- Već godinama svoje jabuke vozim u hladnjaču u 350 km udaljeni Zagreb, što stvarno nema nikakvog smisla - riječi su Stjepana Zorića, poznatog slavonskog proizvođača jabuka iz Erduta i zamjenika predsjednika Hrvatske voćarske zajednice, koje su najplastičnije opisale problem brojnih proizvođača voća i povrća s područja Osječko-baranjske županije koji nemaju svoje hladnjače za čuvanje svježih proizvoda, a do sada nisu imali ni priliku da unajme takav prostor. Izgradnja ULO hladnjače jedan je od vječnih, desetljetnih projekata, kojeg su brojne politike u ovoj županiji najavljivale, ali nikada nisu realizirale. ULO hladnjača, odnosno Regionalni-distribucijski centar Osijek bio je i jedno od predizbornih obećanja HDZ-ovog Ivana Anušića uoči lokalnih izbora 2017., no i njemu su trebale pune četiri godine da od ideje dođe do realizacije. Naime, na području Eko industrijske zone Nemetin napokon su počeli radovi na izgradnji 101 milijun kuna vrijednog RDC-a Osijek, kojeg uz Županiju sufinanciraju i Ministarstvo poljoprivrede te Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU. Riječ je o objektu koji će se prostirati na 8000 kvadrata.
- Pune četiri godine prošle su od najave u predizbornoj kampanji i danas smo ovdje. Počeli su radovi na projektu o kojem se pričalo sigurno 20 godina i koji će promijeniti način funkcioniranja i kvalitetu rada naših proizvođača, prvenstveno onih koji se bave voćem i povrćem, koji ovime dobivaju veliku potporu – rekao je Anušić, dodavši kako će osim hladnjače u sklopu RDC-a biti i pakirnica, sortirnica, sušara te liniju za obradu ekoloških proizvoda. Kazao je i da očekuje kako će radovi, koje izvodi konzorcij Osijek-Koteks i Projektgradnja, biti završeni i prije predviđenog roka od 18 mjeseci, a najavio je nakon toga i izgradnju drugih RDC-a. Silva Wendling, pročelnica županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu kazala je da će ukupni kapacitet RDC-a u prvoj fazi biti 2910 tona, od kojih 690 tona za ekološke proizvode, a ostatak za konvencionalne te da će biti 23 komore.
- Nakon završetka kreće druga faza, odnosno izgradnja dodatnih smještajnih kapaciteta te linija za brzo smrzavanje, što traže naši proizvođači. Županija će i subvencionirati proizvođačima trošak za korištenje objekta, odnosno pripremu proizvoda za tržište. Imamo škole, domove, bolnice i vjerujemo da će RDC osiguravati dovoljno voća i povrća za naše korisnike te da će doći i do povećanja proizvodnje – kazala je Wendling. Zorić je istaknuo i da 'bez ovakve infrastrukture ne možemo biti konkurentni na globalnom tržištu, a sada nam se otvara i mogućnost razvoja lokalnog tržišta, jer kratki lanci opskrbe pomažu da preko 50 posto voća i povrća prodamo na području naše županije i regije'.
- Ovo je velik benefit za proizvođače, a potrošači dobivaju kvalitetniji i svježiji proizvod. Postoji i računica iz Italije da je svaki hektar novopodignutog voćnjaka generirao 3-5 novih radnih mjesta u lancu. Osim toga, svi naši proizvodi voća i povrća su konkurentni i na europskom tržištu, pa nam je ovo prilika za novi razvoj. Umjesto što iz Španjolske, Italije, Grčke... uvozimo svježe voće, mi trebamo postati izvoznici, da avionima izvozimo u London naše trešnje, jagode i ostale konkurentne proizvode – poručio je Zorić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....