Mango. 22-godišnja kći pjevačice Laure Valente i poznatog talijanskog glazbenika Giuseppea Pina Manga, koji je preminuo 2014. godine u 60. godini, na sceni, srušivši se od srčanog udara. Angelina iza sebe već ima četiri platinaste i dvije zlatne ploče, rasprodanu turneju, te mnogobrojna glazbena natjecanja na kojima je pobijedila. Njezina menadžerica je Marta Dona, poznata po suradnji s dosadašnjim pobjednicima Sanrema i talijanskim eurovizijskim predstavnicima Marcom Mengonijem (lani se u Liverpoolu plasirao na visoko četvrto mjesto) i skupinom Maneskin (pobjednici Eurosonga 2021. godine).

image

Talijanska predstavnica Angelina Mango

Screenshot/youtube/

22.14 Evo predstavnika Estonije. 5miinust (pet minusa) je estonska hip hop grupa osnovana u Võsu 2015. Članovi grupe su Kristjan Jakobson, Mihkel Tamm, Karl Kivastik i Priit Tomson. 5miinust predstavljaju Estoniju na natjecanju Eurovizije 2024. zajedno s Puuluupom, estonskim nu-folk duom. Grupe su udružile snage kada se 5Miinust zaljubio u Puuluupov nastup na Estonian Music Awards prije nekoliko godina. U pjesmi pjevaju o raciji policije zbog posjedovanja droge.

image

5 miinust & Puuluup

Jessica Gow/Afp

22.11 Ekskluzivno za Jutarnji list Tonči Huljić komentirao je najveću konkurenciju Baby Lasagne. Više pročitajte OVDJE.


22.09 Sada je na redu Mustii (30), belgijski glumac, pjevač i tekstopisac. Iza sebe ima dva studijska albuma te tri EP-a. Također, jedan je od stalnih sudaca u belgijskom showu Drag Race Belgique. Bavi se i glumom, igrao je u brojnim serijama i kazališnim predstavama. Ponosan je što je dio LGBTQ+ zajednice, nepokolebljivi je zagovornik prava queer osoba, a njegov uzor je David Bowie.


22.05 Nastupa Nutsa Buzaladze koja je rođena 28. siječnja 1997. u Tbilisiju (Gruziji), ali je odrasla u Turskoj. Od svoje 5. godine nastupala je kao dio dječje grupe. Živi u Dubaiju. Nutsa samu sebe opisuje kao samomotiviranu, aktivnu, energičnu djevojku koja je pravi marljiv radnik, a ponekad čak i radoholičarka, iako uvijek naglašava da voli sve što radi. Večeras nastupa s pjesmom ‘Firefighter‘.

image

Nutsa Buzaladze, predstavnica Gruzije

Screenshot/youtube/

22.01 Dolaze predstavnici San Marina. Megara je španjolski sastav osnovan 2015. u Madridu koji svoju glazbu opisuje kao savršenu mješavinu zlokobnog stila i šećerne vune. Njihova glazba je, vele, ‘fuksija rock‘, izraz koji dolazi i od psovke i od boje, za koji objašnjavaju da je njihov način da ostanu izvan okvira i spoje različite utjecaje kako bi formirali svoje vlastiti stil, uključujući metal, elektroniku i dance. Pjevačica Kenzy Loevett obožava modu, ima i vlastitu liniju odjeće, namijenjenu ljubiteljima ekološki prihvatljive mode i LGBTQ kolektivu, s temama kao što su ‘Ljubitelji životinja‘, ‘Štreberski kutak‘ i ‘Mračno kao ku*ac‘.

image

Megara, predstavnica San Marina

Screenshot/youtube/

22.00 Austrijanka oduševila svojim kostimom, više pročitajte OVDJE.


21.57 Na redu je španjolski bend Nebulossa kojeg čini bračni par; pjevačica María Bas te klavijaturist, producent i vlasnik diskografske kuće Mark Dasousa. U braku su duže od 20 godina, imaju dvoje djece. Znaju se od djetinjstva, jer je osam godina starija Maria bila dadilja malom Marku. Projekt Nebulossa formirali su 2018., a u svibnju 2021. izdali su svoj prvi studijski album od 10 pjesama. Na Eurosongu nastupaju s pjesmom ‘Zorra‘.


