Na usporavanje globalnog rasta ukazuje i indikator OECD-a koji se koristi za predviđanje promjene ciklusa, još jedan signal da bi 2019. godina mogla biti lošija nego što se očekivalo nakon što su objavljeni posljednji podaci o industriji u Njemačkoj i o trgovini u Kini.
Kako navodi Bloomberg, OECD-ov Composite Leading Indicator, koji je osmišljen kako bi upozorio na ekonomski zaokret šest do devet mjeseci prije nego se on dogodi, posustaje od početka 2018. godine i ponovno je pao u studenom. Pritom OECD izdvaja SAD i Kinu, dvije globalne ekonomije u kojima su prvi signali usporavanja sada i potvrđeni.
Za Bloomberg Economics ovi signali ukazuju da je ulaskom u 2019. godinu svjetska ekonomija izgubila zamah te da je usporavanje "upečatljivo". Stoga bi globalni rast ove godine mogao biti "sporiji nego što se ranije prognoziralo". Kineski izvoz je u prosincu pao 4,4 posto na godišnjoj razini, što je najlošiji pokazatelj od početka 2016. godine, ali snažno je pao i uvoz. Pad kineske potražnje mogao bi pogoditi mnoge izvoznike u tu zemlju.
Istodobno, studeni je bio vrlo loš mjesec za europsku industriju, osobito njemačku, ali prisutna je i zabrinutost za talijansku ekonomiju, kao i nastavak nemira u Francuskoj koji neminovno utječu na rast BDP-a. Podaci o zaposlenosti u SAD-u i dalje su dobri, ali ekonomska aktivnost je usporena. Procjene govore da će rast ove godine biti umjereniji jer su se poticaju od smanjenja poreza Trumpove administracije već istrošili.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....