Serijski ubojica Ed Gein možda nije toliko poznato ime kao što su to zloglasni američki serijski ubojice Ted Bundy ili Jeffrey Dahmer, ali igrao je veliku ulogu u pop kulturi. Upravo je on poslužio kao inspiracija za kultni trio ubojica iz horor filmova. Riječ je, naravno, o Normanu Batesu iz "Psiha", Buffalo Billu iz "Kad jaganjci utihnu", i Leatherfaceu iz "Teksaškog masakra motornom pilom."
Iako se većina njegovih zločina dogodila tijekom 1950-ih, Gein je i danas relevantan. Tako je nedavno najavljena treća sezona Netflixove hit dokumentarne serije "Čudovišta" Ryana Murphyja, čije su prethodne sezone govorile o Jeffreyju Dahmeru i braći Menendez. Treća sezona bit će upravo o Geinu, a glavna uloga pripala je glumcu Charlieju Hunnamu.
Harold Schechter, povjesničar zločina i autor knjige o Geinu, rekao je u intervjuu za The Post da su sve do Hitchcockova "Psiha" 1960. čudovišta iz horor filmova bila s "drugih mjesta", odnosno bila su to "istočnoeuropska čudovišta poput Drakule i Frankensteina ili Wolfmana. Ili pak čudovišta iz svemira, kao i ona koja su nastala iz japanskih mora, poput Godzile."
No, rekao je Schechter, Norman Bates bio je "prvo stvarno američko čudovište", koje je transformiralo horor filmove.
"Dakle, Gein je neka vrsta temeljne figure u povijesti horora jer je poslužio kao inspiracija za ‘Psiho‘", tvrdi stručnjak.
Tko je Ed Gein?
Gein je rođen 1906. i živio je u Wisconsinu. Bio je poznat kao ‘rezač tijela iz Plainfielda.‘ Iako je nadahnuo nekoliko izmišljenih serijskih ubojica, u svojoj zločinačkoj povijesti imao je samo dva potvrđena ubojstva - i nekoliko je puta bio osumnjičen. Bio je poznat po bizarnoj i užasno uznemirujućoj prirodi svojih zločina.
"Njegov je motiv bio pokušaj rekonstruiranja vlastite majke te je iskopavao tijela tih sredovječnih žena u zajednicama koje su ga okruživale, te ih je dovodio natrag u njegovu seosku kuću. Od njihovih je dijelova tijela izrađivao različite kućanske predmete, a od kože si je napravio ‘odijelo‘ koje je nosio i pretvarao se da je vlastita majka", pojašnjava Schechter, koji je napisao desetke knjiga o serijskim ubojicama i masovnim ubojstvima.
Kad je javnost 1957. saznala za njegove zločine, Gein se izjasnio da nije kriv te se pravdao neuračunljivošću. Ostatak svog života proveo je u mentalnim ustanovama u Wisconsinu, a umro je od raka pluća 1984. u dobi od 77 godina.
Dok je radio na svojoj knjizi, koja je prvi put objavljena 1989., Schechter je intervjuirao brojne Geinove bivše susjede i poznanike.
"U osnovi većina ga je smatrala ne baš seoskim idiotom, već više šašavim usamljenim tipom. Znao je čuvati djecu svojih susjeda. Smatrali su ga lokalnim čudakom koji im se činio bezopasnim. Očito, nitko nije mogao ni zamisliti što se zapravo događalo iza zatvorenih vrata, jer je to što je on radio prilično nezamislivo", objašnjava autor knjige.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....