21.52 Evo i predstavnika Latvije. Dons (40) je poznata latvijska pop/rock ikona i jedan od najnagrađivanijih umjetnika posljednjeg desetljeća u ovoj zemlji. Baladu ‘Hollow‘ skladao je u suradnji s irskim tekstopiscem i producentom Liamom Geddesom i američkom pjesnikinjom Kate Northrop. Dons je sportski tip, prakticira fitness, jogu i košarku. Kad ne pjeva i ne vježba bavi se kuhanjem i vožnjom bicikla u prirodi.

image

Dons, predstavnik Latvije

Screenshot/youtube/

21.47 Stigle su i prve reakcije. Više pročitajte OVJDE.


21.45 Vrijeme je za Armeniju. Duo Ladaniva nastao je 2019. u Lilleu kao rezultat suradnje pjevačice Jaklin Baghdasaryan i multiinstrumentalista Louisa Thomasa. Jaklin je rođena je Yeghegnadzoru u Armeniji, odrasla je u Minsku u Bjelorusiji a sada živi u Francuskoj. Louis je jazz glazbenik rođen i odrastao u Lilleu, trubu svira od svoje sedme godine. Duo se upoznao u baru, tijekom jednog jamm sessiona. Ime benda odabrali su prema vozilu Lada Niva Legend. To je malo retro terensko vozilo iz Sovjetskog Saveza, rustikalni automobil koji simbolizira avanturistički duh naše glazbe, a uz to, naši su očevi vozili upravo taj automobil, kažu umjetnici.

image

Ladaniva

Jessica Gow/Afp

21.41 Dolazi Danska i Saba. U dobi od 8 mjeseci, Saba i njezina sestra blizanka Sara posvojene su iz Etiopije i odgojene u malom danskom gradu Ringkøbing u zapadnom Jutlandu. Svoju biološku majku upoznale su prije sedam godina, kao dvadesetogodišnjakinje. Sabi koja večeras nastupa sa skladbom ‘Sand‘ 2018. godine dijagnosticiran je bipolarni poremećaj. Danas je veleposlanica Danskog društva za depresiju. Saba je queer i živi sa svojom djevojkom Aviajom u Kopenhagenu. U mladosti je bila talentirana nogometašica, igrala je za nekoliko momčadi Danskog nogometnog saveza do svoje 14. godine. Morala je odustati od svog sna da postane profesionalna nogometašica jer su njezini mentalni problemi postajali sve veći.

image

Saba, predstavnica Danske

Screenshot/youtube/

21.36 Na pozornici je Kaleen koja se ne bavi samo pjevanjem, već i plesom i koreografiranjem, a bila je finalistica showa ‘Got to Dance‘. Prije šest godina na Eurosongu u Lisabonu radila je kao dublerica eurovizijskih izvođača za vrijeme tehničkih proba (prije nego što natjecatelji doputuju na službene probe). Iste je godine koreografirala i plesala u točkama revijalnog dijela showa. Kaleen posjeduje vlastitu diskografsku kuću pod nazivom Wifi Records, koju je osnovala 2021. godine. Njen suprug je eurovizijski maher Marvin Dietmann, koji je hrvatskoj publici poznat kao kreativni direktor nastupa Conchite Wurste, ali i naše Albine na Eurosongu.

image

Austrijska predstavnica Kaleen

Screenshot/youtube/

21.32 Sada je na redu Francuska. Slimane je jedna od najvećih zvijezda u Francuskoj. Pobijedio je u petoj sezoni francuske inačice showa The Voice i prodao preko 2 milijuna primjeraka albuma. Uz to, osvojio je pet puta nagradu NRJ Music Award i ostvario preko 2 milijarde streamova na digitalnim glazbenim servisima. Rođen je u Alžiru, a odrastao je u Francuskoj. Što se glazbe tiče, prvo je počeo s obradama na YouTubeu 2009. godine, a kasnije je sudjelovao u nekoliko glazbenih natjecanja kao što su Nouvelle Star 2009. i X Factor 2011. godine.

image

Slimane, predstavnik Francuske

Screenshot/youtube/

21.24 Peta po redu je Aiko koja je rođena u Moskvi, odrastala je u Karlovy Vary, a danas živi u Brightonu. Osim pjevanja, posljednjih nekoliko godina bavi se i plesom na šipci. Dugogodišnja je vegetarijanka. Nastupala je na mnogim festivalima, objavila tri albuma, a večeras će pjevati skladbu ‘Pedestal‘.


