U Strasbourgu se održala četvrta plenarna skupština Konferencije o budućnosti Europe na kojoj se raspravljalo o preporukama nacionalnih i europskih panela građana i građanki te o doprinosu prikupljenom na višejezičnoj digitalnoj platformi.
Na plenarnoj raspravi o digitalnoj transformaciji Belgijka Gisele Magnery je u ime europskog panela građana predstavila preporuke građana koje se tiču digitalnih tehnologija.
„EU mora čuvati pravo da svi imaju pristup digitalnoj tehnologiji i da ne postoje nepokrivene zone digitalizacije. Nastava u školama treba se provoditi pomoću digitalnih materijala i treba se osigurati adekvatna količina hardvera na raspolaganje. Isto tako je bitno obrazovati i opremiti digitalnim vještinama starije ljude. Digitalizacija treba predstavljati pravo građana EU-a, ali isto tako trebamo osigurati alternativu za one koji nisu u stanju ili ne žele prihvatiti digitalne tehnologije", kazala je Magnery.
Janosne Masevszki iz Mađarske dodala je kako prioritet pristupa internetu trebaju imati obitelji s djecom te pojasnila važnost pojačanog ulaganja u visokokvalitetnu infrastrukturu.
„Ovisnost o drugima može biti kobna. Ne smijemo dozvoliti da budemo ovisni o privatnim korporacijama ili o trećim zemljama. U tom kontekstu, potrebno je izdvojiti više novaca za regije koje nisu dovoljno internetski pokrivene kako bi premostile digitalni jaz. Predlažemo da EU dobije više ovlasti kod ilegalnih sadržaja i u borbi protiv kibernetičkog kriminala. Predlažemo da Europol i Europski centar za kibersigurnost bude ojačan, odnosno da mu se osigura više financiranja, kako bi svi prekršaji i zlouporabe bile sankcionirane. Online platforme moraju preuzeti odgovornost za sadržaj koji šire“, kazala je Masevszki.
Predsjednica radne skupine konferencije za obrazovanje, mlade, kulturu i sport Silja Markkula upozorila je na činjenicu da su posljedice digitalizacije dovele do toga da mladi rade u prekarnim uvjetima rada te pozvala na stvaranje regulative na razini EU koja bi se pozabavila tim pitanjima.
Potpredsjednica Europske komisije Vera Jourová pozdravila je sve preporuke građana i kazala da Komisija radi na njihovom prihvaćanju u inicijative.
„Najvažniji od njih je Zakon o digitalnim uslugama koji će povećati odgovornost digitalnih platformi, posebice za sadržaj i algoritme. Fokusiramo se na regulaciju online kriminala i ilegalnog sadržaja, kao što su terorizam, dječja pornografija, ekstremizam i govor mržnje. Također, radimo na borbi protiv dezinformacija i demonetizaciji onih koji šire lažne platforme. Mi smo sada u informacijskom ratu s Rusijom. Moramo jačati borbu protiv dezinformiranja i pritom štititi slobodu govora te se braniti protiv agresora“, izjavila je Jourová.
Zastupnica Europskog parlamenta Sunčana Glavak poručila je da tehnologija i digitalni svijet trebaju biti u službi razvoja i napretka.
„Živimo u vremenu u kojem se digitalne tehnologije i mediji instrumentaliziraju s ciljem podrivanja europskih vrijednosti i demokracije. Imajući na umu koristi koje nam je brzi digitalni razvoj donio, mišljenja sam kako nikad nismo bili ranjiviji ispred zaslona naših mobitela, laptopa i TV ekrana. Dezinformacijama, deep-fakeu, napadima na našu online i offline privatnost te opsežnim propagandnim kampanjama izloženi smo na svakom koraku. Zato moramo stvoriti zakonodavni okvir koji će eliminirati ove i druge ugroze normalnog funkcioniranja našeg europskog društva“, poručila je Sunčana Glavak.
Europarlamentarka Glavak podržala je prijedlog koji se odnosi na zaštitu kritične digitalne infrastrukture, posebno autonomije u proizvodnji 5G opreme, kao i zahtjeve za jačanjem kibernetičke sigurnosti koja treba činiti dio svih europskih politika. Osvrnula se i na uspostavu certifikacijskog sustava na razini EU-a, koji bi se dodjeljivao stranicama koje poštuju i primjenjuju odredbe GDPR-a, kao i na zahtjev za jačanje medijske pismenosti svih europskih građana.
"Budite oprezni u online svijetu!", zaključila je Glavak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....