Europski parlament, Vijeće i Komisija započeli su trijalog o Aktu o digitalnim tržištima (DMA), jednom od najvažnijih zakona kojim EU želi regulirati jedinstveno digitalno tržište.
Izvjestitelj Parlamenta Andreas Schwab (EPP) rekao je da će se u ime Parlamenta zalagati za to da tijekom pregovora DMA zaista postane alat za okončanje nepoštenih praksi kojima se koriste tehnološki divovi poput Applea, Googlea, Amazona i Facebooka.
"Želimo izbjeći da najveće tvrtke postaju sve 'deblje' i omogućiti da tvrtke s najboljim proizvodima, a ne samo one s najvećom tržišnom snagom, mogu rasti. Slijedom toga, Europski parlament je značajno ojačao prijedlog DMA. Želimo se prije svega usredotočiti na najveće nadzornike pristupa i dodatno ojačati pravila koja će za njih vrijediti. Želimo zakon koji će biti provediv i stoga koristimo resurse država članica i Europske komisije", izjavio je Schwab.
Europarlamentarci žele da DMA osigura više konkurencije i pošteno natjecanje na jedinstvenom europskom digitalnom tržištu.
"Kao izvjestitelj, preuzet ću odgovornost da branim novostvorene odredbe o akvizicijama, oglašavanju i interoperabilnosti. Taj položaj uživa veliku podršku svih političkih skupina i stoga ću se truditi da branim ovu poziciju u pregovorima s državama članicama", dodao je Schwab.
Prijedlog Zakona o digitalnim tržištima stavlja na crnu listu određene prakse koje koriste velike platforme koje djeluju kao nadzornici pristupa tržištu te omogućuje Komisiji da provodi tržišne istrage i sankcionira ponašanja koja nisu usklađena. Parlament je odobrio tekst u prosincu sa 642 glasova za, 8 protiv i 46 suzdržanih.
"Bio je ovo jako dobar prvi sastanak sa zastupnicima Parlamenta i predstavnicima francuskog predsjedništva Vijeća oko finaliziranja DMA. Postoji stvarno jaka predanost promjeni na terenu. Želimo dati malim poduzećima poštenu šansu, potrošačima izbor i osigurati da oni koji su dobili moć, preuzmu odgovornost za svoje postupke", izjavila je potpredsjednica Komisije za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager nakon međuinstitucionalnog sastanka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....