Do kraja iduće godine, ako se nastavi ovakvim tempom, iz hrvatskih brodogradilišta, zahvaljujući posredovanju šibenske tvrtke CroNoMar, isporučit će se 200. brod na zahtjevno svjetsko tržište marikulture. Većinom je riječ o aluminijskim jednotrupcima i katamaranima, a posljednjih godina sve se više radi o brodovima na hibridni pogon.
Za iduću godinu već je ugovoreno osam brodova i u tijeku su pregovori o novim narudžbama.To su radni brodovi dužine od deset do 25 metara, širine od sedam do 12 metara te prosječne težine veće od 35 tona.
Radne, ribarske i servisne brodove koji se grade u Hrvatskoj karakterizira brzina s obzirom na uobičajene karakteristike, odlična tehničko-tehnološka opremljenost te prilagođenost tegljenju, kao i rukovanju sidrenju, što je omogućilo značajnu prednost pred konkurencijom na svjetskom tržištu u ovoj brodograđevnoj tržišnoj niši.
Premašili očekivanja
Većina tih brodova završila je na norveškom tržištu, gdje se koriste za rad u ribogojilištima, kao ribarski brodovi, kao servisni brodovi za uzgajališta ribe i kao višenamjenska plovila. - Broj brodova koji su sagrađeni posredstvom tvrtke CroNoMar za međunarodni sektor marikulture premašio je sva početna očekivanja. Plan je bio u prvih pet godina sagraditi 15 radnih brodova - ističe Ana Zajc, viša projektna savjetnica u šibenskom CroNoMaru. - U današnje vrijeme, kada su sve poslovne aktivnosti izložene nizu izazova, uspješno se nastavlja realizacija poslova u okviru projekta koji je počeo još davne 2010. godine.
Na početku radili smo samo s jednim hrvatskim partnerom, tvrtkom NCP, današnjim Iskra brodogradilištem 1, no razvojem aktivnosti uspješan poslovni odnos proširili smo i na ostala hrvatska brodogradilišta - dodaje Zajc.
U projekt je sad uključeno pet hrvatskih brodogradilišta, no, kako doznajemo, uskoro bi im se trebalo priključiti još jedno. O kojem se brodogradilištu radi, zasad u CroNoMaru ne žele otkriti.
Više od 175 milijuna eura
Trenutno za njih rade Iskra brodogradilište 1 iz Šibenika, Tehnomont iz Pule, brodogradilišta Oštro i Nuić nautika iz Kaštela te Brodotrogir. Šesto brodogradilište trebalo bi biti poznato uskoro.
U poslovnim krugovima kola informacija da se radi o jednom brodogradilištu na sjeveru Jadrana. Premda nema potvrde, u nekim krugovima spominje se Uljanik brodogradilište.
Iz CroNoMara nam nisu htjeli niti otkriti ukupnu vrijednost do sada izvezenih brodova, ali iz nekadašnjih objava i sadašnjeg broja ukupno izvezenih brodova može se govoriti o iznosu od oko 175 milijuna eura, a možda i većem.
- Svi hrvatski partneri u ovom projektu prepoznati su na međunarodnom tržištu marikulture kao profesionalne tvrtke, pouzdani i sigurni partneri koji jamče vrhunsku kvalitetu, uz isporuku na vrijeme. To im je omogućilo nastavak ugovaranja novih projekata kroz sve ove godine. U današnje vrijeme treba uložiti dodatne napore i ne odustati od svojih ciljeva kako bi na kraju ipak bili ostvareni - ističe Ana Zajc.
Za iduću godinu već je ugovoreno osam brodova i u tijeku su pregovori o novim narudžbama
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....