Četiri studentska tima u ponedjeljak su predstavili svoje poduzetničke ideje stručnom žiriju u završnici programa studentske poduzetničke prakse UniStart pokrenute od strane Sveučilišta u Splitu uz podršku NetHub akceleratora.
Demo dan održan je u odličnoj atmosferi u prostorijama PICS predinkubatora - ICT županije jer kako je i u pozdravnom govoru kazao prof. dr. sc. Nikša Jajac, dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, svi koji su sudjelovali u ovom programu su dobitnici. Svi su proširili svoja znanja i stekli nova iskustva. Okupljene studente i njihove mentore pozdravili su i Goran Kardum, prorektor Sveučilišta u Splitu i prof. dr. sc. Katarina Vukojević, prodekanica Medicinskog fakulteta dok je uvodnu prezentaciju o programu studentske poduzetničke prakse UniStart održala Mihaela Papić iz NetHub akceleratora.
Održano je više radionica i predavanja, studentski timovi imali su stručnu pomoć u razradi svojih poduzetničkih ideja, koje su testirali i u razgovorima s potencijalnim korisnicima. Pri tom su koristili metodu Design sprint, koja donosi inovativni pristup razvoju poduzetničkih rješenja. Kako su istaknuli u NetHub akceleratoru, riječ je o intenzivnom faznom procesu koji koristi dizajnersko razmišljanje kao pomoć timovima u određivanju njihovih jasnih ciljeva, potvrđivanju pretpostavki i odlučivanju o planu proizvoda, usluge ili značajke prije početka njihovog razvoja.
Sva četiri tima svoje su proizvode namijenili osobama starije životne dobi i njihovim skrbnicima.
U sklopu Demo dana timovi su u petominutnim prezentacija pokušali uvjeriti stručni žiri kako je baš njihova ideja najbolja, a potom su u sljedećih pet minuta odgovarali na pitanja žirija u čijem sastavu su bili Damir Brčić (ICT županija), Antonia Peroš (Sveučilište u Splitu), Antonio Perić-Mažar (Locastic) i Ena Melvan (Metabelly).
Najboljim je proglašen projekt Zdravko koji je osmislio tim "Prijatelji zdravlja" koji čine Iva Klarić, Jelena Ležaja i Martina Tomić.
"Rješavamo problem potrebe za sigurnošću i za pripadanjem", kazale su studentice predstavljajući svoju kreaciju. A riječ je o interaktivnoj ploči smještenoj na javnoj lokaciji u ugodnom kutku ispod pergole, uz zelenilo i klupu za odmor. Korisnici bi doznali neke svoje osnovne zdravstvene podatake, o tlaku, pulsu, vidu.... Također bi dobivali informacije o akcijskim sniženjima u lokalnim trgovinama, a mogli bi pratiti i koja se sve kulturna i druga događanja odvijaju. Jedan od ciljeva je i rasterećenje zdravstva tako da se smanje dolasci liječniku pa bi stariji ljudi u pozivnom centru stupiti u kontakt sa studentima medicine kako bi razgovarali s budućim doktorima i pitali što ih zanima.
Drugi je tim SmartUp koji čine Mia Kovačević Žižić, Nikola Martinić, Anamarija Kolimbatović, Ivan Gluščević i Valentina Drmić. Vođeni time da su digitalna nepismenost i socijalna isključenost izvor problema, oni su razvili aplikaciju Angelo app. Ciljana publika su im osobe iznad 65 godina, riječ je o aplikaciji za dijeljenje lokacije i povezivanje volontera i onih kojima je pomoć potrebna. "Međusobno pomaganje osnova je za ekonomski i društveni napredak", istaknule su studentice.
Na trećem je mjestu tim Oxford u kojem su Mihaela Kotarac, Anja Kuraja, Marija Lerotić i Dea Dragičević, a njihov projekt je Pulty mobilna aplikacija koja bi povezivala pružatelje usluga i korisnike za više funkcija poput zdravlja, prijevoza, trgovine, ljepote...
Četvrti tim koji se naziva "Kontinentalci" čine Matko Lipovac, Ivana Hrkać i Gordana Batinić, a razvili su "Hladirant" ponukani činjenicom kako zbog velikih vrućina starije osobe rijetko izlaze. Njihov uređaj, smješten uz klupu za odmor, ispušta vodenu maglicu za osvježenje. Karakteristike uređaja su, kako su kazali, učinkovitost, ekonomičnost, inovativnost i atraktivnost, a kažu da već ima i interesa za postavljanje na određene lokacije.
Valja istaći i kako su studentski timovi koji su sudjelovali u ovom programu studentske poduzetničke prakse interdisciplinarni – povezali su se studenti sa različitih fakulteta i svaki na svoj način pridonio razradi poduzetničkih ideja.
Spomenimo kako je u svibnju u Europskom parlamentu održana javna rasprava o kreativnim startupima i inovacijama, a bilo je riječi o tome kako europskim startupima osigurati potrebnu potporu u različitim fazama razvoja i kako ubrzati realizaciju njihovih idejnih projekata.
Digitalna transformacija jedan je od glavnih prioriteta EU-a. Kako je navedeno na stranicama Europskog parlamenta, Digitalne platforme, internet stvari, računalstvo u oblaku i umjetna inteligencija su među tehnologijama koje utječu na sektore od prometa do energetike, poljoprivredno-prehrambenih, telekomunikacijskih, financijskih usluga, tvorničke proizvodnje i zdravstvene skrbi i mijenjaju živote ljudi. Tehnologije mogu pomoći u optimizaciji proizvodnje, smanjenju emisija i otpada, jačanju konkurentskih prednosti poduzeća i pružanju novih usluga i proizvoda potrošačima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....