Startup se zove Mindsmiths. Sjedište mu je u Zagrebu. Jedan je od najpropulzivnijih hrvatskih AI igrača. Dobitnik je svjetske "Top of AI" nagrade za pozitivan društveni učinak i primio je investiciju od Feelsgood Capitala. A sve je to zato što AI promatraju i razvijaju na potpuno drugačiji način.
BESPLATNO: Ovdje preuzimite prvi mainstream magazin o startupima u Hrvatskoj STARTUP REPORT (2022 Q2)
⊕⊕
Umjetna inteligencija mnogima je vrlo apstraktna, a u primjeni čvrsta i stabilna. Za Mindsmiths ona je željezo budućnosti. No, to željezo treba svoje kovače, a ti kovači trebaju svoj čekić i nakovanj.
POZITIVAN DRUŠTVENI UČINAK
Majana Havranek, voditeljica proizvoda u Mindsmithsu, kaže da je sav inteligentan život na Zemlji sačinjen od bezbroj malih agenata koji svaki za sebe obavljaju neki mali zadatak.
- Oni zajedno mogu napraviti čuda. U evolucijskoj biologiji postoji način razmišljanja koji je prilično uobičajen i filozofski vrlo relevantan, a naziva se "agentsko razmišljanje". Slično tome, u svijetu tehnologije već jako dobro znamo da su multiagentski sustavi mnogo kvalitetniji od bilo kakvih monolitnih rješenja - pojašnjava Havranek.
Dodaje da Mindsmiths svijetu donosi alat kojim se i najkompliciraniji ljudski problemi s lakoćom transformiraju u tehnološki problem koji potom u njihovu najboljem interesu za njih obavlja umjetna inteligencija.
Margita Šoštarić, voditeljica odnosa s developerima, kaže da bića koja razvijaju na Mindsmiths platformi nose različite nazive.
- Pomoćnici, asistenti, agenti, a njihova je glavna zadaća imati pozitivan društveni učinak. Ponekad su vidljivi i korisnik zna da komunicira sa svojim pomoćnikom, a ponekad oni djeluju u pozadini i korisnik doživljava svu interakciju kao dio odnosa s brendom - kaže Šoštarić.
Kao što blacksmithsi koriste metal da bi stvorili nešto novo i korisno, a goldsmithsi obrađuju zlato da bi mu povećali vrijednost, tako Mindsmithsi od AI izrađuju pametne i brižne pomoćnike koji proširuju ljudske sposobnosti.
Primjene su im brojne.
Juraj Malenica, voditelj inženjeringa u Mindsmithsu, objašnjava da proces stvaranja tih bića zovu "mindsmithing".
- Najnovija verzija naše platforme potpuno je prilagođena kvalitetnom "mindsmithingu", odnosno kovanju AI pomoćnika prema vlastitoj ideji. Trenutačno naši zaposlenici i klijenti imaju tu ekskluzivnu mogućnost stvarati nove agente i nadograđivati postojeće, a uskoro planiramo platformu i agente učiniti dostupne svima. Dobra je vijest da trenutačno zapošljavamo velik broj ljudi pa svi koji žele pozitivno utjecati na svijet mogu provjeriti naše otvorene pozicije - zaključuje Malenica.
**Priča o Mindsmithsu objavljena je u novom broju magazina STARTUP REPORT 2022 Q2 kojeg možete preuzeti u digitalnoj verziji (PDF) i slobodno shareati s prijateljima preko WhatsAppa, Vibera, Discorda, LinkedIna, Slacka pa i maila.
BESPLATNO: Preuzimite novi broj magazina STARTUP REPORT 2022 Q2
O STARTUP REPORTU
Ovdje možete pročitati opširnije o magazinu Startup Report i pretplatiti se na newsletter