Snažna, čvrsta i uravnotežena zaštita prava intelektualnog vlasništva od iznimne je važnosti kako bi se europsko društvo gospodarski i društveno oporavilo od covida-19, poručili su zastupnici Europskog parlamenta.
Europarlamentarci su velikom većinom podržali usvajanje važnog izvješća kojim se želi pojačati mjere za zaštitu intelektualnog vlasništva (IP).
Naime, iako su registracije intelektualnog vlasništva u porastu, sustavi patenata EU-a i dalje su fragmentirani, a postoji i mnogo nedostataka u provedbi prava koje je potrebno riješiti.
Pandemija je pokazala koliko su važna učinkovita pravila o zaštiti intelektualnog vlasništva za rješavanje hitnih izazova, kao što su uvođenje cjepiva i naknada radnicima u kreativnom sektoru.
U izvješću usvojenom s 454 glasa za, 94 protiv i 23 suzdržana, Parlament pozdravlja prijedlog Komisijina Akcijskog plana EU-a za intelektualno vlasništvo i predstavlja niz preporuka za predstojeće inicijative EU-a u području intelektualnog vlasništva.
Eurozastupnici pozivaju Komisiju da nastaviti pomagati europskim poduzećima u inovacijama i razvoju ključnih tehnologija na globalnoj razini na temelju sveobuhvatnog plana zaštite IP-a. Parlament smatra da se MSP-ovi moraju bolje podržavati savjetima, financiranjem i sustavima prilagođenim korisnicima.
"Bez inovativnih rješenja nećemo moći ispuniti svoje ciljeve u okviru zelene i digitalne tranzicije. Prava intelektualnog vlasništva, poput patenata i dizajna, moraju biti bolje zaštićena kako bi se razvile tehnologije sljedeće generacije. Iskorištavanjem ovih prava intelektualne svojine mogu se pojaviti inovacije i tehnologije, posebno u zdravstvenom sektoru, i koristiti europskim građanima", upozorila je izvjestiteljica Marion Walsmann (EPP).
Iako korištenje prava intelektualnog vlasništva može pomoći oporavku poduzeća pogođenim pandemijom, trenutačno samo oko 9% malih i srednjih poduzeća diljem Europe koristi IP prava.
Industrije koje koriste prava intelektualnog vlasništva glavne su sastavnice industrijskih ekosustava EU-a i sve više doprinose gospodarstvu, pri čemu se 45% ukupne gospodarske aktivnosti u EU može pripisati industrijama koje intenzivno koriste IP prava, vrijednim šest bilijuna eura.
Kada stupi na snagu, jedinstveni patentni sustav uspostavit će europski patent s jedinstvenim učinkom i novi patentni sud, koji će omogućiti zaštitu izuma u svim zemljama sudionicama podnošenjem jedinstvene patentne prijave.
Zastupnici vjeruju da se radi o ključnom alatu za industrijski oporavak EU-a, koji ima za cilj učiniti patentiranje učinkovitijim i jeftinijim za inovatore diljem EU-a te stoga pozivaju 25 država članica da brzo ratificiraju sporazum, a one države članice koje se još nisu angažirale da to naprave što prije.
Jedinstveni patentni sustav trebao bi se prije svega pozabaviti rješavanjem krivotvorina i piratstva. Naime, u 2016. uvoz krivotvorene i piratske robe iznosio je 121 milijardu eura ili 6,8% uvoza EU. Nove tehnologije poput umjetne inteligencije i blockchaina mogle bi koristiti u borbi protiv ovih zločina.
Novost je i uvođenje oznake zemljopisnog podrijetla za nepoljoprivredne proizvode. Zakonski prijedlog sustava zaštite geografske oznake za nepoljoprivredne proizvode (kao što su stakleno posuđe, tekstil i industrijska roba) očekuje se najkasnije do kraja ove godine. Osim potrošača i MSP-ova, ovakva zaštita mogla bi pomoći povećati zapošljavanje i turizam u ruralnim i manje razvijenim područjima EU-a.
U izvješću se također ističe da je zaštita IP-a povezana s tehnologijama umjetne inteligencije ključna i poziva se na uspostavu jasnih kriterija za zaštitu izuma generiranih umjetnom inteligencijom. Parlament također potiče države članice da prenesu direktivu EU o autorskim pravima u nacionalna zakonodavstva “bez odgode”.
Europska komisija nedavno se udružila s Uredom Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) kako bi podržala prijenos rezultata istraživanja na tržište.
Ovo partnerstvo ima za cilj pomoći malim i srednjim poduzećima da ojačaju svoj inovacijski potencijal i poboljšaju razumijevanje prednosti intelektualnog vlasništva. Kao dio suradnje, agencija i Komisija međusobno će dijeliti podatke vezane uz IP i zajednički razvijati politiku upravljanja IP-om.
“Ovo će pridonijeti provedbi politike EU-a o istraživanju, znanosti i inovacijama u vezi s pitanjima intelektualnog vlasništva i poduprijeti cilj europskog istraživačkog prostora da pretoči rezultate u gospodarstvo”, rekla je povjerenica EU za istraživanje i inovacije Mariya Gabriel.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....