Kći Alekseja Navaljnog, Daria, na prigodnoj svečanosti u Strasbourgu primila je nagradu Saharov Europskog parlamenta u ime svojeg oca koji je u zatvoru.
Aleksej Navaljni, trenutačno na odsluživanju zatvorske kazne u jedinici za prisilni rad u Rusiji, već je više od desetljeća vodeći oporbeni političar u zemlji, poznat po svojoj borbi protiv korupcije i kršenja ljudskih prava od strane Kremlja, priopćeno je iz Parlamenta.
U uvodnom govoru predsjednik Parlamenta David Sassoli pohvalio je hrabrost Alekseja Navaljnog.
- Prijetili su mu, mučili ga, otrovali, uhitili, zatvorili, ali nisu ga uspjeli natjerati da zašuti... Kao što je i sam jednom rekao, korupcija se širi tamo gdje se ne poštuju ljudska prava, i vjerujem da je u pravu. Borba protiv korupcije također je borba za poštivanje univerzalnih ljudskih prava. To je svakako borba za ljudsko dostojanstvo, dobro upravljanje i vladavinu prava - rekao je Sassoli i pozvao na njegovo trenutačno i bezuvjetno puštanje na slobodu.
U objavi za medije navedeno je kako je, prihvaćajući nagradu u ime svojeg oca, Daria Navaljni kritizirala one koji se zbog pragmatizma ne žele zamjeriti diktatorima, inzistirajući na tome da Europa mora ostati vjerna svojim idealima.
- Kada sam pisala tati i pitala: Što želiš da kažem u svojem govoru?, odgovorio je: ‘Reci da nitko ne smije izjednačiti Rusiju s Putinovim režimom. Rusija je dio Europe i nastojimo biti njezin dio. No želimo također da i Europa teži nečemu, nevjerojatnim idejama koje su u njezinoj srži. Težimo Europi ideja, ljudskih prava, demokracije i integriteta – kazala je.
Na svečanosti u Strasbourgu bio je i Leonid Volkov, politički savjetnik Alekseja Navaljnog i Kira Jarmiš, zadužena za odnose s medijima.
Aleksej Navaljni ovogodišnji je dobitnik nagrade Saharov odlukom predsjednika Europskog parlamenta Davida Sassolija i predsjednika klubova zastupnika od 20. listopada 2021. Pozornost međunarodne javnosti, kako je navedeno, privukao je nakon organiziranja prosvjeda protiv predsjednika Putina i njegove vlade te zagovaranja antikorupcijskih reformi.
U kolovozu 2020. Navaljni je otrovan i mjesecima se oporavljao u Berlinu. Uhićen je po povratku u Moskvu u siječnju 2021. i trenutačno je u zatvorskom odjelu visoke sigurnosti u kojem treba odslužiti još više od dvije godine. Navaljni je krajem ožujka 2021. započeo dugi štrajk glađu jer mu je uskraćen pristup medicinskoj skrbi.
U lipnju 2021. ruski sud proglasio je organizaciju Alekseja Navaljnog, Zakladu za borbu protiv korupcije, i njegove regionalne urede „ekstremističkom skupinom”.
U rezoluciji iz siječnja 2021. zastupnici su zatražili trenutačno i bezuvjetno puštanje na slobodu Alekseja Navaljnog i svih drugih osoba pritvorenih zbog prosvjeda za njegovo puštanje na slobodu te su pozvali države članice EU-a da znatno postrože sankcije protiv Rusije. Taj poziv su ponovili u travnju 2021., navedeno je u objavi.
Nagrada Saharov za slobodu mišljenja, prvi put dodijeljena Nelsonu Mandeli i Anatoliju Marčenku 1988., najviše je priznanje Europske unije za rad na području ljudskih prava. Dodjeljuje se pojedincima, skupinama i organizacijama koji su iznimno pridonijeli zaštiti slobode mišljenja.
Ime je dobila po sovjetskom fizičaru i političkom disidentu Andreju Saharovu, a dobitniku se dodjeljuje potvrda i nagrada u vrijednosti 50 tisuća eura.
Ove godine finalistice za Nagradu Saharov za 2021. godinu bile su i Afganistanke koje zastupa 11 aktivistica za ljudska prava te bolivijska političarka Jeanine Áñez.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....