Proizvodnja mineralnih gnojiva u Petrokemiji Kutina mogla bi početi 1. rujna, kaže za Hinu sindikalac Željko Klaus, ističući zadovoljstvo radnika tom najavom, ali i njihovu zabrinutost sporošću u postizanju međudioničarskog ugovora između Vlade i većinskog vlasnika, turske grupacije Yildirim.
U Petrokemiji radnici s nestrpljenjem čekaju početak proizvodnje. Ovog proljeća je obavljen remont te je uprava najavila početak proizvodnje 1. lipnja, simbolično kada se u Kutini obilježava Dan Petrokemije. No proizvodnja još nije počela, a uprava je na zahtjev radnika i sindikata održala sastanak s njihovim predstavnicima.
"Uprava je obećala kako će proizvodnja mineralnih gnojiva u Petrokemiji početi 1. rujna, ako ne i prije", kaže predsjednik Sindikata EKN Hrvatske Željko Klaus.
"Proizvodnja do sada nije počela zbog nepovoljnih cijena plina koji je sirovina za proizvodnju. Uprava nas uvjerava kako će bez obzira na cijenu plina, proizvodnja u Petrokemiji početi 1. rujna, ponovio je Klaus.
U Petrokemiju i Kutinu uvukla se neizvjesnost oko budućnosti tvornice mineralnih gnojiva. Zbog toga brojni radnici razmišljaju o odlasku.
Broj zaposlenih u Petrokemiji, prema zadnjim dostupnim podacima je 1050, prije godinu dana govorilo se o 1300 zaposlenih. U Gradu Kutini ističu kako su svakodnevno u kontaktu s Upravom Petrokemije, ali ni oni nemaju više informacija i tek navode kako Petrokemija uredno i na vrijeme ispunjava svoje uplate u gradski proračun.
Željko Klaus ipak je umjereni optimist.
"Izjave kako pregovori Vlade i Yildirima dobro napreduju i idu u pravom smjeru, daju nadu. Ali, tako je bilo i u najavi dokapitalizacije", dodaje.
Sindikalci u Petrokemiji pozdravljaju inicijativu 16 oporbenih zastupnika za osnivanje saborskog istražnog povjerenstva o propustima u dokapitalizaciji Petrokemije u kojoj je država uplatom 12 milijuna eura svoj udio u vlasništvu s 45 smanjila na oko 20 posto, ali boje se da vrijeme curi.
"Nemamo vremena. Ako se i formira to povjerenstvo to će biti u kasnu jesen, a to je kasno. Uostalom, kad je neko istražno povjerenstvo bilo što riješilo i dalo jasne odgovore?" pita Klasu, koji je prvi upozorio na propust u dokapitalizaciji Petrokemije.
Smatra kako je puno važnije što prije usuglasiti međudioničarski ugovor ili provesti novu dokapitalizaciju kako bi država stekla kontrolni paket u Petrokemiji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....