Nakon što je prošlog tjedna poduzetnicima omogućena digitalna usluga koja im olakšava plaćanje obveznih naknada, od danas im je dostupna i nova platforma za bolju komunikaciju s javnom upravom.
Platforma e-Poslovanje dostupna je putem portala e-Građani, a omogućuje hrvatskim tvrtkama jedinstveni pristup javnim elektroničkim uslugama. To uključuje, između ostalog, usluge e-Ovlaštenja, izdavanje uvjerenja da se ne vodi kazneni postupak, dostava elektroničkih isprava za registraciju vozila u RH, sustav katastra infrastrukture te registar stvarnih vlasnika.
Kako je na predstavljanju projekta pojasnio državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Bernard Gršić, trenutno je poslovnim korisnicima dostupno 10 aktivnih usluga, a testira se još 16 drugih usluga.
"Kad sve bude gotovo, plan je da e-Poslovanje postane portal za tvrtke, obrte i OPG-ove, kao što je portal e-Građani za građane", otkrio je Gršić.
Sustav e-Poslovanja trebao bi omogućiti više od 450.000 tvrtki, obrta i OPG-ova u Hrvatskoj da lakše komuniciraju s tijelima javne uprave i postaju konkurentniji.
Projekt e-Poslovanje, vrijedan 51 milijun kuna, provodi Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u suradnji s Finom i tvrtkom Apis IT.
Predsjednik Uprave Apis IT, Saša Bilić, istaknuo je kako su automatizacijom poduzetnici pošteđeni šetanja po uredima i čekanja na šalterima, čime se štedi njihovo vrijeme i novac.
"Dodanu vrijednost ovog projekta predstavlja izgradnja modernog i sofisticiranog sustava poslovnog izvještavanja koji će biti temelj za sve poslovne odluke koje se odnose na javne usluge i njihove korisnike", kazao je Bilić.
Andreja Kajtaz, direktorica sektora digitalnih rješenja Fine, dodala je da je sustavom e-Poslovanjem agencija riješila javne usluge za poslovne subjekte i sustave za autorizaciju i punomoći, odnosno objedinila set usluga za građane i tvrtke.
Podsjetimo kako digitalizacija igra ključnu ulogu u svim politikama EU-a. U planu EU-a za gospodarski oporavak od država članica se traži da najmanje 20% sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost, vrijednog 672,5 milijardi eura, namijene digitalnoj transformaciji. U travnju 2021. Europski parlament usvojio je prvi program koji je isključivo usmjeren na uvođenje digitalnih tehnologija u poduzeća, ali i kod građana - Digitalna Europa.
Posljednji indeks Europske komisije koji mjeri razinu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) pokazuje da je Hrvatska napredovala za jedno mjesto te je sada na 19. mjestu. No, i dalje se nalazi na samom začelju EU-a po pitanju digitalizacije, a najslabije rezultate ostvaruje u kategoriji digitalne javne usluge. U sklopu NPOO-a, predviđeno je 20,4% sredstva za ulaganja u digitalizaciju i razvoj kompleksnih, integriranih usluga, uz 2,9 milijardi kuna u komponenti digitalne transformacije društva i javne uprave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....