COP26 U ‘PRODUŽECIMA‘

Kina i Saudijska Arabija bile su među skupinom zemalja koje su htjele spriječiti konačni dogovor
 Ben Stansall/AFP

Iako je velika UN-ova klimatska konferencija COP-26 u Glasgowu službeno trebala završiti u petak, pregovori su vođeni i proteklu noć. U subotu ujutro je objavljen i treći nacrt završnog sporazuma, a pregovori se vode i sada.

- Iskreno se nadam da će pregovori završiti danas iako se, kako dan odmiče, pomiče satnica nekih događaja. Još nije počela neformalna plenarna sjednica zakazana za podne, na kojoj bi predsjednik COP-a trebao dati pregled konačne verzije sporazuma koji je napisan na temelju iskaza svih stranaka. Sad ćemo vidjeti jesu li svi suglasni time. Ako nisu, onda će se pregovori nastaviti poslijepodne, a možda i noćas. Ako su suglasni s tom verzijom, onda ćemo ipak imati danas do kraja dana konačno donošenje odluka. Nekakav sporazum ćemo sigurno imati, a sad je pitanje hoće li biti zadovoljavajući za većinu stranaka - rekla nam je u telefonskom razgovoru Dunja Mazzocco Drvar, ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

- Iz perspektive EU smo dosta zadovoljni: nema nekih tema oko kojih se jako puno lome koplja. Rekla bih da je zavšetak tzv. Pravilnika iz Katowica, odnosno Pariškog pravilnika, u jednom dijelu sporan jer još uvije nije posve jasno kako će se definirati svi mehanizmi koji su opisani u članku 6. Pariškog sporazuma. O tome ovisi hoćemo li u konačnici moći reći da imamo formuliran Rule Book jer su za primjenu Pariškog sporazuma nužna detaljna oparativna pravila - pojasnila je Dunja Mazzocco Drvar. Ističe da oko ostalih tema nema nepremostivih prijepora.

image

Dunja Mazzocco Drvar snimljena u Glasgowu

Privatni Album

- Ipak, ima primjedbi nekih razvijenih zemalja kao što je Amerika oko financiranja prilagodbe klimatskim promjenama. Čini se da smo uspjeli postići poprilično ambiciozne odredbe koje zadovoljavaju većinu razvijenih zemalja, uključujući EU. No, Amerikanci su, kako je rekao potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans koji vodi delegaciju EU na COP-26, "bijesni zbog te konačne odluke" jer se iz nje iščitava da se moraju snažnije uključiti u financiranje prilagodbe klimatskim promenama. Tako da ima još točaka oko kojih se nismo dogovorili - naglasila je Dunja Mozzacco Drvar.

- Ono oko čega se jesmo dogovorili i čime smo zadovoljni i što je bio ključni cilj ovog COP-a je da održimo porast od 1,5 stupnjeva na "dohvat ruke". To je nešto gdje i dalje smatramo da smo napravili veliki posao jer smo na putu da na idućem COP-u u Egiptu da dođemo do cilja od 1,5 Celzijevih stupnjeva do kraja stoljeća. Također, važan je element da je prvi put u konačnu odluku zaista upisano postupno ukidanje proizvodnje električne energije iz ugljena i subvencioniranja ugljena, nafte i plina. To su pozdravili i jaki igrači kao EU i organizacije civilnog društva. To je dobar put koji pokazuje da zajednički i suradnjom možemo ići naprijed - zaključila je Dunja Mazzocco Drvar.

Što stoji u nacrtu sporazuma

Alok Sharma, predsjednik klimatske konferencije, rekao je da očekuje da će COP26 završiti u subotu poslijepodne dogovorom između gotovo 200 prisutnih zemalja - od velesila na ugljen i plin do proizvođača nafte te pacifičkih otoka koje bi mogao progutati porast razine mora.

Najnoviji nacrt sporazuma objavljen je u subotu. Kao i ranije verzije pokušao je uravnotežiti zahtjeve klimatski osjetljivih nacija, velikih industrijskih sila i onih čija je potrošnja ili izvoz fosilnih goriva od vitalnog značaja za njihov gospodarski razvoj.

Kina, najveći emiter stakleničkih plinova, i Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte u svijetu, bile su među skupinom zemalja koje su htjele spriječiti konačni dogovor, uključujući stavku o protivljenju subvencijama na fosilna goriva koja su glavni uzrok globalnog zatopljenja, otkrila su dva izvora za Reuters u petak.

Međutim, u novom nacrtu UN-a i dalje su fosilna goriva, što dosad nijedna klimatska konferencija nije uspjela učiniti.

Svrha sastanka je očuvati cilj ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 Celzijeva stupnja.

Znanstvenici upozoravaju da bi prekoračenje tog praga izazvalo ekstreman porast razine mora i katastrofalne vremenske esktreme, uključujući suše, monstruozne oluje i šumske požare daleko gore od onih koji se već događaju.

Američki izaslanik za klimu John Kerry pomogao je oživjeti nadu u uspješnost klimatske konferencije kad su on i kineski pregovarač Xie Zhenhua u četvrtak objavili da će zemlje pojačati napore za očuvanje šuma, potrebnih za apsorpciju i zadržavanje ugljičnog dioksida iz atmosfere te za smanjenje emisija metana.

Bijela kuća je u petak objavila da će američki predsjednik Joe Biden, koji je uspio progurati 555 milijardi dolara za klimatske mjere kroz Kongres u programu oporavka od pandemije, u ponedjeljak održati virtualni sastanak s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom.

Novac ostaje najvažnije pitanje za postizanje dogovora. Zemlje u razvoju zalažu se za stroža pravila kako bi osigurale da bogate nacije, čije su emisije u najvećoj mjeri odgovorne za zagrijavanje planeta, ponude više financijskih sredstava kako bi im se pomoglo da se prilagode posljedicama borbe protiv klimatskih promjena.

Bogate zemlje nisu uspjele ostvariti cilj da do 2020. godine osiguraju 100 milijardi dolara godišnje za takozvano "klimatsko financiranje", čime su potkopale povjerenje i učinile neke zemlje u razvoju manje spremnima da obuzdaju svoje štetne emisije. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 15:36