TUŽAN GUBITAK

Miro Ungar o odlasku Ivice Krajača: ‘Bože moj, strašno... Bili smo frendovi, kovali planove. Pobijedili smo skupa i u Čileu‘

Ivica je bio veliki zafrkant, kreativac, izuzetno duhovit čovjek, kaže nam Miro Ungar

Ivica Krajač

 Davor Pongracic /Cropix

Bože moj... Strašno - kaže Miro Ungar na vijest da nas je slavni skladatelj, pjevač, tekstopisac, kazališni redatelj, filmski i televizijski scenarist te libretist Ivica Krajač napustio u 86. godini života.

- Znali smo se duže od pola stoljeća. Upoznali smo se još koncem pedesetih godina kada smo mi, školski prijatelji, zajedno osnovali Kvartet 4 M - podsjeća Ungar. Taj sastav koji je s vremenom postao jedan od najpopularnijih europskih show-kvarteta na Eurosongu je 1969. godine s pjesmom ‘Pozdrav svijetu‘ osvojio 13. mjesto, a bili su poznati po hitovima ‘Rijeka bez povratka‘, ‘Buona sera signorina‘, ‘Kad ja pođoh na Bembašu‘, ‘Charlie Brown‘, ‘Volim kišu‘, ‘Platno, boje, kist i... twist‘, ‘Nima Splita do Splita‘, ‘Don Pasquale‘, ‘Idem i ja... ne, ti ne‘, ‘Neka visi Pedro‘... Izvornu postavu su činili Ivica Krajač - Mali, Branko Marušić - Medo, Željko Ružić - Muki i Miro Ungar, a sastav su nazvali objedinivši inicijale svojih nadimaka i imena.

- Ja sam u 4M bio deset godina, a iz benda sam izašao 1967. godine kada sam pod imenom Tim Twinkleberry započinjao svoju solo karijeru u inozemstvu. Ali, s Ivicom sam ostao frend, pa mi je i dalje pisao mnogo krasnih pjesama, na primjer ‘Svatko mora imat nekog‘ za Opatijski festival, a zanimljivo je da smo 1970. godine s istom tom pjesmom pobijedili na natjecanju u Čileu - govori Ungar koji je svog frenda Krajača redovito posjećivao i posljednjih godina, koje je skladatelj provodio u jednom zagrebačkom Domu umirovljenika.

image

Miro Ungar

Josip Moler/Cropix

- Veselio sam se uvijek tim susretima jer Ivica je bio veliki zafrkant, kreativac, izuzetno duhovit čovjek. Znali smo satima pričati tijekom tih susreta, prisjećati se dobrih starih vremena, ali kovali smo mi i nove planove. Među prvima sam imao prilike vidjeti njegovo zadnje djelo, mjuzikl prema životu Dražena Petrovića, čiji je naslov ‘Okovani Amadeus‘ - priča Ungar o predstavi inspiriranoj Draženom, našim košarkaškim Mozartom, ali i Eshilovom antičkom tragedijom ‘Okovani Prometej‘, što su je godinama stvarali Ivica Krajač, Dražen Žanko i Dražen Runje.

- Draženov život mene podsjeća na antičke tragedije. On je za mene poput Prometeja. Onog istog Prometeja koji je bogovima ukrao vatru i donio je ljudima. A Dražen je bogovima uzeo loptu i među ljudima uz pomoć te lopte napravio senzaciju, on je od košarke napravio umjetničko remek-djelo - rekao nam je svojedobno Krajač, koji je vjerovao kako ‘Okovani Amadeus‘ može nadmašiti i popularnost prve hrvatske rock-opere ‘Gubec-beg‘ za koju je upravo on pisao libreto.

Teško je zapravo i nabrojiti sva djela koja je Krajač, kojeg smatraju predstavnikom zagrebačke škole šansone, za života napravio. Njegove pjesme poput ‘Nono, dobri moj nono‘, ‘Nima Splita do Splita‘, Sviraj mi, sviraj‘ obožavaju Dalmatinci koji su ih prvi puta čuli na Splitskom festivalu. Ljubitelji kajkavske popevke ga pamte po legendarnoj ‘Mi smo dečki kaj pijemo stoječki‘. Prepjevao je pjesmu Jacquesa Brela na hrvatski “Ne me quitte pas” (izveo ju je Ibrica Jusić 1970.). Surađivao je s brojnim poznatim hrvatskim izvođačima: Josipom Lisac, Terezom Kesovijom, Zdenkom Vučković, Ljupkom Dimitrovskom, Ivicom Šerfezijem, Ivom Robićem, Gabi Novak, Radojkom Šverko...

image

Ivica Krajač

Davor Pongracic/cropix/Cropix

Krajač je uz to radio kao operni redatelj u Operi zagrebačkog HNK. Režirao je mnoštvo predstava poznatih svjetskih opernih i dramskih autora. Hrvatska ga javnost pamti kao libretista prve hrvatske rock-opere ‘Gubec-beg‘ i mjuzikla ‘Crna kraljica‘.- Bio je član Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog društva dramskih umjetnika te Zajednice hrvatskih umjetnika, s visokim statusom priznatog umjetnika

Posljednje godine života proveo je u Domu umirovljenika, u sobi prepunoj papira s tekstovima skladbi, dijelova novih mjuzikala koje nije stigao završiti.

- Svi moji su već gore. Arsen Dedić, Karlo Metikoš, Nikica Kalogjera, Oliver Dragojević, Kićo Slabinac... Skoro svaki dan s njima razgovaram, pa svi zajedno gledamo što se ovdje dolje kod nas događa - kazao je 2021. godine u jednom od svojih posljednjih razgovora Krajač našem Dobroslavu Silobrčiću i dodao:

- Sam sebe prisiljavam misliti da više nisam živ. Otišao sam tamo gdje i pripadam - kazao je Krajač.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. studeni 2024 11:02