Hrvatska ima sve preduvjete za ubrzanje uvođenja 5G mreže, a naša kompanija je spremna za taj izazov, poručila je predsjednica Uprave Ericssona Nikole Tesle Gordana Kovačević na jučerašnjem predstavljanju poslovnih rezultata za 2019. i planova poslovanja te kompanije za ovu i iduće godine.
- Očekivanja su da će do 2025. u zapadnom dijelu Europe biti pokriveno 5G mrežom oko 55 posto svih pretplatnika mobilnih komunikacija, dok je procjena istog pokazatelja za srednju i istočnu Europu, koje su glavna tržišta Ericssona Nikole Tesle, oko 25 posto. No, smatram da u uvođenju 5G mreže možemo biti pozitivna iznimka u odnosu na ostale zemlje srednje i istočne Europe – ocijenila je predsjednica Uprave ENT-a, upozorivši kako primjena 5G mreže utječe na sve pore ne samo poslovnog, nego i društvenog života.
Kao preduvjete koji omogućuju brzu primjenu 5G mreže u Hrvatskoj, Gordana Kovačević je navela spremnost oba velika operatera mobilnih komunikacija za taj korak, kao i opremljenost te educiranost ICT industrije u našoj zemlji. Istaknula je da su prošlu poslovnu godinu ENT-a obilježila upravo ulaganja u pripreme za uvođenje 5G mreže.ž
- Očekujemo da ćemo u drugom kvartalu ove godine imati prve narudžbe operatera vezane za uvođenje 5G mreže, no sve ovisi o tome kada će država raspisati pripadajući natječaj za koncesije i uvjetima tog natječaja. S Hrvatskim Telekomom uspješno smo završili složeni projekt modernizacije radijske pristupne mreže, čime je značajno poboljšana i ujednačena kvaliteta mobilnih usluga ovog operatera te su stvoreni preduvjeti za uvođenje 5G mreže – navela je predsjednica Uprave ENT-a.
Upitana za učinke uvođenja 5G mreže na poslovanje ENT-a u ovoj i idućoj godini, Gordana Kovačević je najavila razgovore s operaterima kako bi se izvidjele sve mogućnosti primjene te mreže i investicija vezanih za nju.
Kad je u pitanju poslovanje ENT-a u prošloj godini, prihodi od prodaje kompanije dosegli su 1,780 milijardi kuna uz povećanje od 14 posto u odnosu na isti pokazatelj za 2018. Glavninu prihoda, milijardu kuna, ENT-u donose usluge i prodaja opreme za telekomunikacijske mreže, dok je u digitalnim uslugama prihod bio 570 milijuna kuna.
Za razliku od prihoda kompanije koji su rasli, neto dobit za 2019. od 102,6 milijuna kuna im je manja nego u 2018., kada je iznosila 120 milijuna kuna.
- Na nižu operativnu dobit utjecali su, među ostalim, povećani prodajni troškovi vezani za rad na novim poslovnim prilikama – naveo je član Uprave Ericssona Nikole Tesle zadužen za financije Damir Bušić.
Na pitanje mogu li dioničari ENT-a očekivati veće dividende za prošlu godinu, Gordana Kovačević je kazala kako će o iznosu dividende odluka biti donesena u narednim tjednima. Iako je u prošloj godini ENT uspio pronaći i zaposliti 275 novih radnika odnosno stručnjaka, u ovoj kompaniji skreću pozornost na sve teže pronalaženje potrebne radne snage na domaćem tržištu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....