Euro je neopoziv, poručio je na marginama skupa Europske središnje banke (ECB) u Rigi guverner ECB-a Mario Draghi komentirajući ideje da se članicama Eurozone omogući izlazak iz iste po uzoru na proceduru izlaska iz EU.
Prijedlog procedure izlaska iz eurozone došao je iz Njemačke, gdje ga je formulirao i lansirao dio uglednih ekonomista.
- Euro je moćan, ljudi ga žele i nikome ne koristi priča o njegovoj opstojnosti – ustvrdio je Draghi, osvrnuvši se istom prilikom i na najave iz Italije o napuštanju eurozone i bez pripadajuće procedure, odnosno uz kršenje pravila Europske unije. Draghi je kazao da se o poteškoćama eurozone može razgovarati, ali, upozorio je, ne izvan pravila koje su na snazi.
- Moramo paziti da ne uništimo napredak koji je uz velika odricanja donijela eurozona. Nekim članicama eurozone već dulje vremena ide bolje, nekima je počelo ići bolje. Rasprava o upitnoj budućnosti eura može donijeti samo štetu – zaključio je guverner Europske središnje banke.
Među njemačkim ekonomistima koji su se oglasili s idejom da EU utvrdi proceduru izlaska iz eurozone za članice koje to žele, su i bivši predsjednik 'IFO Instituta' Hans-Werner Sinn i bivši član izvršnog odbora Europske središnje banke Jurgen Stark. Oni su reagirali na prijedlog francuskog predsjednika Emanauela Macrona o jačanju eurozone, koji je naišao na podršku predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera.
Macronova inicijativa trebala je utjecati na tijek i zaključke velikog summita lidera Europske unije 28. i 29.lipnja ove godine u smjeru koji je, smatraju njemački ekonomisti, pogrešan.
- Summit EU treba obvezati članice EU na pojačano restrukturiranje svojih ekonomija, a ne jačati pravila i obveze unutar eurozone čime se povećava rizik za sve građane EU – smatraju njemački ekonomisti, zalažući se za rješenje koje bi insolventnim članicama eurozone omogućilo da izađu iz nje. Ukazuju na trenutne trendove u eurozoni koji dovode do 'sve većeg pada plaća, pogotovo mladih zaposlenih'.
Komentirajući sučeljavanje stavova Macrona i njemačkih ekonomista, ugledni Financial Times (FT) napominje kako je francuski predsjednik svoju inicijativu objavio prije političke krize u Italiji. Događanja u Italiji, dodaje list, značajno su potkopala provedivost Macronovih zamisli.
- Diplomati u Bruxellesu vjeruju kako njemačka vlada, uključujući ministra financija Olafa Scholza, preferira alternativni program reformi kojeg je iznijela skupina sjevernih članica eurozone uključujući Nizozemsku i Irsku. Taj program naglašava odgovornost nacionalnih vlada za održavanje svojih javnih financija, a Nizozemska posebice postavlja stroge uvjete za daljnju integraciju – navodi Financial Times.
Sjeverne članice unije, prema FT-u, žele prije lipanjskog summita EU vidjeti odlučne poteze talijanske Vlade na rješavanju loših kredita tamošnjih velikih banaka, kako bi se u okviru eurozone mogla preuzeti zajednička odgovornost za daljnju monetarnu politiku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....