KAOS U AGENCIJAMA

Usred toplinskog vala Hrvati masovno krenuli uplaćivati skijanja i to u novom terminu!

Pomicanje početka školske godine i najava ukidanja praznika u veljači poremetili planove skijaša, no više je koristi nego štete
 Damir Skomrlj/Cropix

Ima li bolje nego planirati skijanje u tjednu dok se Hrvatska kuha na skoro 40 stupnjeva? Mada zvuči primamljivo, one koji su svu pažnju ovih dana usmjerili na snježne padine Alpa na to nije prisilila vrućina, već ministar obrazovanja Radovan Fuchs, a na poticaj samog premijera Andreja Plenkovića. Razlog – pomicanje početka školske godine s 2. na 9. rujna, pa posljedično tome mogućnost ukidanja drugog dijela zimskih praznika u veljači, jer tih se pet dana mora nadoknaditi.

I sama ta najava mogućnosti koja je vrlo izgledna da će se ostvariti izazvala je masovna otkazivanja rezervacija skijanja u veljači, doznajemo u agencijama. U samo nekoliko dana otkazana su sva skijanja koja su planirana u veljači i na mala vrata vraća se tradicionalni "hrvatski skijaški tjedan", od 4. do 11. siječnja. To skijašima super odgovara jer će uštedjeti 30 posto novca nego da su išli u veljači, a kako bi se proveli s djecom na snijegu spremni su im opravdati izostanke iz škole u prvom tjednu nakon praznika.

"Tržište je jako brzo reagiralo nakon najave mogućnosti da se ukinu praznici u veljači, i imamo jako živahan tjedan oko skijanja. Nije tu bilo jako puno rezervacija za veljaču, ne toliko da ne uspijemo preraspodijeliti snage. Dio skijaša rezervira termin za Novu godinu, no dobar dio ih se odlučuje za ovaj tjedan od 4. do 11. siječnja, što je bio tradicionalno hrvatski tjedan. Mjesta još ima, no to se brzo puni, i mi vrlo aktivno tražimo nove termine s našim partnerima kako bi zadovoljili potražnju", kaže nam Dalibor Čanaglić, direktor produkta skijanja u agenciji Palma travel, kojoj se neočekivano otvorio novi termin za aranžmane zahvaljujući najavama iz Vlade.

Velika ušteda

A uštede u odnosu na veljaču su velike, pogotovo ako se računa na razini obitelji sa školskom djecom, kako se obično i putuje u tim terminima oko praznika. U terminu od 4. do 11. siječnja prosječna cijena aranžmana skijanja kreće se između 700 i 800 eura za smještaj na bazi 7 polupansiona, a to je bez škole skijanja i ski karte, što je dodatnih oko 350 eura za 6 dana za odrasle osobe i 50 posto manje za djecu. Tako se ukupan iznos za 4-članu obitelj penje na oko 3000 eura, a da idu u veljači to bi ih koštalo oko 30 posto više.

"Također, u tjednu od 4. do 11. siječnja značajno su manje gužve nego u veljači ili oko Nove godine, zato što u to vrijeme nijedna zemlja u okruženju nema praznike. Ako se dakle nastavi rast rezervacija u ovom tempu, možemo očekivati i rast broja skijaša u idućoj sezoni skijanja. Naša je preporuka da rezerviraju na vrijeme", ističe Čanaglić.

Inače, za iduću sezonu primijećuje se rast cijena na skijalištima za oko 7 posto za ski karte, a između 5 i 7 posto rasle su cijene smještaja u odnosu na proteklu zimu. Čanaglić posebno itiče slovenska skijališta.

"Kako su u godinama korone bilježila dobar promet, Kranjska Gora i Rogla su se cjenovno približila Nassfeldu, napucali su cijene iako nisu povećali kvalitetu usluge, i pitanje je kako će se to odraziti na promet. Također, njihova skijališta imaju sve veći problem s nedostatkom snijega zbog globalnog zagrijavanja, pogotovo u ovom tjednu oko Nove godine. Pohorje je u posebno velikom problemu s tim, a u regiji to je i Jahorina, koja je jako puno uložila u infrastrukturu, a snjega nema ili se rastopi. Tu ne pomaže ni umjetni snijeg, kad je pretoplo. I hrvatski skijaši sve više se odlučuju za skijališta sa što većom nadmorskom visinom, kako bi bili sigurni da će imati gdje skijati", zaključuje Čanaglić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
01. listopad 2024 13:33