Ulaganja u obnovljive izvore energije u azijsko-pacifičkoj regiji preteći će do iduće godine potrošnju na traganje za naftom i plinom, procjenjuje konzultantska kuća Rystad Energy.
Do iduće godine ukupna kapitalna ulaganja u obnovljive izvore energije u toj regiji premašit će 30 milijardi dolara, što znači da će nadmašiti ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i prirodnog plina, objavili su u ponedjeljak iz Rystad Energyja.
Vodeće destinacije za ulaganja bit će Indija, Australija, Japan, Vijetnam i Južna Koreja, navodi Rystad u analizi koja nije obuhvatila Kinu. Kina je najveći ulagač u obnovljive izvore energije u svijetu a spada i među vodeće potrošače nafte i plina, podsjeća Reuters.
Vlade azijskih zemalja podupiru ulaganja u obnovljive izvore energije mjerama poput zajamčenih cijena struje proizvedene iz energije Sunca i vjetra.
- Važno je da većina zemalja ima ambiciozne ciljeve koji predviđaju uključivanje obnovljivih izvora energije u energetsku mješavinu, uz odgovarajuće mjere podrške - rekao je šef Rystadova odjela za obnovljive izvore Gero Farruggio.
U Rystadu ističu i veliku promjenu u industriji obnovljivih izvora energije koju je potaknuo nastup velikih naftnih i plinskih kompanija u ulozi investitora.
- Moguće je da će do 2020. godine velike kompanije biti dominantni igrači u razvoju kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u Australiji - rekao je Farruggio.
One u toj zemlji trenutno grade „velike kapacitete za pohranu energije, te solarne i morske vjetroelektrane”, podsjeća. Izdvaja i zajednički prodor malezijske državne naftne kompanije Petronas i britansko-nizozemskog naftnog diva Royal Dutch Shella u indijski sektor obnovljivih izvora energije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....