Najjednostavniji je pokazatelj usporedbe razvijenosti neke regije BDP po stanovniku. Time se omogućava komparacija životnog standarda unutar EU izraženog kao postotak prosjeka svih država, pri čemu je EU-28=100.
Prema tome pokazatelju, Kontinentalna Hrvatska bila je 2015. godine na 59% prosjeka razvijenosti EU, a Jadranska Hrvatska bila je na 55% prosjeka razvijenosti EU. Tako nizak pokazatelj svrstava naše dvije NUTS 2 regije na 235., odnosno 244. mjesto po razvijenosti (među 15% najnerazvijenijih regija u EU), od ukupno 276 regija u EU. Time se samo nastavio trend razvojnoga pada naših dviju regija koje su prije gospodarske krize, odnosno 2008. godine, bile na 64% razvijenosti (Kontinentalna Hrvatska), odnosno 62% (Jadranska Hrvatska). Koliko je razvojna pozicija naših dviju regija niska, govori podatak da je samo 19 regija NUTS 2 razine ispod 50% prosjeka razvijenosti EU-28.
Dodatno, manje razvijene regije od naših mogu se naći uglavnom u dvije najnerazvijenije države EU (Bugarskoj i Rumunjskoj). Primjerice, od šest NUTS 2 regija u Bugarskoj, samo jedna je razvijenija od obje hrvatske regije. Od osam NUTS 2 regija u Rumunjskoj, također je samo jedna razvijenija od obje hrvatske regije.
Razvojne raznolikosti hrvatskih regija
Međusobnom usporedbom naših dviju NUTS 2 regija, zamjetne su osjetne strukturne razlike. Prema detaljnoj analizi HGK u publikaciji “Županije - velike gospodarske razlike na malom prostoru”, BDP (odnosno gospodarstvo) Kontinentalne Hrvatske, oko 2,1 put je veće od Jadranske Hrvatske. Pri tome grad Zagreb čini oko trećine BDP-a Hrvatske i ako bi se on isključio iz Kontinentalne Hrvatske, onda bi se veličina BDP-a naših dviju regija gotovo ujednačila. Razlike između naših regija primjetne su i u zastupljenosti gospodarskih djelatnosti. U Kontinentalnoj Hrvatskoj dominira prerađivačka industrija (oko 17%) i trgovina na veliko i malo (blizu 13%), a u Jadranskoj Hrvatskoj dominiraju poslovanje nekretninama (više od 14%) te turizam i ugostiteljstvo (oko 12%).
To je povezano i s brojnošću velikih poduzeća u te dvije regije. Naime, među 1000 najvećih tvrtki u Hrvatskoj po prihodima u 2016. samo 201 je iz Jadranske Hrvatske, a 799 je iz Kontinentalne Hrvatske (od toga broja njih čak 493 registrirano je u Zagrebu). Pri tome je znakovit podatak da su među prvih 40 najvećih tvrtki u Hrvatskoj samo njih tri iz Jadranske Hrvatske. Navedeno upućuje, očekivano, na dominantan utjecaj Zagreba na gospodarstvo Hrvatske.
Ako bismo promatrali razvijenost na razini pojedinih županija, županije Jadranske Hrvatske kraću se u rasponu 45% - 73%, a županije Kontinentalne Hrvatske kreću se u rasponu 33% - 50% prosjeka razvijenosti EU.
Navedeno daje povoda za razmišljanje o opravdanosti trenutačne podjele Hrvatske na NUTS 2 regije, jer je Zagreb kao glavni grad sastavni dio Kontinentalne Hrvatske i znatno utječe na pokazatelje razvijenosti te cijele regije. Za usporedbu, Slovačka, Češka, kao i neke druge države, izdvojile su glavne gradove kao zasebne NUTS 2 regije (regija Bratislava je 88% iznad prosjeka, a Prag 78% iznad prosjeka razvijenosti EU) i time dale prostora većem usmjeravanju sredstava fondova EU u nerazvijenije regije.
Naime, podjela na NUTS 2 regije važna je i za korištenje fondova EU, jer se na temelju razine razvijenosti pojedine regije EU, definiraju intenziteti bespovratnih potpora za sufinanciranje projekata iz fondova EU.
U tom kontekstu može se očekivati revizija NUTS 2 regija u Hrvatskoj, ali izmjene ne bi stupile na snagu prije kraja sadašnjeg proračunskog razdoblja EU, odnosno 2020. godine.
*Autor je direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK i iznesena stajališta nisu nužno i stajališta institucije u kojoj je zaposlen.
Rasprave & rješenja javna je tribina Hanza Media Grupe za promociju suvremene ekonomske misli te sučeljavanje stavova, kao i predlaganje solucija
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....