Promet u zagrebačkim restoranima i kafićima osjetno je pao otkako je koronavirus počeo svoje širenje u Italiji i odakle je stigao u našu zemlju, doznajemo od poznatog zagrebačkog ugostitelja Zlatka Puntijara koji je aktivan i u Cehu ugostitelja u Obrtničkoj komori glavnog grada pa ima pregled situacije.
- Došlo je do otkazivanja brojnih organiziranih posjeta stranih turista Zagrebu koji su zbog koronavirusa zaobišli Italiju s kojom očito postoji zajednička ponuda, pa je automatski otpao i Zagreb. Osjetan je pad posjeta i turista iz Azije, pogotovo Kine i Južne Koreje. Sve se to odrazilo na posjetu našim restoranima i kafićima, ali i hotelima. Svi živimo u nadi da će se situacija normalizirati – kazao nam je Puntijar.
Na pitanje što ako se širenje koronavirusa nastavi i hoće li biti potrebna pomoć države i gradskih vlasti kako bi se zagrebačka ugostiteljska ponuda održala u sadašnjem obimu, Puntijar kaže kako vlast uvijek može pomoći ugostiteljima ako to želi.
- Porezna politika prema ugostiteljstvu jedna je od mjera koje državi stoje na raspolaganju. Ali o tom potom, nadamo se da nećemo svi zajedno doći u takvu situaciju – navodi naš sugovornik, dodajući kako je dio zagrebačkih restorana između 24.veljače i 1.ožujka bilježio pad prometa od 30 do 50 posto. U danima što su uslijedili, kaže Puntijar, prihodi su se donekle normalizirali.
U prilog tvrdnjama Zlatka Puntijara idu i najnoviji podaci Porezne uprave o fiskalizaciji, odnosno broju izdanih računa i ukupnoj vrijednosti potrošnje iskazanoj na njima na razini države.
- Kod usporedbe podataka iz tjedna prije pojave koronavirusa sa podacima nakon pojave istoga u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane vidljivo je smanjenje broja izdanih računa za sedam posto te ukupnog iznosa na računima za deset posto – navodi Porezna uprava.
U izvješću o kretanjima broja izdanih računa u hotelima i u ugostiteljstvu na razini države u prva dva mjeseca ove, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, poreznici su utvrdili da je u uslugama smještaja, priprema i posluživanja hrane u siječnju i veljači izdano šest posto više računa nego lani, a zabilježen je i porast ukupnog iznosa na izdanim računima od 12 posto, dosegnuvši dvije milijarde i 143 milijuna kuna.
Porezna uprava upozorava kako je broj izdanih računa i iskazane potrošnje na njima rastao i kada se uzme u obzir da je ove godine veljača, za razliku od 2019., imala 29 dana.
Osim u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, utvrdili su poreznici, rast broja izdanih računa i iskazane potrošnje na njima bilježi u siječnju i veljači ove godine i trgovina.
- U trgovini na veliko i malo vidljiv je porast broja računa za pet posto, a iznosa računa za deset posto – navodi Porezna uprava uspoređujući podatke o fiskalizaciji za prva dva mjeseca ove, s podacima za isto razdoblje prošle godine. Ukupna potrošnja u trgovini, prema izdanim računima, iznosila je siječnju i veljači ove godine ukupno 18 milijardi i 147 milijuna kuna.
Analizirajući kretanje izdanih računa i potrošnje u trgovini između 24.veljače i 1.ožujka kada je koronavirus stigao u Hrvatsku, i uspoređujući te podatke s pokazateljima za razdoblje od 17.veljače do 24.veljače, Porezna je i u trgovini utvrdila pad broja izdanih računa, od dva posto, ali, s druge strane, rast potrošnje od jedan posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....