21.19 Nastupa Nemo Mettler (24), reper, pjevač i multiinstrumentalist (svira violinu, klavir i bubnjeve) koji je favorit ovogodišnjeg Eurosonga. Njegova pjesma ‘The Code‘ tjednima vodila na eurovizijskim kladionicama, a govori o putovanju započetom spoznajom da Nemo nije ni muškarac ni žena. Traženje sebe bio je dug i često težak proces kaže umjetnik koji ističe da ništa nije bolje od slobode koja je došla spoznajom da je nebinarna osoba.

image

Nemo

Screenshot Youtube/

21.15 Sada dolazi Marina Satti iz Grčke koja bi mogla biti eurovizijski ‘dark horse‘. 38-godišnja glazbenica i glumica u Švedskoj pjeva skladbu ‘Zari‘ kojom spaja moderne, tradicionalne i etno elemente. Stihovi govore o ljubavi, ali i o rizicima koje ponekad moramo preuzeti; poput kocke koju bacamo iako nikad ne znamo što će nam donijeti. Marina je rođena u Ateni, tata joj je iz Sudana, mama s Krete, a obožavatelji je nazivaju Disneyevom princezom, aludirajući na to da je svoj glas dala liku Moane u grčkoj sinkronizaciji Disneyevog filma, te Ariel u grčkoj sinkronizaciji ‘Male sirene‘.

image

Predstavnica Grčke, Marina Satti

Screenshot/youtube/

21.11 Druga po redu je Albanija. Besa Kokëdhima rođena je 29. svibnja 1986., a od svoje petnaeste godine živi u Velikoj Britaniji. Objavila je četiri studijska albuma, a 2013. pobjeđuje na albanskom glazbenom festivalu Kënga Magjike. Godinama je bila sutkinja albanske inačice showa The Voice. Besina glazba jedinstvena je mješavina različitih žanrova u rasponu od popa do elektroničke glazbe, R&B i balada. Privatno, pjevačica zagovara prava životinja, društvenu jednakost i aktivistički je angažirana.

image

Besa, predstavnica Albanije

Screenshot/youtube/

21.07 Počela je druga polufinalna večer glazbenog natjecanja, prva na pozornicu dolazi predstavnica Malte. Sarah Bonnici (26) dolazi iz obitelji glazbenika. Po struci je računovotkinja, a tim se poslom bavila donedavno, kada je ipak odlučila dati prednost glazbi. Večeras izvodi pjesmu ‘Loop‘ u kojoj je pjevanje vješto ispreplela s plesnim pokretima. Sarah je osim na Malti popularna i u Bugarskoj te Rumunjskoj.

image

Sarah Bonnici

Jessica Gow/tt/Afp
image

Sarah Bonnici iz Malte na Eurosongu 2024.

Screenshot/youtube/

Večeras ćemo u izravnom prijenosu na HTV1 pratiti drugu polufinalnu večer 68. Eurosonga kojeg će za gledatelje u Hrvatskoj komentirati Duško Ćurlić. Natjecanje se održava u švedskoj Malmö Areni. Izravni finalisti, tzv. Big 5 (Francuska, Italija, Njemačka, Španjolska i Ujedinjeno Kraljevstvo) i domaćini Šveđani nastupit će osim u finalu i u polufinalnim večerima.

Uz zemlje koje sudjeluju u drugom polufinalu glasati danas mogu i izravni finalisti - Francuska, Španjolska i Italija - kao i glasači diljem svijeta smješteni pod entitetom Rest of the World. Za prolazak u finale odlučuju isključivo glasovi publike, a svoj glas imaju i gledatelji iz zemalja koje ne sudjeluju na natjecanju. Oni će svoje favorite moći birati putem interneta, a njihovi će se bodovi predstaviti i podijeliti u obliku novog entiteta Rest of the World.

Glasanje u finalu bit će otvoreno netom prije izvedbe prvog finalista. U finalu 11. svibnja, za naslov pjesme Eurovizije 2024. natječe se 26 zemalja, a uz publiku u finalu glasaju i žiriji. U finalu, 11. svibnja, za naslov pjesme Eurovizije 2024. natječe se 26 zemalja. Večerašnjih deset najboljih prema glasovima publike ide u finale Natjecanja za pjesmu Eurovizije 2024. Hrvatski gledatelji večeras ne glasuju, a za svoje favorite mogu glasati u finalnoj večeri u subotu 11. svibnja.

Raspored nastupa na drugoj polufinalnoj večeri: 1. Malta; 2. Albanija; 3. Grčka; 4. Švicarska; 5. Češka; (Francuska); 6. Austrija; 7. Danska; 8. Armenija; 9. Latvija; (Španjolska); 10. San Marino; 11. Gruzija; 12. Belgija; 13. Estonija; (Italija); 14. Izrael; 15. Norveška; 16. Nizozemska.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. listopad 2024 11:50