Albanija želi da se povećaju hrvatska ulaganja u njihovo gospodarstvo, posebno u turizmu, poljoprivredi i energetici, poruka je albanskih dužnosnika koji su jučer boravili u službenom posjetu Hrvatskoj.
- U turizmu i agrarnom sektoru želimo više hrvatskih ulaganja - istakla je Anila Denaj, albanska ministrica financija i gospodarstva, koja je sudjelovala na Hrvatsko-albanskom gospodarskom forumu u HGK.
Potencijal za razvoj
- Nadamo se da će hrvatske turističke tvrtke investirati u Albaniju, u kojoj se turizam snažno razvija, a Hrvatska ima znatno dulju turističku tradiciju od nas - rekla je Ines Mucostepa, predsjednica Unije albanskih trgovinskih i industrijskih komora.
Albansko gospodarstvo posljednjih se godina snažno razvija, a hrvatsko gospodarstvo pokazuje sve veće zanimanje za tu zemlju pa u Albaniji trenutačno posluje 50-ak hrvatskih tvrtki. Mahom je riječ o tvrtkama iz područja energetike, strojogradnje i građevinarstva, poput Končara, Crosca i Dalekovoda. Iako je potencijal za razvoj suradnje između dviju zemalja velik, još nije dovoljno iskorišten, o čemu svjedoče i podaci HGK i državne statistike o robnoj razmjeni. Naime, hrvatski je robni izvoz u Albaniju u 2018. godini iznosio samo nešto više od 60 milijuna eura, a iz te smo zemlje istodobno uvezli robe u vrijednosti oko sedam milijuna eura pa smo u robnoj razmjeni s Albanijom imali suficit.
U prvih devet mjeseci prošle godine vrijednost hrvatskog izvoza u Albaniju je, prema podacima HGK i DZS, iznosila nešto manje od 64 milijuna eura, što je 36,4 posto više nego u istom razdoblju godinu ranije, a istodobno je uvoz iz Albanije porastao za četvrtinu, ali je i dalje bio na skromnim razinama - samo nešto više od 7,2 milijuna eura. Inače, u Albaniju najviše izvozimo naftna ulja, električne transformatore, ribu, čokoladu i gumu, a iz te zemlje uglavnom uvozimo aluminijske proizvode, obuću, ribu i povrće.
Stvarna potpora
I albanska i hrvatska strana smatraju da gospodarske veze između dvije zemlje treba ojačati. Stoga je Luka Burilović, predsjednik HGK, predložio da se uspostavi izravna zračna linija Zagreb - Tirana, zatim brodska linija od Rijeke ili Šibenika do Drača, kao i da se ubrza gradnja jadransko-jonske autoceste.
Ministar gospodarstva Darko Horvat poručio je da Hrvatska želi Albaniju i Sjevernu Makedoniju u EU te da se Zagreb zalaže za otvaranje pristupnih pregovora s tim zemljama.
- Naša potpora Albaniji za pristupanje Europskoj uniji nije deklarativna, nego stvarna i želimo Albaniju i Sjevernu Makedoniju u punopravnom članstvu što je prije moguće - zaključio je ministar Darko Horvat.
Inače, Hrvatsko-albanski gospodarski forum okupio je predstavnike 50-ak tvrtki - 30-ak iz Hrvatske i 20-ak iz Albanije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....