Ako do sada još niste, krajnje je vrijeme da otkrijete Virovitičko-podravsku županiju i njezinu Plemićku rutu. U duljini od osamdesetak kilometara povezuje najljepše atrakcije, a osim što ćete uživati u prirodnim ljepotama, bogatoj kulturnoj baštini i vrhunskim specijalitetima slavonske i podravske kuhinje, otkrit ćete priče koje ovom kraju daju poseban šarm.
Tko je najviši i najstariji stanovnik Slatine?
U Slatini tvrde da je u njihovom gradu proizveden jedan od prvih pjenušaca u Hrvatskoj. To potvrđuju bogata dokumentacija i eksponati u Zavičajnom muzeju. Nema dvojbe da se pitki i zavodljivi pjenušac proizvodio od 1864. do 1911. u Starom podrumu u središtu grada na imanju njemačke plemićke obitelji Schaumburg-Lippe.
Zahvaljujući istoj ovoj obitelji u neposrednoj blizini podruma, oko 1890., doselio se danas najstariji i najviši stanovnik grada – 32,5 metara visok mamutovac ili divovska sekvoja. U svom dugom životu štošta je proživio i preživio, čak i direktni udar groma, a upravo zahvaljujući njemu Slatina je dobila EPIcentar Sequoia, multimedijalni Posjetiteljsko-interpretacijski centar s restoranom i hostelom, atraktivno mjesto na Plemićkoj ruti.
Gdje su se uzgajali prvi lipicanci u Hrvatskoj?
Prvi lipicanci na područje Hrvatske uzgajaju se od 1800. na ergeli grofa Andrije Jankovića u Terezovcu, današnjem Suhopolju, živopisnom mjestu nedaleko od Virovitice. Ovaj jedinstveni uzgoj na ergeli u Terezovcu i nešto kasnije u Cabuni postao je temelj hrvatske lipicanske linije Tulipan početkom 19. stoljeća. Danas je ova lijepa tradicija u Hrvatskoj u sklopu multinacionalne tradicije uzgoja lipicanaca od 2022. na UNESCO listi nematerijalne baštine, a iako ergele već odavno nema u Suhopolju, ovo mjesto morate posjetiti.
Ako rezervirate smještaj u bajkovitom Dvorcu Janković, danas interaktivnom Centru za posjetitelje, u potpunosti ćete se opustiti, uživati u bogatom doručku i ukusnim slasticama. Ova lokacija na Plemićkoj ruti odličan je izbor za vikend bijeg.
Da kucnem o drvo… zlo ne čulo!
Mikeški dijalekt? Nikad čuli? Na ovom narječju komunicirali su Mikeši, starosjedioci Virovitice, pravi majstori kad je drvo u pitanju. Najljepšu priču o drvu i njegovoj vezi s ovim krajem otkrit ćete na izložbi „Drveno doba“ koja je dio stalnog postava atraktivnog Gradskog muzeja Virovitica.
Poslušati mikleški dijalekt, natjecati se u piljenju drva, fotografirati se u krinolini, dobiti recept za novi kolač…, samo je mali dio onoga što vas očekuje u ovom zabavnom muzeju smještenom u prekrasnom dvorcu Pejačević u središtu Virovitice, još jednoj atrakciji Plemićke rute.
Ni grof joj nije odolio!
Voćinskom vlastelinu Josipu Jankoviću toliko se svidjela gorska dolina smještena na sjevernim obroncima Papuka da se tamo odlučio preseliti i sagraditi lovački dvorac. Dvorca više nema, a iza plemića ostala su dva umjetna jezera i najveći slap u Slavoniji nastao preusmjeravanjem potoka preko visoke stijene.
Grof, kako su ga zvali u narodu, pokopan je u pećini iznad jezera, a ova magična dolina po njemu je dobila ime Jankovac i danas je omiljeno izletište s planinarskim domom i sastavni dio Plemićke rute.
Nadahnuto prirodom
Plemićka ruta skriva najljepše priče i legende tako i onu o dravskoj vili Bugi i njezinom prijatelju murskom vilenjaku Janu. Priroda im je bila dom, a svaka kap vode, svako drvo i svaka travka odražavali su njihovu ljubav prema rijekama i poljima… Ovu autentičnu bajku otkrit ćete u Dravskoj priči u Noskovcima, jedinstvenom posjetiteljskom centru smještenom u ljetnikovcu grofa Draškovića iz 19. stoljeća.
U stoljetnom perivoju koji okružuje ljetnikovac oporavilišta su za ptice, a multimedijalni doživljaj staništa uz Dravu, street art, hologrami i bajke, razlog su više da posjetite ovo mjesto nadahnuto prirodom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....