Temeljem dobivenih potvrda od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, na Sveučilištu u Splitu će se u zimskom semestru akademske godine 2022./2023. početi izvoditi zanimljiv studijski program - poslijediplomski specijalistički studij Menadžment zdravstvenih organizacija, čiji je nositelj Ekonomski fakultet, a sunositelj Medicinski fakultet. Natječaj za upis polaznika provest će s tijekom ljeta 2022. godine, a nastava će se u potpunosti izvoditi na Ekonomskom fakultetu na hrvatskom i engleskom jeziku. Ovaj zajednički poslijediplomski specijalistički studij omogućit će edukaciju djelatnika u zdravstvenom sektoru, ali i svih onih kojima ovo područje obrazovanja predstavlja profesionalni razvoj.
Inicijator uvođenja ovog studijskog programa i voditelj studija je izv. prof. dr. sc. Željko Mateljak s Ekonomskog fakulteta u Splitu, koji je ujedno i bio predsjednik Povjerenstva za njegovu izradu. Na pitanje što ga je motiviralo, dr. Mateljak kaže kako je razlog ideje osnivanja ovakvog jednog studijskog programa u sve većoj potrebi podizanja razine znanja kadrova prilikom upravljanje zdravstvenim institucijama u Republici Hrvatskoj, pa i šire.
- Cilj ovoga studijskog programa je obučiti postojeće i buduće upravljačke kadrove kako efikasno upravljati zdravstvenim organizacijama u uvjetima složenog poslovnog okruženja te im prikazati brojne menadžerske procese koje je moguće implementirati u njihove poslovne sustave, poput planiranja, organiziranja, kadroviranja, vođenja i kontroliranja poslovanja – ističe izv. prof. Mateljak.
Dodaje kako su obavili brojne razgovore s upravljačkim kadrovima zdravstvenih institucija u Splitsko-dalmatinskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, Šibensko-kninskoj županiji i Zadarskoj županiji i šire te vidjeli što njima u njihovu poslu nedostaje, nakon čega su prilagodili program njihovim potrebama.
- Ovo je jedan izvrstan projekt, cilj nam je obučiti kadrove koji rade ili će raditi na upravljačkim pozicijama svih zdravstvenih institucija. Imamo ukupno 43 nastavnika, njih 30 je s Medicinskog i Ekonomskog fakulteta, a 13 su vanjski suradnici. Imamo brojne modalitete izvođenja nastave, na svakom kolegiju će biti stručnjaci iz prakse. Nećemo se fokusirati samo na teorijski, već i na praktični dio. Otvorit ćemo i nastavne baze sa svim našim partnerima u četiri županije i šire - napominje.
Kaže i kako su u cjelokupnom procesu osnivanja ovog studijskog programa kroz povjerenstvo sudjelovali zaposlenici Ekonomskog i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
- U ime povjerenstva i u svoje osobno ime, kao voditelja cjelokupnog projekta, htio bih se zahvaliti na bezrezervnoj podršci bivšoj i sadašnjoj Upravi Ekonomskog fakulteta u Splitu na čelu s profesoricom Majom Fredotović i profesorom Vinkom Muštrom te bivšoj i sadašnjoj Upravi Medicinskog fakulteta u Splitu na čelu s profesorom Zoranom Đogašem i profesorom Antom Tonkićem - kazao nam je izv. prof. Mateljak.
Rekao je i kako će studij trajati ukupno dva semestra, a njegovim završetkom polaznici će ukupno steći 60 ECTS bodova. Ovaj studijski program će ostvariti visoku razinu povezanosti između teorijskog i praktičnog pristupa, predstavljajući brojne praktične primjere i načine rješavanja određenih poslovnih situacija. Uz to, stalno će se prilagođavati potrebama na tržištu što će ga činiti posebno atraktivnim jer će polaznicima omogućiti usvajanje suvremenih teorijskih i praktičnih znanja u području upravljanja u zdravstvenim organizacijama te ostvarivanju samostalnosti polaznika u primjeni menadžerskih vještina u zdravstvenim organizacijama.
Na poslijediplomski specijalistički studij Menadžment zdravstvenih organizacija mogu se upisati studenti koji su završili sveučilišni diplomski studij i stekli najmanje 300 ECTS bodova ili sveučilišni dodiplomski studij prema ranijim propisima, poslijediplomski specijalistički i znanstveni studij iz odgovarajućeg akademskog područja (prirodne znanosti, biomedicinu i zdravstvo, tehničke znanosti, biotehničke znanosti, društvene znanosti, humanističke znanosti i interdisciplinarne znanosti).
Studenti koji su završili sveučilišni diplomski/dodiplomski studij izvan polja ekonomije imat će pripremnu nastavu definiranu posebnom odlukom Fakultetskog vijeća Ekonomskog fakulteta u Splitu. Na ovom studiju će, kako je rečeno, predavati 43 nastavnika u znanstveno nastavnim zvanjima kroz obvezne i izborne kolegije te određeni stručnjaci iz zemlje i inozemstva kojima je profesionalni interes u upravljanju zdravstvenim organizacijama.
Uz to, također treba napomenuti da je Europska unija donijela program koji je ambiciozan odgovor EU-a na COVID-19, a ide i korak dalje. Uredbom (EU) 2021/522 Europskog parlamenta i Vijeća od od 24. ožujka 2021. uspostavljen je program "EU za zdravlje" za razdoblje 2021.–2027. čiji je cilj povećati pripravnost zdravstvenih sustava EU-a na buduće prijetnje zdravlju i pandemije.
Unija će investirati 5,3 milijarde eura (u sadašnjim cijenama) u mjere s dodanom vrijednošću EU-a, dopunjavajući politike država članica i slijedeći jedan ili nekoliko ciljeva tog programa. Četiri glavna cilja su: poboljšanje i promicanje zdravlja u Uniji; suzbijanje prekograničnih prijetnji zdravlju; poboljšanje lijekova, medicinskih proizvoda i proizvoda potrebnih za vrijeme krize; jačanje zdravstvenih sustava, njihove otpornosti i učinkovitog korištenja resursa.
Prije nekoliko dana objavili smo i kako su Europski parlament i države članice EU-a postigle privremeni dogovor o nacrtu uredbe o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju. Tim se tekstom jačaju pripravnost, nadzor, procjena rizika te rano upozoravanje i odgovori EU-a i država članica u slučaju prekograničnih prijetnji zdravlju.
Dodajmo i kako Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske u svom prijedlogu izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju planira pokretanje reforme zdravstva gdje su temelj ekonomske teme poput spajanje bolnica, smanjenja lista čekanja, smanjenja dugova, objedinjena javna nabava te profesionalizacija menadžmenta u zdravstvenim organizacijama čime ovaj studijski program čini još potrebnijim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....