Hrvatski izvoznici softvera u prva tri kvartala ove godine zabilježili su rast prihoda od 12 posto te rast izvoza od 11 posto, pokazali su podaci krovne udruge hrvatskih izvoznika računalnog softvera CISEx, koja je u srijedu navečer u zagrebačkoj Pivani održala svoj 61. "meetup".
Na tom skupu predsjednik Udruge i suosnivač SofaScorea Ivan Bešlić predstavio je i rezultate interne ankete među članstvom, koja je pokazala kako većina poduzetnika smatra kako bi se CISEx trebao profesionalizirati (trenutačno funkcionira na volonterskoj bazi) te da bi trebali u članstvo primiti i druge zainteresirane kompanije iz ICT sektora, ne samo one koje su primarno izvoznici softvera.
Predsjednica NO CISEx-a Tajana Barančić predstavila je još nekoliko ohrabrujućih podataka o poslovanju hrvatskih softveraša, prema kojima se izvoz ipak malo oporavlja i sada je gotovo na istoj stopi rasta kao i rast prihoda, što nije bilo tako početkom godine. Tako je 27 posto sektora bilo u izvozu (odnosno imalo prihode iz inozemstva), a rast prihoda od 10 zabilježen je i na kraju 2023. godine.
"S obzirom na standardno veliku poslovnu aktivnost u zadnjem kvartalu, ne očekujem da će ukupni rast na razini cijele godine biti manji od ovog za prva tri kvartala, a nadam se da će biti i veći", poručila je Barančić.
Nadalje, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u sektoru J62 o kojemu je ovdje riječ u rujnu ove godine zaposleno je bilo nešto više od 35 tisuća ljudi, što je nešto manje nego u prosincu 2023., ali i oko 3 posto više u odnosu na rujan prethodne godine.
Ponešto zabrinjavajući podatak jest da je prosječna neto plaća, dakle bez neoporezivih isplata, u branši iznosila 1822 eura. To predstavlja rast od 5,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, ali je istovremeno na razini države prosječna plaća narasla za 15,3 posto.
"Navedeni podaci daju nam za pravo nadati se da je najgore prošlo i da smo ušli u razdoblje stabilnije situacije, s tendencijom većih stopa rasta od onih kakve su bile u zadnjih godinu i pol. U većini ispitanih kompanija su takvog stava, a sentiment, kao i "pipeline" najavljenih projekata, govori u prilog da bi 2025. godina mogla predstavljati novo razdoblje stabilnog rasta", zaključila je Tatjana Barančić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....