Najveća hrvatska tvrtka koja se bavi kamenom - Kamen Pazin iz Pazina dobila je još jedan veliki posao - svojim će kamenom obnoviti unutrašnjost zgrade austrijskog parlamenta u Beču. Iako nam direktorica tvrtke Aleksandra Krebel Kostrenčić nije otkrila koliko je financijski “težak” taj zahtjevni projekt, kaže da se radi o srednje velikom projektu za njihovu tvrtku koji će značiti ogromnu referencu za istarski kamen i njih same.
Istarski kamen kanfanar bit će u bečku zgradu parlamenta ugrađen zajedno s afričkim granitom koji će se ugraditi u manjoj mjeri.
- Dobili smo posao da osiguramo kamen kanfanar za površinu od 7740 četvornih metara, soklove i masivna gazišta te gazišta i čela. Riječ je oko 360 kubika materijala, a radovi počinju ove jeseni. Predviđeno trajanje radova je od 12 do 18 mjeseci, a Kamen Pazin će materijal plasirati u suradnji s tvrtkom STONE4YOU - kaže nam direktorica te pazinske tvrtke koja je jedina u Pazinštini od bivših velikih tvrtki nastavila uspješno poslovanje i nakon raspada bivše Jugoslavije.
Investitor je Republika Austrija - direkcija parlament, a montažu će izvesti austrijska tvrtka Aigner Natur-und Kuststeinwerk. Krebel Kostrenčić izuzetno je zadovoljna ovim projektom, za koji kaže da je samo potvrda njihova posla u cijeloj Europi, ali i Koreji, Kini pa čak i SAD-u. Naime, Kamen Pazin oko 25 posto kamena plasira u Hrvatskoj, a ostatak u inozemstvu, i to za razne projekte - od velikih komunalnih do obiteljskih okućnica i kuća.
Oštra konkurencija
- Zanimljivo je da je baš taj kamen ušao u tender obnove parlamenta, dakle arhitekti su ga uključili u projekt, pa nam nije bio problem kod izbora. Već dugi niz godina radimo na izvoznoj politici. Austrija nam u zadnjih pet godina konstantno lagano raste, a sudjelovanje u projektima i suradnja s arhitektima iznimno su nam bitni. Kada ulazite u tako velike projekte, morate biti kapacitirani količinama i proizvodnjom koja u kratkom vremenu to može i napraviti. Na tržištu kamena postoji jako puno proizvođača, iz Turske i Egipta primjerice. Međutim, kada tražite neki materijal koji će osigurati postojanost unutar velikih količina, to vam se tržište naglo smanjuje - kaže. Investitori tada dolaze u te tvrtke, pa tako i Pazin, i provjeravaju kamenolome i proizvodnju.
- Ući u ovakav posao nije tako jednostavno. U ovom slučaju nas su direktno kontaktirali. Istarski je kamen Austriji bio dobro poznat kroz povijest. U vrijeme Austro-Ugarske proizvodnja kamena u Istri bila je oko 50 tisuća kubika, a naša današnja proizvodnja je 36 tisuća kubika. Ta tradicija, dakle, postoji, a i balustrada na bečkom parlamentu navodno je napravljena od kamena iz okolice Pule. Dakle, postoji tradicijski link - objašnjava.
Rusija
A kamen iz Kanfanara je, dodaje, poseban jer se njime mogu raditi različite i jako velike dimenzije, što se ne može sa svakim materijalom, ima dobra tehničko-mehanička svojstva u pogledu upijanja, smrzavanja i habanja. Iznimno je postojan i na njemu se mogu jako dobro primjenjivati razne vrste završne obrade, od pjeskarenja do paljenog kamena. Ali to nije jedini veliki posao koji je Kamen Pazin dobio kada govorimo o javnim prostorima. Uvjerljivo najveći bio je trg u Krasnodaru u Rusiji. Radi se o 90 tisuća kvadrata u kamenu oko njihova stadiona, a radovi su završili lani.
- Taj je posao trajao tri godine, a dobili smo ga jer smo bili jedna od tri tvrtke u svijetu koje su mogle u tako kratkom roku isporučiti tolike količine - kaže. Uz to, radili su trgove diljem južne Francuske, točnije u Nancyju, Nantesu, Nimesu, jer imaju tradiciju vapnenca još od Rimskog Carstva, zatim u Mestreu u Italiji. A u Luksemburgu je puno kamenih fasada iz Kanfanara. - Imamo stalna i stabilna tržišta srednje Europe - u Belgiji, Luksemburgu, Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj, ali i u Francuskoj. Ujedno, sve smo više prisutni na hrvatskom tržištu, tvrdi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....