Iako je velika UN-ova klimatska konferencija COP-26 u Glasgowu službeno trebala završiti u petak, pregovori su vođeni i proteklu noć. U subotu ujutro je objavljen i treći nacrt završnog sporazuma, a pregovori se vode i sada.
- Iskreno se nadam da će pregovori završiti danas iako se, kako dan odmiče, pomiče satnica nekih događaja. Još nije počela neformalna plenarna sjednica zakazana za podne, na kojoj bi predsjednik COP-a trebao dati pregled konačne verzije sporazuma koji je napisan na temelju iskaza svih stranaka. Sad ćemo vidjeti jesu li svi suglasni time. Ako nisu, onda će se pregovori nastaviti poslijepodne, a možda i noćas. Ako su suglasni s tom verzijom, onda ćemo ipak imati danas do kraja dana konačno donošenje odluka. Nekakav sporazum ćemo sigurno imati, a sad je pitanje hoće li biti zadovoljavajući za većinu stranaka - rekla nam je u telefonskom razgovoru Dunja Mazzocco Drvar, ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
- Iz perspektive EU smo dosta zadovoljni: nema nekih tema oko kojih se jako puno lome koplja. Rekla bih da je zavšetak tzv. Pravilnika iz Katowica, odnosno Pariškog pravilnika, u jednom dijelu sporan jer još uvije nije posve jasno kako će se definirati svi mehanizmi koji su opisani u članku 6. Pariškog sporazuma. O tome ovisi hoćemo li u konačnici moći reći da imamo formuliran Rule Book jer su za primjenu Pariškog sporazuma nužna detaljna oparativna pravila - pojasnila je Dunja Mazzocco Drvar. Ističe da oko ostalih tema nema nepremostivih prijepora.
- Ipak, ima primjedbi nekih razvijenih zemalja kao što je Amerika oko financiranja prilagodbe klimatskim promjenama. Čini se da smo uspjeli postići poprilično ambiciozne odredbe koje zadovoljavaju većinu razvijenih zemalja, uključujući EU. No, Amerikanci su, kako je rekao potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans koji vodi delegaciju EU na COP-26, "bijesni zbog te konačne odluke" jer se iz nje iščitava da se moraju snažnije uključiti u financiranje prilagodbe klimatskim promenama. Tako da ima još točaka oko kojih se nismo dogovorili - naglasila je Dunja Mozzacco Drvar.
- Ono oko čega se jesmo dogovorili i čime smo zadovoljni i što je bio ključni cilj ovog COP-a je da održimo porast od 1,5 stupnjeva na "dohvat ruke". To je nešto gdje i dalje smatramo da smo napravili veliki posao jer smo na putu da na idućem COP-u u Egiptu da dođemo do cilja od 1,5 Celzijevih stupnjeva do kraja stoljeća. Također, važan je element da je prvi put u konačnu odluku zaista upisano postupno ukidanje proizvodnje električne energije iz ugljena i subvencioniranja ugljena, nafte i plina. To su pozdravili i jaki igrači kao EU i organizacije civilnog društva. To je dobar put koji pokazuje da zajednički i suradnjom možemo ići naprijed - zaključila je Dunja Mazzocco Drvar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....