Ako se pita čovjeka koji je "izumio internet" (to jest World Wide Web), Tima Berners-Leeja, gigante Silicijske doline poput Googlea i Facebooka možda bi trebalo podijeliti na više manjih kompanija, piše Reuters.
Naime, digitalna revolucija omogućila je šačici američkih tehnoloških kompanija da od 1990-ih do danas prikupe financijsku i kulturološku moć koja je snažnija od one koju ima većina suverenih država.
- Postoji opasnost od koncentracije - naglasio je Berners-Lee, danas 63-godišnji profesor na prestižnom američkom MIT-u (Massachusetts Institute of Technology) te britanskom Sveučilištu u Oxfordu.
Apple, Microsoft, Amazon, Google i Facebook zajedno imaju tržišnu kapitalizaciju od 3,7 bilijuna dolara (eng. trillion). Toliko, usput budi rečeno, teži i njemački BDP za 2017. godinu.
Međutim, osnivač interneta ipak je oprezan, pa je upozorio da bi utjecaj ovih divova mogle smanjiti i promjene na tržištu te tehnološke inovacije.
- Prije negoli ih razdvojimo, trebali bismo vidjeti ne samo jesu li ih narušili neki manji igrači koji ih istiskuju s tržišta, nego i promjene na tržištu te interes koji se mijenja - smatra.
Inače, Berners-Lee je do ideje za internet, kojeg je prvotno nazvao „Mesh”, došao dok je radio u CERN-u, Europskom istraživačkom centru za fiziku, da bi 1990. godine njegova ideja postala World Wide Web. Nije bilo, kako kaže, ''Eureka'' trenutka, nego puno rada, truda i iskustva rada u računalnoj industriji.
Ipak, razočaran je stanjem u kojem se danas nalazi ''njegov'' internet te brojnim skandalima i propustima oko zaštite osobnih podataka, prenosi Reuters.
- Razočaran sam trenutnim stanjem interneta. Izgubili smo onaj osjećaj osobnog osnaživanja, a mislim i da se u određenoj mjeri prvotni optimizam raspuknuo - zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....